20 groszy 1949 Rzeczpospolita Polska

Duże zdjęcie 20 groszy 1949 Rzeczpospolita Polska
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 1
<
>
Moneta wykonana z miedzioniklu, w obiegu do roku 1994.Tak naprawdę to już PRL, ciekawostką jest to że na monecie widnieje orzeł już bez korony natomiast w dalszym ciągu nazwą państwa jest Rzeczpospolita Polska. Moneta została wybita z oficjalna nazwa naszego państwa, którą zmieniono dopiero wraz z wejściem w życie nowej konstytucji w 1952 roku na Polską Rzeczpospolitą Ludową. Jednakże dopiero na emisji monet z 1957 widnieje nowa nazwa państwa Pierwsze monety PRL datowane są w roku 1949, chodź ich emisja tak naprawdę była robiona w latach 1950-1953. Wypuszczono wtedy do obiegu monety 1 gr, 2 gr, 10 gr, 20 gr 50 gr i 1 zł. Monety 5 gr wybito dwie odmiany : w brązie i w aluminium , Monety 10 gr , 20 gr , 50 gr i 1 zł także w dwóch odmianach :miedzionikiel i aluminium. Monet tych emitowano w bardzo dużych ilościach -po około 300 milionów szt. Większość monet produkowano w mennicach zagranicznych gdyż mennica Warszawska podczas działań wojennych zniszczona nie była w stanie podołać tak wielkiemu zamówieniu. Pierwsze 1 i 2 groszówki emitowano w Budapeszcie . Potem głównym producentem monet była mennica w Kremnicy (ówczesna Czechosłowacja) jak i mennica w Bernie (Szwajcaria). Następne emisje datowane są dopiero w roku 1957.
Data dodania: 4 dni temu o 14:52
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 35 razy od 4 dni temu o 14:52
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies. Zamknij komunikat