FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
13e demi-brigade de Légion étrangère Boussemart
13e demi-brigade de Légion étrangère Boussemart

Heraldcy proszę o pomoc.

25 lutego 2015
Proszę wszystkich, którzy pasjonują się starymi herbami o pomoc w rozwikłaniu zagadki do kogo lub czego można przypisać prezentowane poniżej herby. Wskazówką pomagającą w identyfikacji jest ograniczenie czasowe dotyczące tylko XIV i pierwszej połowy XV wieku, oraz miejsce ograniczone do terenów Wielkopolski( może miasto Poznań) i Śląska ( może Księstwo Głogowskie). Wszelkie poszlaki, pomysły i wskazówki mogą być bardzo ważne. Z góry dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam Jarek
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
25 lutego 2015
Większe foto tych eksponatów bardzo by pomogły w odszyfrowaniu.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
25 lutego 2015
Pierwszy herb przypomina herb ziemi kaliskiej, następnie był to herb województwa kaliskiego.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
25 lutego 2015
Drugi przypomina herb szlachecki Tępa Podkowa. (znany m.in w okolicach Gniezna).
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
26 lutego 2015
Mimo mikroskopijnej wielkości fotki eksponatu - po przyglądnięciu się - herb z koronowaną byczą głową bardziej przypomina herb dynastii meklemburskiej - linia Werle.

Herb ziemi kaliskiej (wcześniej całej Wielkopolski) to koronowana bycza głowa na szachowanej tarczy, której tu nie widać.
26 lutego 2015
Your text to link here...
Your text to link here...

Może te linki pomogą, gdy klikniesz na stronie WCN na wizerunek monety to będzie trochę większe.
Na byczej głowie to chyba raczej krzyż.
Podkowa zaś w środku ma tylko kropkę. Nie chciałem nikomu nic sugerować, dlatego wskazówki ograniczyłem tylko do przybliżonego czasu i miejsca.
Teraz dodam, że chodzi o herby umieszczone na Monetach zwanych kwartnikami i wybitymi przez mennicę znajdującą się w obszarze panowania książąt głogowskich. Klucze sugerują Poznań, Legnicę i Żagań. O które miasto z tej trójki chodzi może dać odpowiedź jaki to herb, a zwłaszcza do kogo lub czego można go przypasować i nie dalej jak do 1400 roku.
Osobiście byczy łeb podpisałbym pod XIV wieczny herb Wielkopolski, ale przeanalizuję Twoją sugestię dotyczącą dynastii meklemburskiej pod kątem menniczym.
Co do podkowy to może być herb ówczesnego "dygnitarza" mianowanego przez księcia do sprawowania rządów w jego imieniu w jednym z tych trzech miast wymienionych powyżej.
Pozdrawiam Jarek
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
27 lutego 2015
Trop kaliski -http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/kwartnik-kaliski-nieznana-moneta-rodem-z-kalisza,1284753,art,t,id,tm.html
27 lutego 2015
No tak, też brałem pod uwagę Kalisz. Kwartnik kaliski ma na rewersie koronę, a na awersie głowę tura lub wołu i przypisanie go Kaliszowi i czasom Bolesława Rozrzutnego ma sens.
Kwartnik, z którym mam problem na jednej ze stron ma głowę woła, tura lub byka, a na drugiej ma skrzyżowane klucze. Klucze te można przypisać Poznaniowi, Żaganiowi lub Legnicy. Pytanie więc co ma wspólnego Kalisz z jednym z tych miast, dla zawężenia dociekań przyjmijmy, że chodzi o Poznań. Jakie dynastyczne lub heraldyczne zależności mogły wchodzić w grę?
Czy wiadomo w jakim czasie głowa woła była herbem Wielkopolski, o ile w ogóle nim była?
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
28 lutego 2015
Skrzyżowane klucze są też w herbie Trzebnicy gdzie miała znajdować się też książęca mennica bijąca kwartniki.
Co do herbu Wielkopolski -od połowy XIV w do XV w.

http://www.historycy.org/historia/index.php/t98307.html
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
28 lutego 2015
Wszystkie te wymienione miejsca ( Poznań ,Kalisz,Gniezno)były we władaniu księcia głogowskiego Henryka III i jego synów do 1314 roku.
A tu trochę więcej -http://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_III_g%C5%82ogowski

http://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_IV_Wierny
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konrad_I_ole%C5%9Bnicki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_ole%C5%9Bnicki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_%C5%9Bcinawski

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przemko_g%C5%82ogowski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_ole%C5%9Bnicki
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
28 lutego 2015
Klucze w herbie Legnicy pojawiły się w 1453.
a w Trzebnicy w XIV w,tak więc najprawdopodobniej kwartniki te pochodziły z mennicy w Trzebnicy a herby - bawola głowa (herb Wieniawa) i podkowa to herby książęcych urzędników..
1 marca 2015
Dzięki za wskazówki. W zasadzie nie można wskazać na konkretne miasto dopóki według mnie nie rozwiążemy zagadki czyje są herby "podkowa" i "głowa byka". Rytownik stempli menniczych z jakiegoś powodu umieścił te herby na drugiej stronie monety. Na jednej stronie jest więc herb miasta - "skrzyżowane klucze", a na drugiej herby kogoś lub czegoś ważnego w ocenie rytownika. Odpowiedź na pytanie kogo lub czego da odpowiedź w jakiej mennicy wybito te kwartniki.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
1 marca 2015
A to już zajęcie nie dla amatora,potrzeba kogoś bardziej fachowego. Z tamtych czasów zapisków raczej niema, skazani jesteśmy na domysły itp.
1 marca 2015
To prawda, ale będę dalej próbował, niekiedy decyduje przypadek i coś się znajduje. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Jarek
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.