Rundblickfernrohr Flak Rbl.F.Flak 16 djg

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
52 / 58
<
>
- podziałka - siatka/krzyż,
- nr seryjny: Nr. 37245.

Kod djg wprowadzono w kwietniu 1941. Teleskop panoramiczny Rbl. F.16, który został zastąpiony przez Rbl. F. 32 i 36. Posiada 4-krotne stałe powiększenie. Skala azymutu jest dzielona w odstępach 100-mil i ponumerowana od 0 do 64. Skala azymutu mikrometryczna jest zróżnicowana w jednostkach jednej mili. Posiada możliwość zamontowania podświetlenia podziałki. Smar ▲ - smar odporny na zimno; do -40°C od +50°C z powodzeniem używany, (według niepotwierdzonych źródeł Instrumentenfett 6009) (niedokładne dane kiedy wprowadzono, prawdopodobnie koniec 1943 / początek 1944).
Celownik panoramiczny został wynaleziony przez Zeiss'a w okolicy początku wieku XX. Z  czasem, w różnych odmianach, był produkowany i używany w wielu krajach. Celownik Rbl. F. 16 był prawdopodobnie uzywany m. in. w armatach PaK38, PaK36, PaK40 jak i mniejszej artylerii.
Strzelanie może odbywać się bezpośrednio lub pośrednio. W strzelaniu bezpośrednim cel jest widoczny więc można łatwo korzystać z prostrzych przyrządów jak celowniki w postaci lunety. Jednak zaletą artylerii jest strzelanie duże odległości. Często odległość bywa tak duża, że ​​cel nie może być zaobserwowany lub jest ukryty w lesie czy za budynkami. Jeśli artyleria otrzymała współrzędne i wystrzeliła w cel, przydatny staje się celownik panoramiczny. Strzałowi z armaty towarzyszy ogromna siła, a co za tym idzie, wstrząsy. Po każdym strzale broń musi być ponownie wycelowana. Za pomocą celownika panoramicznego poszukuje się punktu, który będzie stabilnie widoczny gdy armata jest wycelowana. Może to być na przykład wieża kościelna, o ile jest to punkt stały. Po każdym strzale armata jest ponownie ustawiana na tym punkcie.
Data dodania: 2 kwietnia 2018
Datowanie przedmiotu: 1943 - 1945
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 626 razy od 2 kwietnia 2018
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.