Pochewka z oznaką stopnia - starszy szeregowy

Duże zdjęcie Pochewka z oznaką stopnia - starszy szeregowy
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
90 / 96
<
>
Pochewka noszona na lewym naramienniku munduru galowego przez żołnierzy 10BKPanc.
CZARNY NARAMIENNIK
Współcześnie tą specjalną odznakę (czarny naramiennik) wprowadzono do umundurowania żołnierzy jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego, jako kontynuatorki chlubnych bojowych tradycji oddziałów i pododdziałów 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka w 2006 r. zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 sierpnia 2006 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Czarny naramiennik to odznaka specjalna (honorowa) nadana 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w 1940 r. przez gen. Władysława Sikorskiego za walki obronne w 1939 r. Odznaka zatwierdzona została w Dzienniku Rozkazów Naczelnego Wodza i Min. Spraw Wojskowych nr 2 z 31 marca 1941 r. Była to odznaka w postaci czarnego naramiennika noszonego na lewej stronie kurtki i płaszcza sukiennego.

Czarny naramiennik wywodzi się z historii czarnych skórzanych płaszczy (kurtek) noszonych przez żołnierzy 10 Brygady Kawalerii w czasie kampanii wrześniowej 1939r., którą wówczas dowodził płk Stanisław Maczek. Takie płaszcze były na wyposażeniu oficerów i chorążych 10 Brygady Kawalerii, co wyróżniało ją od innych jednostek Wojska Polskiego. W 1938 r. zamiast furażerek wprowadzano czarne berety. Z powodu tych właśnie „czarnych skór” i sukcesów odniesionych podczas walk Brygady w 1939 r. (bohaterstwo, waleczność, odwaga jej żołnierzy, bardzo duża manewrowość), Niemcy nazwali 10 Brygadę Kawalerii „Die schwarze Brigade” (Czarna Brygada). W nazwie tej wyrazili respekt, jaki czuli spotykając na swojej drodze przeciwnika nie uległego i bardzo bitnego. Warto pamiętać, że przeciwnikiem 10 Brygady Kawalerii we wrześniu 1939r. był niemiecki XXII Korpus Pancerny generała von Kleista, w skład którego wchodziły m.in. 2 Dywizja Pancerna i 4 Dywizja Lekka. 10 Brygada Kawalerii Pancernej była zasadniczym trzonem 1 Dywizji Pancernej. W 1943r. Dywizja przyjęła prawo noszenia czarnego naramiennika.

Czarny naramiennik odziedziczony przez 1 Dywizję Pancerną, w ogromnym stopniu przyczynił się do zbudowania tego, co nazywamy esprit de corps. Należy podkreślić, że 1 DPanc była jedyną wielką jednostką polską biorącą czynny udział w trzech kampaniach II wojny światowej. Dwukrotnie zmieniała strukturę organizacyjną, a nawet nazwę, niemniej jednak była prawowitą spadkobierczynią i kontynuatorką przedwrześniowej 10 Brygady Kawalerii. We wszystkich trzech wcieleniach (10 Brygada Kawalerii – 10 Brygada Kawalerii Pancernej – 1 Dywizja Pancerna) walczyła pod rozkazami tego samego dowódcy, gen. Maczka, zaś trzonem byli dawni żołnierze oraz oddziały wywodzące się z kampanii wrześniowej – 24 Pułk Ułanów i 10 Pułk Strzelców Konnych.
http://10bkpanc.wp.mil.pl/pl/68.html
Data dodania: 21 kwietnia 2017
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 74 razy od 21 kwietnia 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.

Rejestracja i logowanie w serwisie oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.