Goerz Trieder Binocle 8x37 PERNOX

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
22 / 58
<
>
- D.R.P. - Deutsches Reichspatent - oznaczenie patentowe stosowane od 1877 r.,

- podziałka - brak,

- nr seryjny: 183416?.



Praktycznie dzisiaj nieznana firma C. P. Goerz Berlin była kiedyś obok Zeiss'a czołowym światowym producentem lornetek, a końcem XIX i początkiem XX wieku głównym konkurentem tej spółki. Uważa się, że w 1895 Goerz opatentował pierwszy rozwiązanie ruchu liniowego mechanizmu ogniskowania indywidualnego stosowane w niemieckich lornetkach DF 99, a następnie w różnych wojskowych lornetkach francuskich, radzieckich i produkowanych przez US Army Bell & Howell M19. Goerz zaprojektował dla niemieckiej/pruskiej armii pryzmatyczne lornetki DF 99 i DF 03, a także Galilean Fieldglass 08 - standardową lornetkę niemieckiej/pruskiej piechoty w I Wojnie Światowej. Krótko przed przejęciem przez Zeiss'a w 1926 roku sprzedał linię lornetek szerokokątnych, w tym 9.6° FOV 6X.Już na przełomie XIX i XX wieku powstały oddziały C.P. Goerz na całym świecie - w Petersburgu, Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Wiedniu i Bratysławie.

W 1902 roku Goerz zrobił pierwszą lornetkę 6x30 Marineglas Pernox, mającą jednoczęściowy odlewany korpus aluminiowy wyprzedzając o 30 lat firmę Bausch & Lomb, ktora rozpowszechniła tego typu rozwiązanie i uczyniła je sławnym. Dzięki indywidualnnie regulowanej ostrości i jednoczęściowemu korpusowi Pernox był w swoim czasie niezwykle odporny na czynniki atmosferyczne i był produkowany do 1926 roku zarówno z indywidualną jak i centralną regulacją ostrości (1905) w wersji 6x, 8x i 10x. Pernox posiada dobre ale proste i konwencjonalne wykonanie jednocześnie wyprzedzające swoje czasy przez zastosowanie jednoczęściowego korpusu oraz jednoczęściowej obudowy pryzmatów przymocowanej do płyty pryzmatu podobnie jak w lornetkach z II Wojny Światowej Bausch & Lomb Mk 41, 7x50 i Sard Mk 43 6x42.
Data dodania: 31 marca 2018
Datowanie przedmiotu: 1911
Miejsce pochodzenia: Prusy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Producent: C. P. Goerz, Berlin
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 374 razy od 31 marca 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.