FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Millenium chrztu Rusi medal (Włochy) 1988

Relief nad salą 216

Starszy kustosz
9 lutego 2010
Witamy bardzo serdecznie,
Ponieważ pojawiło się "zapotrzebowanie społeczne" na forum o Służbie Topo-Geograficznej WP dlatego założyliśmy takie forum i pierwszy wątek będzie poświęcony bardzo ciekawemu i "cieszącemu oko" reliefowi nad salą 216.

Ponieważ różnymi drogami docierają do nas pytania dotyczące tego reliefu, dlatego poruszyliśmy ten temat w środowisku. Jak tylko uda się nam zebrać i uporządkować jakieś informacje na jego temat to zaraz zamieścimy je w tym wątku i dodatkowo w opisie eksponatu.
Profil Profesjonalny Moderator
9 lutego 2010
To może ja dodam zdjęcie i linka do tego reliefu





Nie rozumiem tej sekwencji "Mapa źródło przyczyny i skutku", oraz całej symboliki reliefu.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
9 lutego 2010
mapa - zwierciadło przyczyny i skutku :)

proste :D

na mapie widać, co było przyczyną agresją na sąsiada - np. pobliskie pola naftowe, czy żyzne ziemie na Ukrainie.

no i jaki był skutek - np. zmiana granic, zniknięcie Polski z mapy po rozbiorach...
Profil Profesjonalny Moderator
9 lutego 2010
Eeee chyba mnie to przerasta :) Skoro dotyczy to spraw wojennych to po co tam znaki zodiaku?
Chyba że to test na inteligencje to ja się poddaje :)
9 lutego 2010
Strzelec na wojnie to chyba nie jest niespotykane zjawisko. Czasem ktoś się też wycofuje rakiem, a baranów w każdej armii też bez liku... ;)
Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
9 lutego 2010
a tak na poważnie....
Motto : Mapa - zwierciadło przyczyny i skutku - ma szerszy kontekst.
Otóż, mapa jest odzwierciedleniem zjawisk jakie zachodziły przez lata na Ziemi. Wpływ na to miały zjawiska przyrodnicze, które kształtowały powierzchnię, ich wpływ na rozbudowę siedlisk ludzkich, dróg, itp, itd - była przyczyna, jest skutek

to tak w skrócie....:) ale się wymądrzyłem he,he ;)
Profil Profesjonalny Moderator
9 lutego 2010
No to sprawę napisu rozwiązaliśmy, jednak nadal mnie intryguje cała reszta.

Często oglądając "sztukę wojskową" mam problem z określeniem co autor miał na myśli. Głównie dominują elementy wojenne, sprzęt pancerny i myślistwo. Ciekawe że reliefy przeważnie spotykałem na kominkach.
Starszy kustosz
16 lutego 2010
Przed II WŚ w sali 216 była biblioteka Wojskowego Instytutu Geograficznego im. Józefa Piłsudskiego. Wewnątrz tego pomieszczenia znajdowało się, oprócz typowych dla biblioteki mebli, dwanaście rzeźb znaków zodiaku. Spośród tych dwunastu rzeźb obecnie tylko dwie znajdują się nadal w budynku. Biblioteka przetrwała prawie do końca lat osiemdziesiątych XX wieku, przetrwała niemieckie "rządy" w budynku, przetrwała komunistyczne "rządy" w budynku, a nie przetrwała "demokracji" - po wojnie w sali 216 była sala odpraw i szkoleń. W bibliotece znajdował się, znacznych rozmiarów, obraz marszałka Piłsudskiego. Z czasem w naszym wirtualnym muzeum pojawią się zdjęcia z sali 216. Obecnie w tym pomieszczeniu (podzielonym na kilka mniejszych) mieści się redakcja gazety Polski Zbrojnej.

Sala 216, mimo tego, że znajduje się na drugim piętrze, była symbolicznym "fundamentem" całego budynku w Alejach Jerozolimskich 97.

Pojawiło się już jedno zdjęcie z wnętrza sali 216, podaję link do tego eksponatu:
http://myvimu.com/exhibit/500

Wstawiliśmy też kilka zdjęć prezentujących bardziej szczegółowo sam relief i uzupełniliśmy opis.
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.