Kątomierz działowy radziecki NKV No69 (NPZ)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
24 / 34
<
>
- podziałka - siatka/krzyż,
- nr seryjny: N717254.
Początki firmy sięgają 1905 roku. Wtedy w Petersburgu otwarto warsztat optyczno-mechaniczny w Państwowej Hucie Obuchowa (Obukhov State Steel Plant). Powodem powstania tej produkcji były potrzeby armii: zarówno artyleria morska, jak i artyleria obrony wybrzeża wymagały nowych, zaawansowanych systemów celowniczych. W tym samy roku słynne niemieckie firmy Carl Zeiss i C.P. Goerz otworzyły swoje warsztaty w Rydze (wówczas było to miasto rosyjskie). Po wybuchu I wojny światowej przedsiębiorstwa zostały znacjonalizowane, przeniesione do Piotrogrodu i połączone. W 1916 roku na bazie zjednoczonych firm powstała pierwsza państwowa fabryka optyczna w Rosji - Państwowa Piotrogrodzka Fabryka Optyczna (State Petrograd Optical Plant ) GAU. W ciągu następnej dekady zakład ten, przemianowany na zakład numer 19, kilkakrotnie zmieniał swoją lokalizację: Woroneż, Perm, Podolsk, a ostatecznie Banki w dystrykcie Pawszino w regionie moskiewskim (dziś Krasnogorsk). Jako Fabryka ZTM No19 w Krasngorsku istniała w latach 1929-1935. Później przemianowana na  Fabrykę  ZTM No69 w latach 1935-1941. Równolegle produkowała od 1939 do 1941 jako NKV No69. Ostatecznie w W październiku 1941 przeniesiona została do Nowosibirska i produkowała pod nazwą NKV No69 Novosibirsk Instrument-making Plant (NPZ) . W lutym 1942 roku Ludowy Komisarz ds. Uzbrojenia ZSRR podjął decyzję o utworzeniu nowej fabryki na opustoszałym terenie Zakładu nr 69 Plant No. 69, ewakuowanego do Nowosybirska w 1941 roku. Stał się Zakładem Optycznym Związku Państwowego nr 393 State Union Optical Plant No. 393, później przemianowanym na Zakład Mechaniczny w Krasnogorsku.
Красногорский Механический Завод (Krasnogorskij Mechanicheskij Zavod, Krasnogorsk Mechanical Plant) mieszczą się w Krasnogorsku. Obecnie, obok LOMO w St Petersburgu, są jednym z największych producentów optyki w Rosji jak i na świecie.
Ten egzemplarz nie posiada daty produkcji i wysoki numer seryjny co wskazywałoby na produkcje już w zakładach NKV No69 przeniesionych do Novosybirska.
Celownik panoramiczny został wynaleziony przez Zeiss'a w okolicy początku wieku XX. Z  czasem, w różnych odmianach, był produkowany i używany w wielu krajach.
Strzelanie może odbywać się bezpośrednio lub pośrednio. W strzelaniu bezpośrednim cel jest widoczny więc można łatwo korzystać z prostrzych przyrządów jak celowniki w postaci lunety. Jednak zaletą artylerii jest strzelanie duże odległości. Często odległość bywa tak duża, że ​​cel nie może być zaobserwowany lub jest ukryty w lesie czy za budynkami. Jeśli artyleria otrzymała współrzędne i wystrzeliła w cel, przydatny staje się celownik panoramiczny. Strzałowi z armaty towarzyszy ogromna siła, a co za tym idzie, wstrząsy. Po każdym strzale broń musi być ponownie wycelowana. Za pomocą celownika panoramicznego poszukuje się punktu, który będzie stabilnie widoczny gdy armata jest wycelowana. Może to być na przykład wieża kościelna, o ile jest to punkt stały. Po każdym strzale armata jest ponownie ustawiana na tym punkcie.
Data dodania: 2 kwietnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1930 - 1945
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 349 razy od 2 kwietnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.