Ross Bino. Prism. No 5 Mk 4 7x50

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
35 / 48
<
>
- Bino. Prism. - lornetka pryzmatyczna,
- No 5 - loretka 7x50 używana w II Wojnie Swiatowej?,
- Mk 5 - specyfikacja (wersja) z portami przedmuchiwania,
- O.S.- Optical Store,
- 735 - numer rysunku,
- G.A.- General Arrangement - główny układ projektu,
- O.S.- Optical Store,
- 497 - numer rysunku,
- M.A.- Main Arrangement - główny układ projektu,
- Graticules - podziałki,1/2 apart - oddalenie podzialek w poziomie, and - i,1/4, 1/2 & 1 high - wysokości podziałek,
- podziałka - była, po remoncie brak,
- nr seryjny: 74188.

Bino. Prism No 5 7x50 produkowany przez Ross został przyjęty przez armię brytyjską w 1935 roku i wywodzi się z modelu cywilnej Ross Stepnite 7x50. Zgodnie z instukcją armii brytyjskiej z 1941 roku 'Notes on Repairs to Fire Control Instruments - Prismatic Binoculars and Monoculars (Uwagi dotyczące napraw wyposażenia kontroli kierowania ognia - Lornetki Pryzmatyczne i Monokulary)', Bino. Prism No 5 miał być stosowany przez 'Coast Watching and A.A. Searchlight Units (Obserwatorów na Wybrzeżu i A.A. Jednostki Wykrywania Światła)'.
Bino. Prism. No 5 została wykonana w pięciu wersjach: Mk I (1935); Mk II (1938), taka sama jak Mk I, ale z podziałką; Mk III (1941), ulepszony montaż obiektywu; Mk IV (1941), taka sama jak Mk III, ale ze zmodyfikowanym montażem pryzmatów w celu uproszczenia produkcji; Mk V (1943) poprawione uszczelnienie ze szczelinami wypełnionymi płynnym metalem, wyposażenie w porty do przedmuchiwania suchego powietrza. W 1942 roku okładziny z wulkanizowanej gumy zastąpiono malowaniem typu crackle. Chociaż większość Bino. Prism. No 5, jeśli nie wszystkie zostały wykonane pomiędzy 1935-1945, pozostawały one w służbie co najmniej do 1980 roku i przechodziły liczne przeglądy i modyfikacje. Niektóre znaczące modyfikacje: w 1947 roku ustalono malowane Olive Drab; pierwotnie żadna nie posiadała soczewek z antyrefleksyjną powłoką, po wojnie wiele z nich zostało wyposażonych w powlekaną optykę; wiele z nich zostało doposażonych w porty zamykane czerwonymi śrubami do doprowadzania suchego powietrza.
Wszystkie Bino. Prism. No 5 mają system pryzmatu Porro II z soczewkami okularu spajanymi do pryzmatu. Taki układ daje jaśniejszy obraz. Około 16% więcej światła jest doprowadzane do oka niż w standardowym Porro I.
Centralny widok jest jasny i ostry do około 65% -70% w kierunku brzegu widoku, później szybko traci ostrość z powodu zniekształceń optycznych wynikających z tzw krzywizny pola (czyli jeżeli centrum obrazu jest wyostrzone to brzegi obrazu nie są, a gdy brzegi są wyostrzone to środek nie).
Prawdopodobne lornetka wyprodukowana przed 1942 jako Mk IV i modyfikacje nadano w wyniku napraw lub modernizacji warsztatowych wg Mk V. To z kolei może sugerować, że lornetka była Mk 4, a porty suchego powietrza (oznaczające Mk 5) zostały dodane później właśnie w wyniku modernizacji powojennych. Oznaczenie dotyczące podziałki znajduje sie z prawej strony choć samej podziałki brak. Dodatkowo z prawej strony dodatkowe oznaczenie WLHII/5. Dodatkowe oznaczenie 'OCT ??' oraz napisy pomarańczowym kolorem, nieczytelne.
Data dodania: 31 marca 2018
Datowanie przedmiotu: 1935 - 1945
Miejsce pochodzenia: Wielka Brytania
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Producent: Ross, Londyn
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 313 razy od 31 marca 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.