FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Bagnet wz.1941/43 Hiszpania
Bagnet wz.1941/43 Hiszpania
Bagnet wz.1941/43 Hiszpania
Bagnet wz.1941/43 Hiszpania
Bagnet wz.1941/43 Hiszpania

Oś czasu (timeline)

15 czerwca 2012
Dzień dobry!

Chcielibyśmy rozpocząć rozmowy na temat wrażeń związanych z osią czasu.
Szczególnie chodzi nam o sugestie i rady dotyczące jej działania, które moglibyśmy wdrożyć w przyszłości.

Czy obecna forma przedstawiania jest wystarczająca?
Czy brakuje jakiś opcji?
Czy widoczne są jakieś błędy?

Bardzo cenne są dla nas wszelkie uwagi.
Profil Profesjonalny
15 czerwca 2012
Witam.
Moja pierwsza uwaga jest taka:
Klikam na "Wyświetl eksponaty z kategorii:", wybieram "Kolekcjonerstwo" i pod tym hasłem mam wymieszane "100 tysięcy" różnych rodzai zbiorów kolekcjonerskich. Znaczki, pocztówki, etykiety, banknoty, monety i co kto sobie zażyczy. Powinna być możliwość wskazania konkretnego rodzaju zbioru kolekcjonerskiego.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
15 czerwca 2012
Tak jak i proponowane okresy: I wojna, II wojna, teraźniejszość(proponuję rozbudować)... chcąc okres międzywojenny klikam XX wiek i mam wszystko włącznie z proponowanymi okresami..
Profil Profesjonalny
15 czerwca 2012
W kwestii czasu (uwaga tomka112) proponuję możliwość samodzielnego wybory lat, czyli "początek okresu" - i tu wpisujemy rok, oraz "koniec okresu" - znowu wpisujemy rok. Wtedy każdy precyzyjnie dobierze sobie okres jaki go interesuje. Poza tym może być wybór hasłowy w rodzaju "Renesans", "La Belle Epoque", "II wojna", "XX wiek", "PRL" itp.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
15 czerwca 2012
zacznę od błędów istniejącej wersji:
1

obiekt datowany "od - do" -czyli powstały w okresie wyznaczonym datami nie występuje na osi
----
czyli istniejąca funkcjonalność - jest niepełna i upośledza obiekt
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
15 czerwca 2012
2
by to "sprawdzić" trzeba wykonać "skocz do XI w." i 145 razy wykonać "dwuklik" na lewej krawędzi osi...

a) może takie sterowanie dwuklikiem na osi jest "naturalne" - ale może warto dać podpowiedź graficzną w postaci ikon <- ->
b) takie przestawianie wyświetlanego odcinka osi dyskwalifikuje interfejs, bo by zobaczyć imperium rzymskie na osi musimy wykonać od 65 do 100 dwuklików
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
15 czerwca 2012
3
zastosowana liniowa skala osi czasu - dosyć dobrze sprawdza się w "nowożytności"
przy średniej ilości eksponatów z jednoznacznym datowaniem
im bardzie oddalamy się od czasów współczesnych tym określenie czasu (datowanie) jest szersze
np w numizmatyce
1 - rok na monecie
2 - panowanie danego władcy
3 - "kultura - ród"
czyli poziom szczegółowości:
1 - rok
2 - dziesięciolecia
3 - setki lat
---------------
czyli - stosowanie precyzyjnej skali może być nawet błędem
to co dobre dla współczesności - jest nieadekwatne do opisu czasów odległych

monety danego cesarza rzymskiego "zawierają się w przedziale" - wyznaczonym datami panowania
przypisanie danej monety do konkretnego roku - to wprowadzenie dodatkowej informacji (która winna być prawdziwa - a niewielu monetom z tego okresu możemy przypisać konkretny rok).
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
15 czerwca 2012
A)
dla mnie brakuje opcji "od -do", żeby użytkownik mógł określić przedział czasowy, który go interesuje.
Np. 1965-1970 lub 1734-1800

Dodatkowo, można poszerzyć timeline o wyszukiwanie zaawansowane np.
dodać kraj lub kontynent pochodzenia i wiele innych.

Np.:
co mnie interesuje ? - Monety (obecnie niestety tylko kategoria "Pieniądz")
jaki okres mnie interesuje ? tu wpisuję - Lata od 1733 do 1800
jaki kraj mnie interesuje ? tu wybieram np. Francja

B)
Jeżeli mamy dużo czasu wolnego to możemy dodać także funkcję sortowania / pokazywania na osi czasu eksponatów najwyżej ocenianych /najpopularniejszych etc. (funkcja do wyboru przez osobę szukającą) - chodzi o to, żeby zwiedzający mógł szybko się dokopać do eksponatów najciekawszych, jeżeli taką będzie miał chęć.

C)
Gdy zobaczyłam lata występujące na dole osi (np. rok 1994, 1990) to mam ochotę go kliknąć, żeby się przenieść do niego i obejrzeć wszystkie eksponaty, które są do niego przypisane. Teraz poszczególne roczniki są nieaktywne i widać tylko kilka eksponatów. Czy nie byłoby fajnie, gdybyśmy po kliknięciu na dany rok mieli podgląd większej ilości eksponatów z danego rocznika ?

A teraz moje pytanko nr 1 : wg jakich kryteriów wyświetlane są eksponaty ? W przypadku wielu eksponatów z danego okresu nie dla wszystkich starczy miejsca np. gdy będzie w danym roku np. 1960 1000 eksponatów w kategorii znaczki to które się wyświetlą, ile i dlaczego ? (najpopularniejsze czyli - ilość wejść ?, ocena ? jakie jest kryterium minimum ? ).

A teraz moje pytanko nr 2.
Czy dla przykładu, jeżeli mój eksponat będzie miał nadany przedział czasowy 1960-1970 to jak się będie wyświetlał na osi czasu ?
pod rokiem 1960 ?
pod rokiem 1970 ?
czy też będzie się wyświetlał pod każdym rokiem z przedziału 1960-1970 (np. 1966, 1961 etc). ?

....cdn...(być może)
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
15 czerwca 2012
efektem wtórnym powyższego jest - długotrwałe "przechowywanie pustostanów"
bo mało prawdopodobne jest by w "obszarze -241" pojawił się obiekt
Więc niezależnie od przyjętych skal osi - trzeba wprowadzić "skocz do następnego obiektu" - na osi
-----------
i zobrazować oglądany obiekt z sąsiednimi wcześniejszym i następnym - lub dać informację "o ile lat skaczemy"
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
15 czerwca 2012
na osi powinno "dać się" umieścić "każdy" eksponat
takie też - bo dlaczego nie...
http://myvimu.com/exhibit/15522517-skamielina?ref=1023
http://myvimu.com/exhibit/9581017-odcisk-paproci?ref=1023

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tabela_stratygraficzna
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
15 czerwca 2012
Yuppi
"A teraz moje pytanko nr 2.
Czy dla przykładu, jeżeli mój eksponat będzie miał nadany przedział czasowy 1960-1970 to jak się będie wyświetlał na osi czasu ?
pod rokiem 1960 ?
pod rokiem 1970 ?
czy też będzie się wyświetlał pod każdym rokiem z przedziału 1960-1970 (np. 1966, 1961 etc). ?"

teraz go nie ma... patrz punkt 1...

powinien: 1965 - ikona "ze skrzydełkami" bo "okresowy - po najechaniu mychą - dymek "1960-1970"
lub coś podobnego
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
15 czerwca 2012
bo mało prawdopodobne jest by w "obszarze -241" pojawił się obiekt

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale wydaje mi się, że o takich pustostanach nie ma mowy, gdyż ich po prostu nie będzie, tzn. na osi nie będą pokazywane obiekty, których po prostu nie ma, a tym bardziej puste roczniki, które można zwyczajnie pominąć, także gdy występują między datami....

Jeżeli chodzi o mój podpunkt C) to wydaje mi się, że takie daty powinny być tworzone automatycznie , jeżeli dany obiekt wystąpi, a nie być z góry zdefiniowane - to powinno załatwić sprawę "pustostanów". Daty mogą być np. nieaktywne do chwili, gdy będą miały jakieś obiekty; sama oś może przecież obejmować jedynie daty graniczne, w przeciwnym wypadku timeline biegłaby od - do + nieskończoności....
"pustostany" mogłyby być denerwujące dla zwiedzających, dlatego trzeba ograniczyć możliwość klikania na niezasiedlone roczniki... .....

co do mojego pytanka nr 2, to strasznie szkoda, że obiekty "rozciągnięte w czasie" nie znajdują się na osi ;( (chlip chlip)...czasem trudno określić rok danego obiektu, szczególnie gdy nie mamy do czynienia z monetką czy znaczkiem....wyśrodkowanie mogłoby być jakimś rozwiązaniem....
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
16 czerwca 2012
pustostany
nieco skomplikuję problem:
a) "data" na obiekcie
b) zobrazowanie obiektu na linii czasowej
c) sposób przemieszczania się "po linii czasu" - lub "między obiektami"

Cele "osi czasowej":
pokazać obiekty "za okres"
pokazać relacje czasowe pomiędzy obiektami - "co wcześniejsze" "z czym sąsiaduje" itp.

Specyfika obiektów w myvimu:
datowane obiekty dokładność datacji, wg.okres, stosunkowa liczebność, jednostka skali(czyli poskok osi) :
z dokładnością do roku, 1500<2012 (np. datacja na monetach), dużo obiektów, 1 - czyli bez zmian
z dokładnością "do panującego", -60<1499 , niewiele obiektów, 5 lat
z dokładnością "kultura - ród" (w tym epoka brązu ziemie polskie),-2300<-61, niewiele obiektów, 100 lat
z dokładnością "epoka archeologiczna",-11000<- 2299, pojedyncze eksponaty, 500 lat
z dokładnością "epoka geologiczna", do -11000, minerały skamieliny dużo obiektów, skala mianowa - epokami geologicznymi
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
16 czerwca 2012
Takie rozwiązanie - zagęszcza rozmieszczenie obiektów - przy zachowaniu względnej liniowości skali
okres :
"z dokładnością "do panującego", -60<1499 , niewiele obiektów, 5 lat"
- byłby kompromisem między zagęszczeniem a "stratą precyzji" - bo okresy panowania znane są "co do roku" a notowane na skali z poskokiem "5 lat"
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
16 czerwca 2012
nowa funkcjonalność
przy obiekcie w widoku http://myvimu.com/exhibit/14289717-1-rubel-1921?ref=1023
w obszarze pod fotką:
obok "Dodaj do schowkaDodaj do ulubionychPodziel się ...Zgłoś..." warto dodać "eksponat na osi czasu"
Profil Profesjonalny Moderator
18 czerwca 2012
Ratunku! Nic z tego co piszecie nie rozumiem :(
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
18 czerwca 2012
o kurczę, a czego konkretnie - moje mogę wytłumaczyć...nawet graficznie ....który mój podpunkt ? ......
Myślę, że Bocianku powinieneś zacząć wrzucać już te swoje smyczki do bocianiego muzeum, wtedy lepiej się widzi niektóre rzeczy ......to samo do programisty - każdy z Was na pewno w domu coś ma - wrzucajcie i szybciej zobaczcie co jest nie tak...ja tak myślę...

krótko co ma wyjaśnić z moich propozycji i wyjaśniam..
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
18 czerwca 2012
zanim popadnę w irytację...
znajdź na osi czasu ten obiekt
http://myvimu.com/exhibit/13764717-obol?ref=1023
- a potem czytaj jeszcze raz...
Profil Profesjonalny
19 czerwca 2012
gieorgijewski jeżeli dobrze zrozumiałem o co chodzi i nie robię niczego źle to kręcąc scroll-em darowałem sobie przy roku 800... Nie lepiej by było umieścić pod osią czasu "suwaka", który umożliwiał by szybsze przewijanie?
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
19 czerwca 2012
rozwiązań skakania po osi jest kilka

ale to dopiero początek "problemów" po części opisanych...
poczekamy na Bociana - z "wyjaśnieniami"...
Profil Profesjonalny
19 czerwca 2012
Myślę, że oś czasu mogła by być zmodyfikowana o pewnego rodzaju filtr, który umożliwiał by przeglądanie eksponatów z danej dziedziny na osi czasu - numizmatyka, filatelistyka, itd. + podział na dane państwo.

I może odejść od przewijania listy w poziomie - tylko w pionie. Coś a'la tabela stratygraficzna.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
19 czerwca 2012
...umożliwiał by przeglądanie eksponatów z danej dziedziny na osi czasu...
- jak na razie to proponuję popatrzeć np. na flaszeczkę Finlandii sturmpancera a potem na dole na eksponaty z podobnych kategorii...Jeśli to są : inne - osobliwe - alkohole to coś tu nie filtruje...
Profil Profesjonalny
19 czerwca 2012
jak można patrzeć na Finlandię - lepiej się napić....
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
16 listopada 2012
jak tam - coś "w osi" zmienimy?
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
30 grudnia 2014
jakieś wizje poprawy osi czasowej?
tempvs fvgit, nihil novi...
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.