OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 20
<
>
- podziałka,
- nr seryjny: 25269.

PZO powstało po wycofaniu się w 1930 roku, Henryka Kolberga ze spółki. Nie ma potwierdzonych informacji z jakiej przyczyny nastąpił rozłam, ale najprawdopodobniej powodem był brak lojalności ze strony Kolberga w stosunku do pozostałych akcjonariuszy. Podobno, razem z Bankiem Handlowym Kolberg, za plecami kolegów, miał zamiar sprzedać pakiet kontrolny spółki francuskiej firmie Schneider. Aby temu zapobiec, jeden z udziałowców, Kazimierz Mieszczański, wykupił akcje należące do Banku Handlowego i tym samym uniemożliwił przejęcie większości akcji przez Schneidera. Po krótkim czasie od tego zdarzenia Kolberg wycofał swoje udziały odsprzedając je Zakładom Optique et Précision de Levallois (OPL). Akcje trafiły także do Zakładów Kraussa i zakładów Barbier Bénard et Turenne (BBT). Pozostali udziałowcy, na bazie Fabryki Aparatów Optycznych i Precyzyjnych, utworzyli nowy zakład o nazwie „Polskie Zakłady Optyczne”. Akronim PZO wpisany w kontury soczewki łącznie ze słowem „Warszawa” stał się znakiem firmowym Polskich Zakładów Optycznych na kolejne dziesięciolecia.
Kolberg, po wyjściu ze spółki, utworzył w 1933 roku własne zakłady pod starą nazwą H. Kolberg i S-ka i zaczął produkować sprzęt optyczny. Chciał stworzyć konkurencję dla nowego PZO, którego przecież sam był twórcą w 1921 roku. W latach 1936–37 jego nowa firma, choć już prowadzona przez jego syna Stefana (Henryk Kolberg zmarł 10 czerwca 1935 r.), wystartowała do przetargu na lornetkę w Departamencie Uzbrojenia MSW i przetarg ten wygrała, głównie za sprawą konkurencyjnej ceny. W tym miejscu pojawiają się jednak dwie wersje wydarzeń. Pierwsza mniej prawdopodobna mówi, że straty poniesione z powodu wkładów niezbędnych do uruchomienia produkcji okazały się być zbyt duże i zlecenia nie udało im się zrealizować a niewykonanym zamówieniem zajęło się PZO. Druga wersja jest natomiast bardziej optymistyczna. Kontrakt na 2200 lornetek o parametrach 8×30 dla wojska został zrealizowany przed rokiem 1939, mimo małego defektu wykrytego w dwóch próbnych egzemplarzach (o numerach seryjnych 80002 i 80003). Ta mała wada została przez wojsko zaakceptowana z zastrzeżeniem, że taka sytuacja w przyszłości nie może się powtórzyć.
W czasie okupacji produkcja lornetek w firmie Kolberga była kontynuowana, a odbiorcą była oczywiście armia niemiecka.
Już w październiku 1939 roku, w PZO pojawił się członek dyrekcji firmy Carl Zeiss z Jeny by rozeznać się przed przejęciem zakładu. Postanowiono o zmianie nazwy z „Polskie Zakłady Optyczne” na „Optische Präzisions-Werke GmbH”, co w wolnym tłumaczeniu brzmi: „Optyczno-Precyzyjna Wytwórnia”, ale nadal 99% załogi fabryki stanowili Polacy. Osobami zarządzającymi byli jednak już Niemcy, a pracowników pilnowała uzbrojona Straż Przemysłowa.
Produkowane wtedy modele nielegalnie trafiały też do polskiego ruchu oporu. Po Powstaniu w 1944 roku, zakład Kolberga zaprzestał produkcji, a wyposażenie zakładu zostało przeniesione do odradzającego się po wojnie PZO.
Brak sygnatury 'WP' oraz orzełka na panelach ale podziałka w prawym okularze wskazuje, że jest to produkcja przeznaczona dla wojska.
Data dodania: 1 kwietnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1930 - 1931
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 802 razy od 1 kwietnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.