Muzeum Viking5

Informacje o muzeum

Podziel się Wyślij wiadomość

Odznaki:

Opis muzeum :
Witam w moim muzeum.

Będzie ono poświęcone głównie porcelanowym kapslom od piwa,wody mineralnej oraz innych. Nie wykluczam jednak że pojawią się tutaj moje inne kolekcje. Kapsle zbieram od 1997 roku chociaż nie w sposób ciągły,stąd kolekcja raczej skromna. Cały czas na bieżąco uzupełniam zbiory, w miarę możliwości będę dodawał kolejne eksponaty.

Pozdrawiam i zapraszam do zwiedzania.


Krótka historia kapsli porcelanowych.

Historia porcelanek to przełomy wieków XIX oraz XX. Porcelanowy korek został opatentowany w Niemczech w 1878. Krachla to rodzaj butelki zamykany zamknięciem kabłąkowym (pałąkowym). Czasami można także spotkać się z określeniem "zamknięcie patentowe".

Głównymi producentami porcelanek na Niemcy była huta szkła w Dreźnie.

Najbardziej popularne patenty w Niemczech to Patent: DRP58602, DRP59915 , których właścicielem jest firma Simens.

We Wrocławiu także funkcjonował huta produkująca porcelanowe zamknięcia. Firma India Rubber Compagnie Breslau funkcjonowała do 1905 roku kiedy to z uwagi na swoją uciążliwość dla mieszkańców oraz funkcjonowania ówczesnego uniwersytetu została zamknięta. Porcelanki z tej fabryki są dość ciekawymi i rzadko spotykanym na rynku kolekcjonerskim, produkcja tej fabryki była przeznaczona głównie na rynek lokalny, ale czasami trafiamy na produkcje dla producentów napojów w z całych Niemiec, Prus wschodnich, Szwecji, Dani, Francji.

Pomimo tego że kapsel porcelanowy został wymyślony w Niemczech i tam był najbardziej popularny, to porcelanki spotykam na każdym kontynencie. Porcelanki stosuje się do dziś, głównie tak jak dawniej do butelek z piwem, choć te produkowane dziś są wykonane z tworzyw sztucznych.

Skrót z porcelanek :

GmbH = Gesellschaft mit beschränkter Haftung - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

A.G+ Aktiengesellschaft - spółka akcyjna

S M - Schutz Marke - Marka Chroniona

W MyViMu od: 11 stycznia 2017

Liczba eksponatów: 148

Tagi:
porcelanka krachla kapsel porcelanowy korek porcelanowy posen breslu berlin brauerei mineralwasserfabrik haase

Fora dyskusyjne:


Dział: Porcelanki


W tym dziale będę sukcesywnie dodawał zdjęcia a także opisy mojej kolekcji porcelanek. Kolekcja cały czas się rozwija więc zbiór jest cały czas inwentaryzowany. Pozdrawiam
Kolekcji w dziale: 18.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies. Zamknij komunikat