Leitz Wetzlar beh 7x50 Kriegsmarine, Typ III

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
16 / 58
<
>
- podziałka - brak,

- nr seryjny: 460046.



Firma Leitz została założona w 1869 roku przez Ernst Leitz'a, znanego jako Ernst Leitz I (1843-1920), będącego następcą Carl'a Kellner'a w Instytucie Optycznym w Wetzlar w 1849.

Lornetki 7x50 popularnie nazywane 'puszkami tuńczyka' przez Niemców, były oznaczane numerem seryjnym co najmniej 238.203 - 474.439 (jednak nie jest to reguła) i można je ogólnie podzielić na trzy kategorie. Typ I z zakresem co najmniej 238203 - 310223. Ten typ ma również oznakowanie orła Kriegsmarine i zazwyczaj nie ma powlekanej optyki. Typ II 'beh' bez osłon gumowych z nr seryjnym co najmniej 328770 -436830. Wcześniejsze przykłady oznaczone literą 'T' wskazuje powlekane soczewki, dodatkowo występuje orzeł Kriegsmarine. Późniejsze przykłady rozpoczynające się od co najmniej 431583 nie mają tych dwóch znaków, ale mają powlekaną optykę oraz dodatkowo posiadają pojemniki na żel krzemionkowy odciągający wilgoć. Ponadto, pokrywy zewnętrzne, które były przykręcane śrubami zaczęto montować przy pomocy dużych pierścieni mocujących. Typ III 'beh', gumowe pokrycia ochronne, nr seryjny z zakresu co najmniej 440763 - 474439. Powlekana optyka, wkłady osuszające oraz okulary w innym stylu niż w poprzednich modelach. Były one używane na okrętach podwodnych U-boot jak również często na statkach nawodnych.

Wnętrze soczewek obiektywu, pryzmaty i soczewki okularów są pokryte kriolitem (fluorek glinu sodu) warstwą antyrefleksyjną, która przepuszcza światło lepiej niż zwykłe fluorki magnezu, ale jest bardziej krucha. Na zewnątrz obiektywów prawdopodobnie nie ma żadnej powłoki. Należy zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia tych starych powłok antyrefleksyjnych. Nie tylko łatwo ją zarysować i zetrzeć ale kriolit jest też rozpuszczalny w ciepłej wodzie. Delikatnie czyścić izopropanolem, a następnie metanolem. Często powłoki te są odbarwione od olejów i wilgoci, pozostawiając małe jasne plamki lub plamy. Nie należy ich wycierać ani usuwać. Chociaż nieestetyczne nie pogarszają sprawności optycznej.

Dr Hans Seeger w 'Military Binoculars and Telescopes for Land, Air and Sea Service' zauważa, że pryzmaty z okresu II WW II Leitz Porro są podatne na pękanie. Obudowa pryzmatów nie wykazuje wystarczającej ochrony przed uderzeniami, a być może także przed zmianami temperatury, powodującymi rozszerzanie metali i szkła, co powodowało wyszczerbienia krawędzi pryzmatów.

Do nawilżania i ochrony części gumowych używa się smaru silikonowego bez dodatku ropy naftowej, benzyny itp lub węglowodorów gdyż spowodują zniszczenie osłon. (Frank Lagorio)

Brak górnych gum.
Data dodania: 1 kwietnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1943 - 1944
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dobry
Producent: Eric Leitz, Wetzlar
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 641 razy od 1 kwietnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.