Ślub z szablą

Duże zdjęcie Ślub z szablą
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 54
<
>
 



Adam Figaj Fotografia nie została opisana, żądną datą. Śledząc szczegóły utrwalonego obrazu postarajmy się umiejscowić ten ślub w czasie.



 Tym razem wizerunek pana młodego da nam najwięcej podpowiedzi. Mężczyzna jest wojskowym, jego stroju ślubnego nie mogła dyktować sezonowa moda, czy kaprys. Skoro zdecydował się wystąpić w mundurze, to szczegóły tego stroju w miarę dokładnie określą czas, w którym zdarzenie miało miejsce.



 Mundur i szabla oraz znajomość etnicznej przynależności tych ludzi ( zdjęcie ze zbioru ,,Wielkopolanie na ślubnym kobiercu”), te informacje pozwalają na stwierdzenie, że mamy do czynienia z żołnierzem kawalerii Wojsk Wielkopolskich. Drobiazgi charakteryzujące szable, pozwalają zakreślić łuk czasu, w którym mogło mieć miejsce to zdarzenie. Charakterystyczna rękojeść z pojedynczym kabłąkiem, pochwa zaopatrzona w dwa pierścienie z ogniwkami oraz w ostrogę, nasuwa podpowiedź, ze mamy do czynienia z szablą wzoru z 1919 roku tak zwanej szabli krechowiackiej. To przejściowa forma szabli między wzorem 1917, a wzorem 1921. Szabla używana była do 1935 roku.



 Takie rozszyfrowywanie obrazu może sprawić niezłą frajdę, Pomyśleć, że jeden obraz skrywa tyle słów i treści, a to jeszcze nie koniec :). Zawęźmy czas akcji naszej ślubnej pary, przyglądając się umundurowaniu. Jeden rząd guzików w kurtce, dwie kieszenie… takie zmiany przyniósł rok 1922. Zatem mamy trzynaście lat, żeby umiejscowić nasz ślub.



 Czy strój panny młodej pomoże nam domyśleć się dokładniejszej daty? Burzliwe lata dwudzieste wprowadziły do stroju ślubnego istotne zmiany. Ogólnie linia sukni, była prosta; talia została nieznacznie obniżona, a około 1925 roku była usytuowana na samych biodrach – w modę weszła, sięgająca tuż za kolana krótka spódniczka. Odsłoniła kolejny element stroju ślubnego, buciki na obcasie. Modne teraz krótkie włosy, pozwalają na kolejną kreację, tym razem kapelusza o bardzo prostej formie, mocno opinającego głowę. To moda codzienna, zanim przedostała się do ślubnej upłynęło trochę czasu.



 Ciekawe czy ktoś doczytał mój opis do samego końca :) Dzisiaj tylko "kopiowałem" tekst ale kiedy nadarzyła się okazja rozszyfrować, to co dzisiaj podaję na tacy, wtedy towarzyszyła pasja odgadywania, odkrywania czasu . Pamiętam jak z zaciętością dochodziłem tej treści. Do trzeciej nad ranem wertowałem myśli, żeby dodać do fotografii swoje odkrycie :))).



 Z satysfakcją odbieram polubienie :) Na tę chwilę czekałem od początku publikacji zdjęcia oraz słów :))) Wychodzi na to, że warto było i wtedy do świtu i teraz przez jakiś czas:) Dziękuję :)



Marcin Bolforski Zawężamy dalej - mundur wz.19 z 6 guzikami - jeśli mnie pamięć nie myli, to one weszły po reformie mundurowej w 1927 roku.



Beata Kurkiewicz Myślę, że przedział czasowy został dobrze określony. Panna młoda ma welon (nie kapelusz) nieco inny niż moja babka w 1920 roku, ale taki sam jak mama z ciocią na zdjęciu komunijnym ok.1930 roku. Pan młody jest w mundurze, bo tak nakazywał obyczaj...



Adam Figaj Dziękuję za utwierdzenie we wnioskach i przyjazne dla mojej diagnozy czasowej słowa :)



Halina Rybkowska Śliczna młoda panna młoda. Piękna para.



Ryszard Marek Sienkiewicz Widoczny lewy pagon obszyty białą taśmą, prawdopodobnie sierżant.



Adam Figaj Dziękuję za podpowiedź, to szczegół który umknął mojej uwadze. Potwierdza się prawda dobrze z bajki zapamiętana "Niech murarz domy , muruje, piekarz chleb piecze... itd.



SMarcina Ewa Gieniusz W kawalerii nie było sierżantów tylko wachmistrze :-P



Marcin Bolforski Ale to nie kawaleria.



Ryszard Marek Sienkiewicz SMarcina Ewa Gieniusz A gdzie napisałem , że to kawalerzysta?



SMarcina Ewa Gieniusz Sugerował Adam Figaj



Adam Figaj SMarcina Ewa Gieniusz Przyznaję bez bicia, mało, że sugerowałem, to byłem zupełnie albo prawie zupełnie przekonany, że informuję poprawnie. Skąd to się wzięło? Już nie pamiętam, może tak zapamiętałem z rozmowy z darczyńcą, który dawno temu udostępnił mi ten obraz, a może w porywie własnych rekonstrukcji sam wpadłem na ten pomysł - już nie pamiętam :(



Adam Figaj Marcin Bolforski Domyślam się, że Pana słowa świadczą o dobrej znajomości tematu i chylę czoła i poroszę o obszerniejszą informacje na temat . Udało mi się już publikować to zdjęcie w lokalnym dzienniku, w wydawnictwie towarzyszącym wystawie  zdjęć ślubnych, ba nawet w wydawnictwie historycznym i nikt nie zakwestionował tego mojego domysłu. Pewnie nie trafił tekst opisu w ręce czytelnika obeznanego w historii munduru...Proszę powyższej treści nie przyjąć czasami jako prawdy kwestionowanej, a raczej prośbę pomocy w wyjaśnieniu historycznej prawdy :). Kusząc się na takie wyjaśnienia. przyczyni się Pan do pomocy w interpretacji i rekonstrukcji fotograficznej pamiątki, a ja będę miał okazję do bardziej poprawnej analizy ślubnego obrazu.



SMarcina Ewa Gieniusz Panie Adam Figaj dziękuję za wyjaśnienia i proszę się nie martwić czasami zdjęcia a raczej ich szczegóły mogą być mylące. Fakt są znawcy, którzy ze zdjęcia wiele mogą odczytać a wiem że jest ich sporo. Znam takich bo sama jestem "fanką" kawalerii. Pozdrawiam i dobrej niedzieli życzę!!!



Adam Figaj Dziękuję. Mam ciche spodziewanie, że uzyskam prawidłowe podpowiedzi. Wierzę, że ktoś ze znajomością tematu, może jeszcze dzisiaj odwiedzi mój wpis i podzieli się poszukiwaną wiedzą :). Mało tego - zrobi to w sposób przekonywujący i nada moim opisom prawidłowy kierunek narracji :) W końcu FB nie jest tylko dla przekazywania zachwytów ale także poprawiania wiedzy :))
Data dodania: 20 sierpnia 2017
Datowanie przedmiotu: 1929 - 1931
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 709 razy od 20 sierpnia 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.