FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Fr. Preller - Odyseusz i Leukothea
Fr. Preller - Odyseusz i Leukothea

3) 2 Kopiejki 1899

12 października 2015
Na pierwszy rzut oka widać, że na monecie panoszy się korozja. Zanim jednak zacznę z nią walczyć, kopiejki oczyszczę mechanicznie a następnie wypalę grynszpan. Zdjęcie monety robione w sztucznym świetle.
13 października 2015
Kolejne zdjęcie przedstawia monetę po kąpieli w 3% perhydrolu i czyszczeniu mechanicznym za pomocą wazeliny technicznej i miękkiego syntetycznego pędzelka. Kopiejki na koniec zostały odtłuszczone acetonem.
14 października 2015
Podjąłem próbę usunięcia korozji metodą suchą poprzez wypalanie. Niestety nie do końca efekt mnie zadowala. Co prawda zielony grynszpan całkowicie zniknął ale pozostałości patyny na monecie nieco pociemniały i nabrały dziwnego połysku. Stan monety od początku nie był zachwycający stąd przeznaczona została na eksperymenty, których następnym etapem będzie usunięcie pozostałości patyny i sztuczne jej położenie.
14 października 2015
Aby usunąć niechciane warstwy z monety trafiła ona do kąpieli w 10% wersenianie dwusodowym. Kąpiel trwała ok 4h. Następnie mechanicznie szczoteczką usunąłem rozpuszczone wierzchnie warstwy patyny. Aby oczyścić monetę do gołej miedzi trzeba by powtórzyć kąpiel. Postanowiłem jednak zmienić plan i pozostawić kopiejki w naturalnej postaci, rezygnując ze sztucznego patynowania. Wersenian oczyścił monetkę do cieniutkiej warstewki naturalnej, jasnobrązowej patyny, którą pokryłem warstwą paraloidu B-44 i cosmoloidem H-80.
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.