OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
19 / 43
<
>
Opakowanie po papierosach "Gibson Girl", produkowanych przez firmę Manoli. 



Manoli to nazwa niemieckiej fabryki papierosów, założonej przez Jakoba Mandelbauma (1859 – 1918) pod nazwą „Zigaretten-Fabrik Argos” w Berlinie. Firma znana była z wyjątkowego designu opakowań. Logo korporacyjne Manoli, które znajdowało się na towarach, ciężarówkach firmowych, witrynach i materiałach promocyjnych, wciąż jest często nazywane wczesnym przykładem wzornictwa korporacyjnego.



Historia



Po tym jak Jakob Mendelbaum od 1889 roku pracował jako przedstawiciel „Dresdner Zigarettenfabrik Jasmatzi”, założył własną fabrykę papierosów w 1894 roku. Początkowo składała się z ośmiu pracowników, ale już w 1904 roku fabryka zatrudniała 200 pracowników. W 1907 roku „Zigarettenfabrik Manoli” przeniosła się do nowo wybudowanych osiedli przemysłowych Rungestraße 22-24. W 1910 roku Lucian Bernhard zaprojektował nowe logo firmy Manoli. Wraz z początkiem I wojny światowej w 1914 roku "Komitet ds. dobrego niemieckiego języka reklamy" przeprowadził kampanię plakatową pod hasłem " Żadnego obcego słowa na określenie tego, co można wyrazić w języku niemieckim ". W rezultacie niektóre marki zostały przemianowane przez Manoli, na przykład "Dandy" na "Dalli" i "Gibson Girl" na "Wimpel". W 1919 roku wydano pamiątkową publikację z okazji 25-lecia. W 1921 roku nastąpiło przekształcenie firmy w spółkę akcyjną. W 1924 roku Manoli AG została przejęta przez Reemtsma, w 1930 roku zaprzestała produkcji i została zlikwidowana w 1936 roku.



Sztuka reklamy Manoli



Manoli zatrudniał wybitnych grafików i malarzy do projektowania opakowań, plakatów i reklam. W 1907 roku, pod kierunkiem dyrektora reklamy E. E. Hermanna Schmidta, członka Deutscher Werkbund, projekt szkiców reklamowych został przekazany znanemu artyście Juliusowi Klingerowi. Zgodnie z zasadami Deutscher Werkbund konieczne jest, aby zespół handlowców skontaktował się z artystą, aby osiągnąć jakość w formie i wydajności. Takie podejście zostało zilustrowane w Manoli, a niektóre egzemplarze reklamy Manoli zostały klasykami sztuki reklamowej.



Oprócz podejścia estetycznego Manoli zastosował drugą strategię w swojej reklamie. Podczas gdy w innych firmach produkt, różne nagrody i medale były w centrum reklamy, Manoli przedstawił w reklamie wyrafinowane życie lat dwudziestych na pierwszym planie i w ten sposób dotarł do ekskluzywnej klienteli, która wolała lepszą jakość, ale i droższy papieros. Dla tego typu reklamy, w szczególności zaprojektowanych przez Ernsta Deutsch-Drydena reklamy i marki promocyjne są wzorowe.



Ale tylko pod Lucianem Bernhardem Manoli zdołał nadać produktom niepowtarzalny charakter. Lucian Bernhard był przede wszystkim odpowiedzialny za projekt opakowania, a Julius Klinger i Hans Rudi Erdt zaprojektowali wyświetlacze dla Manoli. Lucian Bernhard zaprojektował także kilka plakatów dla Manoli.



Pierwsza reklama światła elektrycznego w Berlinie powstała w 1910 roku dla Manoli. W logo Manoli litery wędrowały przez kolorowy krąg światła. Na tym nerwowo migoczącym neonie, mówi się, że język berliński wymyślił wyrażenie: "To Manoli", jako imię dla kogoś, kto zachowuje się szalenie.



Opakowania Manoli



Opakowania z blachy Manoli charakteryzowały się głównie prostą konstrukcją i często niezwykłą kolorystyką. Wśród najbardziej znanych i najlepiej sprzedających się marek Manoli jest marka "Gibson Girl". Sam paczka nie została zaprojektowana przez Luciana Bernharda, ale potem używał on tego pudełka jako podstawy dla swoich plakatów i reklam. Znak towarowy "Gibson Girl" został zarejestrowany w 1905 roku. Opakowanie papierosów „Gibson Girl” pokazuje damę w ciemnoniebieskiej sukni wieczorowej stojącej na podłodze z logo firmy Manoli. Dama otoczona jest dymnymi pierścieniami. Sam papieros nie jest widoczny na zdjęciu. Pomimo daty powstania około 1910 roku na opakowaniu prawdopodobnie po raz ostatni widniało logo Manoli zwieńczone koroną. W późniejszym okresie logo zaprojektowane przez Luciana Bernharda zostało uproszczone i pozbawione korony.



Źródło: de.wikipedia.org, lagrandeguerre.cultureforum.net (zdjęcie nr2)

 
Data dodania: 9 listopada 2017
Miejsce pochodzenia: Cesarstwo Niemieckie
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 495 razy od 9 listopada 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.