K-43 z 1 Państwowej Fabryki Zegarów im. Kirowa

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
11 / 28
<
>
Model tego zegarka mimo sowieckiego wykonania ma na wskroś amerykańską duszę, a jego narodziny są efektem naglącej potrzeby zaspokojenia potrzeb rynku (w pierwszym rzędzie oczywiście chodziło o produkcję dla potrzeb wojska, a dopiero później ludności cywilnej).



20 grudnia 1927 r. zostaje wydane postanowienie Rady Pracy i Obrony na mocy którego powierza Najwyższej Radzie Gospodarczej (ВСНХ) organizację produkcji zegarów na terenie ZSRR i jednocześnie poleca zaznajomić się z organizacja produkcji w Szwajcarii i USA (zapewne chodziło o nie do końca legalne sposoby pozyskania technologii).

ZSSR, za pośrednictwem firmy Amtrong (Amtorg Trading Corporation - sowieckie przedstawicielstwo handlowe działające w USA od 1924 r. mające za zadanie organizacje wymiany handlowej po miedzy ZSRR/USA, a jednocześnie przykrywka dla agentów GRU) dokonuje zakupu za sumę 350 tys dolarów firmy Dueber-Hampden Watch Co.

W 1930 r. 30 kontenerów pełnych maszyn, narzędzi oraz części do produkcji zegarków zostaje przewiezionych z USA do ZSRR. Jednocześnie wraz z maszynami sprowadzonych zostaje do kraju rad na okres jednego roku 21 doświadczonych byłych pracowników firmy Dueber-Hampden (od zegarmistrzów do rytowników), którzy mieli kształcić rosyjskich pracowników. Amerykanie mieli podobno wrócić do domów cali i zdrowi, ale według niektórych źródeł słuch po nich zaginął.

W okresie luty-czerwiec 1930 r. na terenie byłej byłej wytwórni papierosów "Czerwona Gwiazda" w Moskwie zorganizowana zostaje 1 Państwowa Fabryka Zegarów "Первый Государственный Часовой Завод - 1ГЧЗ ". Już 5 listopada 1930 roku w 13 rocznicę wybuchu Rewolucji Październikowej doszło do oficjalnej prezentacji pierwszych 50 sztuk zegarka kieszonkowego z mechanizmem K-43 Typ 1 "ТИП 1" (w 1931 roku wyprodukowano zaledwie 70 tys tych zegarków, w latach 1935-1941 2,7 mln sztuk).

Wraz z końcem 1935 roku "1 Państwowa Fabryka Zegarów" została przemianowana na "1 Państwową Fabrykę Zegarów im. Kirowa".

Wraz z atakiem III Rzeszy na ZSRR w 1941 r. 1PFZ została pośpiesznie ewakuowana za Ural i ulokowana w Złotouście.



Zegarek posiada mechanizm z wychwytem szwajcarskim na 15 kamieniach oprawionych w szatony i dodatkowo na wzór amerykański przykręcane śrubami. Rozmiar mechanizmu 16. Na ostatniej fotografii dla porównania umieszczony jest mechanizm Hampden-Dueber z mojej kolekcji.

Mechanizm sygnowany cyrylicą "1ГЧЗ МОСКВА CCCP 15 камней ТИП 1" oraz numerem seryjnym 99477

1ГЧЗ - "1-й Госчасзавод"- "Первый Государственный часовой завод" - Pierwsza Państwowa Fabryka Zegarów

МОСКВА CCCP - Moskwa ZSRR

15 камней ТИП 1 - 15 kamieni TYP 1

Dekiel oznaczony sygnaturą Toczmechu.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 957 razy od 17 kwietnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
18 kwietnia 2011
Za bardzo zorientowany nie jestem, ale z tergo co znalazłem to w początkowym okresie produkcji/czy raczej "nauki" produkcji było 4 typy tych mechanizmów http://www.ussr-watches.ru/inform.shtml
A generalnie to chyba w tym centralnym sterowaniu to wszystkie produkcji to był jakiś "typ"
18 kwietnia 2011
Ten sikor to typ 1, a były kolejne typy?
17 kwietnia 2011
Mogli się sowieci bardziej postarać;)
Zegarek fajny. Dla mnie to nowość. Jeszcze nie widziałem zegarka na którym logo jest pisane cyrylicą, ale to przecież logiczne
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.