FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
Pojemnik na herbatę (TEE)
Pojemnik na herbatę (TEE)
Pojemnik na herbatę (TEE)
Pojemnik na herbatę (TEE)
Pojemnik na herbatę (TEE)
Pojemnik na herbatę (TEE)

Funkcja: Kategoria dla pojedynczego eksponatu.

Strony: 1 2
20 listopada 2012
Czy mozliwe jest przypisanie roznych kategorii dla eksponatow w tej samej kolekcji?

Jezeli jest to sie nie dopatrzylem. Jezeli nie ma, mysle ze powinno byc.

Problem wydaje sie byc taki ze trzeba utworzyc odrebne kolekcje aby przypisac im odrebne kategorie. Na wlasnym przykladzie, wolalbym miec jedna kolekcje z wieloma monetami przypisanymi do roznych kategorii, niz cala mase kategorii z jedna moneta kazda.
21 listopada 2012
Dzień dobry. Oczywiście możliwe jest przypisanie do pięciu kategorii dla jednej kolekcji. W tym celu w oknie wyboru kategorii dla kolekcji należy po wybraniu pierwszej kategorii wybrać kolejną.

21 listopada 2012
No wlasnie i tutaj jest problem. Kategorie mozna przypisac tylko dla calej kolekcji a nie dla poszczegolnych eksponatow.

Jezeli mam po jednej monecie z kazdej kategorii zmuszony jestem utworzyc odrebne kolekcje dla kazdej monety. Taki uklad jest mozolny do zwiedzania, szczegolnie dla niezalogowanych odwiedzajacych. I tak na przyklad w moim muzeum mam medal i monete krolestwa polskiego w jednej kolekcji. Nie moge ani jednej, ani drugiej przypisac do odpowiedniej kategorii bez rozbicia eksponatow miedzy kolekcjami. W taki sposob obie sa po prostu w "monety polskie" a nie w odpowiednich dla poszczegolnych eksponatow podkategoriach.

Jestem pewien ze sytuacja jest podobna w innego rodzaju muzeach takze.

Ten post zostal zalozony w odezwie na Wasze bardzo sluszne powiadomienie:

"Drodzy Kustosze!
Jako, że wspólnie tworzymy serwis MyViMu, dbajmy aby panował w nim porządek.
Zwróćcie uwagę na to, do jakiej kategorii należy Wasz eksponat i czy nie jest to kategoria zdublowana.
Wiele eksponatów przypisanych jest do niewłaściwych kategorii, co znacznie utrudnia zwiedzanie gościom i wprowadza niepotrzebny chaos .
Tworząc nową kategorię, upewnijcie się, czy na pewno nie ma jej już w spisie.
Razem sprawmy, aby serwis był przejrzysty, a zwiedzanie Waszych muzeów przyjemne!:)"



Ten watek byl zalozony
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
21 listopada 2012
podpisuję się ;). kiedyś - dawno temu - już to chyba zgłaszałam i nawet gdzieś na forum pisałam.
Uważam, że kategorie powinny być przyporządkowywane do poszczególnych eksponatów, a nie do kolekcji.
Dla przykładu, jeżeli ktoś utworzy sobie kolekcję pt. "II Wojna Światowa" to może będzie tam chciał powrzucać elementy uzbrojenia, zdjęcia, buty, czapki, ordery, korespondencję z frontu etc. Jednakże takiej kolekcji nie sposób podpiąć pod jedną kategorię. Wtedy się robi bałagan. Kolekcja nie musi przedstawiać eksponatów jednego typu. np. znaczki, monety lub mundury. Jeżeli kolekcję poświęcimy wybranej postaci lub wydarzeniu, będzie problem w postaci wyżej opisanego.
Podobnie jak Paweł, wolę mieć 1 kolekcję z różnymi eksponatami powiązanymi tematycznie, niż 30 kolekcji z 2 eksponatami w każdej.
Starszy kustosz
21 listopada 2012
Też się pod tym podpisuje. Doman wali prosto z mostu nie owijając w bawełnę. Panowie szlachta z myvimu - macie burdel w kategoriach muzeum. Wystarczy wejść w mapę kategorii - po chwili czytania ze zrozumieniem można niezłe głupoty wypatrzeć. Kategoria BIŻUTERIA I ZEGARKI - podkategoria zegarki : wymienione różne zegary i zegarki, a w kategorii KOLEKCJONERSTWO - podkategoria - inne- i tam mamy czasomierze. Dlaczego pozwalacie tworzyć ludziom nowe kategorie i robić burdel ?
MILITARIA --> POJAZDY --> KANISTRY , pod spodem ta sama podkategoria ----> KANISTRY. Po co, dlaczego? KOLEKCJONERSTWO --> inne- temat rzeka, z tego można powrzucać do innych kategorii prawie połowę rzeczy.
A filatelistyka to masakra. W EUROPIE --> GENERALNE GUBERNATORSTWO, W TEMATYCZNE --> to samo, GENERALNE GUBERNATORSTWO. W każdej dziedzinie można coś znaleźć. Wy jako usługodawcy i moderatorzy nie możecie zrobić porządku chociaż w kategoriach?? Nie zezwalać na tworzenie jakiejś nowej kategorii skoro już takowa np istnieje??
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
21 listopada 2012
Też się podpisuję pod dodawaniem kategorii do eksponatu... ale coby się ustosunkować do walenia prosto z mostu, jak mój szanowny przedmówca coś tam wspomniał o czytaniu ze zrozumieniem.... Kustoszu - poczytaj sobie ze zrozumieniem kategorie i jeśli już jest to nie dodawaj drugi raz.
21 listopada 2012
Zgadzam sie ze wszystkim co do tej pory zostalo napisane. Pamietajmy jednak ze korzystamy z tego serwisu za darmo. Nie jestem pewien w jaki sposob MyViMu na siebie zarabia, ale nie moga to byc miliony. Takze ja mam szacunek do zalozycieli/prowadzacych ten serwis. Wcale nie jest zle, a nawet jest bardzo dobrze. Nie znaczy to jednak, ze nie da sie wprowadzic poprawek lub ulatwien w korzystaniu z MyViMu.

Zezwalanie uzytkownikom na wprowadzanie zmian w serwisie takich jak tworzenie kategorii czy tlumaczenie jest bardzo dobrym ale i ryzykownym pomyslem. Dobry bo ludzie moga przystosowac kategorie do wlasnych potrzeb. Zly z powodu dublowania tych samych kategorii, albo wystarczy jeden trol z odrobina czasu i bedzie jeszcze wiekszy bajzel niz w tej chwili.
Jednym z rozwiazan mogloby byc moderowanie kategorii. Albo po fakcie dokonanym albo w formie uzytkownik tworzy, czeka na zatwierdzenie i odpowiednie umieszczenie w drzewie kategorii.

Wracajac do glownego powodu rozpoczecia tego watku, mysle ze mozliwosc przypisania kategorii dla pojedynczych eksponatow pomoglaby bardzo w uporzadkowaniu serwisu.
21 listopada 2012
Dobry wieczór.
Przyporządkowywanie kolekcji do kategorii było rozwiązaniem kilku problemów. Myślę, że ten temat to dobry powód na to, by wspomnieć na jakiej podstawie tak zadecydowano.
Ręczne przypisywanie kategorii do każdego eksponatu mogło by być zadaniem bardzo mozolnym gdy Kolekcjoner posiada duże zbiory. Wybranie kategorii z drzewa dla każdego z trzystu eksponatów zniechęciło by każdego. Zdecydowano by kategorię przypisywać do kolekcji zawierającej grupę podobnych eksponatów.
Gdy w takim "worku" kolekcji znajduje się cześć eksponatów z innej kategorii, to można przypisać więcej kategorii. Przypisywanie kategorii jest tak samo szybkie dla jednego eksponatu jak dla tysiąca. Do tego nie trzeba podawać kategorii dodając nowy eksponat do istniejącej kolekcji. Ta idea rozwiązała wiele problemów, ale nie wszystkie.

Niestety okazało się, że istotna część kolekcjonerów posiada przedmiotu zupełnie różne, ale w dużych ilościach, co powodowało tworzenie nowych kolekcji dla jednego lub dwóch eksponatów tylko po to by dopisać do prawidłowej kategorii. W widoku muzeum widać wtedy bardzo dużą ilość niewielkich kolekcji. Takie przeglądanie zbiorów jest uciążliwe dla gości. Ponadto obecny system zmusza do tworzenia kolekcji z eksponatów podobnych tematycznie, a nie składających się w spólną całość lub historię jaką chce przedstawić właściciel.

Rozwiązanie polegające na przypisaniu eksponatu do kategorii rozwiązuje problemy, o których wspominają osoby w postach powyżej, ale przywracają problemy, które obecny system rozwiązuje.
Oczywiście, jeśli wspólnie znajdziemy sposób na szybkie dodawanie wielu eksponatów do kategorii, jednocześnie uwzględniając problem "wrzucania do jednego worka" to chętnie wprowadzimy potrzebne zmiany.
Bardzo zależy nam wszystkim na tym, żeby drzewo kategorii z lewej strony zawierało dokładnie to, czego szukają goście.
21 listopada 2012
Już widzę rozumowanie za teraźniejszym rozwiązaniem. Nie jest to jednak idealna sytuacja.

Pozostawienie możliwości przypisania kategorii dla całej kolekcji, i jednoczesne umożliwienie kategoryzowania pojedynczych przedmiotów w tej samej kolekcji, w niczym nie pomoże. Musialo by być tak albo tak.

Może jakby była funkcja albo kategorii dla całej kolekcji, albo kolekcja nie ma kategorii, tylko eksponaty. Na stronie "Eksponaty w tej kolekcji" można by było zaznaczyć wszystkie, albo pojedyncze przedmioty i przypisać im kategorie. Mowię o stronie gdzie w tej chwili można zaznaczyć wszystkie eksponaty i przenieść do innej kolekcji.

Mogło by to być jedno rozwiązanie. Na pewno są inne, lepsze. Jeżeli obsługa serwisu chce coś z tym zrobić, pogdybajmy trochę, może coś wymyślimy.

Drzewo z lewej strony w tej chwili jest olbrzymim bałaganem. Przykładowo proszę spojrzeć na kategorię "Monety II RP". W serwisie jest cała masa tych monet, a w kategorii są tylko moje i jedna innego użytkownika.
21 listopada 2012
Odszczekuję. Jest więcej kategorii z monetami II RP. Nie wiedziałem tego.

http://myvimu.com/category/1242-polska-ii-rp
http://myvimu.com/category/1397-ii-rp

Jest bałagan.
Profil Profesjonalny
22 listopada 2012
I pomyślcie o możliwości wprowadzenia wielostopniowych kolekcji. A więc nie tylko dział, kolekcja i eksponat, ale także dalszy podział kolekcji na jakieś "podkolekcje" (straszne słowo) pierwszego stopnia, drugiego itp.
Profil Profesjonalny
22 listopada 2012
Nie lepiej zrobić ramy czasowe np: 1914-1918, 1918-1939, 1939-1945... do których wrzucali byśmy określone eksponaty? Coś podobnego do allegro.
Starszy kustosz
22 listopada 2012
Można by zrobić podobnie jak na allegro. Sprzedając 10 różnych przedmiotów, każdy z nich należy do innej kategorii, ale wszystko jest pokazane na jednej stronie (wyświetl wszystkie przedmioty sprzedającego).

Ewentualnie później zrobić możliwość kliknięcia przez zwiedzającego ikony - do jakich kategorii należą eksponaty w muzeum wystawiającego. Jeśli by to kogoś interesowało kliknął by w ikonkę i zobaczył jakie kategorie przedmiotów są w tym muzeum.
22 listopada 2012
Myślałem trochę jeszcze nad tym. Moja propozycja byłaby taka:

Pozbawić kolekcje kategorii. Pojedyncze eksponaty należały by do kategorii a jak sobie użytkownicy to poukładaja w zbiorach, to ich sprawa.
Dać możliwość zaznaczenia wszystkich eksponatów w kolekcji w celu przypisania im wszystkim kategorii.
Tym samym sposobem można by było zaznaczyc poszczególne eksponaty i im nadać kategorie (znaczy się nie wszystkim naraz)
Także w edycji/dodawaniu eksponatów można by było przypisać kategorie.

Czy obsługa serwisu myśli że jakikolwiek z tutaj przedstawionych pomysłów ma jakiś potencjiał na wprowadzenie?
Moderator
23 listopada 2012
Grupowe dodawanie do kategorii jest ciekawym rozwiązaniem (podobnie jak teraz grupowe przenoszenie eksponatów do innych kolekcji). To się da zrobić i myślę, ze byłoby wystarczająco wygodne. Do decyzji jeszcze daleko, ale warto rozpatrzyć ten pomysł.
Profil Profesjonalny Moderator
27 listopada 2012
Natomiast kategorie do kolekcji miało na celu tworzenie spójnych tematycznych zbiorów. No do zmiany sposobu kategoryzowania potrzeba nam więcej głosów i wypowiedzi. Zmieniając jakąś funkcjonalność są zawsze dwie grupy, jedna cieszące się ze zmian i druga zła że zmieniono coś do czego się przyzwyczaili.
Dlatego proces zmiany może być długi a właściwie upewnianie się nas że zmiana będzie na plus dla większości użytkowników. Tak samo było z systemem oceniania, w końcu udało się wypracować jakieś rozwiązanie nie powodujące niepotrzebnych scysji między użytkownikami.
27 listopada 2012
Właśnie widzę że słabe te nasze pospolite ruszenie.
Profil Profesjonalny
27 listopada 2012
Nie rozumiem obaw bociana. Jakie mogą być scysje pomiędzy użytkownikami z powodu dodania nowej możliwości? Niezadowolenie może wywołać odebranie możliwości, czy ograniczenie itp., ale nie rozszerzenie.
Jakiś czas temu zaproponowałem dodawanie nowych eksponatów za konkretnym eksponatem, a nie na końcu kolekcji. Były głosy krytyczne, ale Admin "poszedł na kompromis" i dał wybór: albo na końcu, albo tak jak chciałem - za wybranym eksponatem. I jest OK.
Jeśli dobrze zrozumiałem propozycje kolegów i jednej koleżanki dot. kategorii, to nie są to propozycje wykluczające się. Więc w czym problem?
Wiem, że każda przeróbka systemu wymaga nakładu pracy i broń Boże, nie mam zamiaru narzucać czegokolwiek naszym dobrodziejom z MYVIMU, ale przecież sami namawiają do zgłaszania propozycji ulepszających serwis.
Dla mnie ważniejsza sprawą od przypisywania kategorii kolekcjom i eksponatom jest zwiększenie, rozbudowanie systemu katalogowania zbiorów. Podział zbiorów tylko na działy i kolekcje to za mało.
Dla przykładu: mam różnorodne zbiory i chciałbym, aby jeden z działów był poświęcony tylko pocztówkom. Ale pocztówki są bardzo różne. Główny podział to pocztówki tematyczne i pocztówki-widokówki. Przy obecnym systemie dalszy podział jest niemożliwy. A przecież w kolekcji tematycznej chciałoby się utworzyć mnóstwo pod-kolekcji poświęconych konkretnym tematom, których dalszy podział także byłby wskazany, np. temat: "bajki, baśnie i legendy" z podziałem na pocztówki poświęcone konkretnym bajkom lub legendom.
Zaś w kolekcji widokówek podział na polskie i zagraniczne. A w polskich podział na konkretne miasta, regiony, obszary krajobrazowe itp. A w obrębie miasta można pogrupować pocztówki wg miejsc, budowli itp. (np. widoki pokazujące zmiany jakiegoś konkretnego obiektu na przestrzeni kilkudziesięciu lat). Podobnie kolekcję pocztówek zagranicznych warto byłoby podzielić na państwa, a te na miasta, miejsca itd.
A monety? Dział numizmatyczny podzielić na monety polskie, zagraniczne, medale itp. Kolekcję monet polskich podzielić na pod-kolekcje np. przedrozbiorowe, rozbiorowe, międzywojenne, powojenne. A np. powojenne na monety PRL i III RP. Możliwości są tysiące, tylko nie przy obecnym systemie, który powoduje, że zamiast jednego działu poświęconego pocztówkom, mam tych działów kilka, a w nich "groch z kapustą".
Rozpisałem się, ale może kogoś przekonam do poparcia, bo na razie ta moja propozycja pozostała bez odzewu (Admina i kolegów z koleżanką).
Pozdrawiam.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
28 listopada 2012
do wydzielania "podzbiorów" służą tagi
wystarczy na poziomie kolekcji /muzeum - wyświetlić listę użytych tagów
i da to filtr na zbiory
Profil Profesjonalny
28 listopada 2012
To nie to samo. Gdyby tagi wszystko załatwiały, to po co obecny podział na działy i kolekcje? Wystarczy wszystko wrzucić do jednego worka i tylko opisać tagami. Tak by się Wam podobało? Mnie nie.
Starszy kustosz
28 listopada 2012
Zgadzam się z przedmówcą. Jakby to tak miało wyglądać to wszystko do jednego wora i oglądający wpisywaliby np. lampa, monety III Rzeszy i wyskakiwały by eksponaty. To by dopiero był nieład.

Ja myślę tak:
1. Pozostawić istniejące kategorie, poukładać je sensownie, kolekcjonerów którzy mają zdublowane kategoria, (tak jak to opisywałem wcześniej) - poprosić o wpakowanie zbiorów w jedno miejsce i zdublowaną kategorie która będzie pusta skasować.

2. Zezwalać na zakładanie nowych kategorii po zweryfikowaniu że taka już nie istnieje.
W taki sposób byłby powoli jakiś porządek w kategoriach.
Profil Profesjonalny Moderator
30 listopada 2012
Prace nad przypisywaniem eksponatów do kategorii ruszyły.
30 listopada 2012
A już myślałem, że przegrana sprawa. Na pewno pomoże to w uporzadkowaniu kategorii.

Czy możecie zdradzic w jaki sposób bedzie to ostatecznie zrobione?
Profil Profesjonalny
2 grudnia 2012
Daj kurze grzędę - jeszcze wyżej siędę.
A może by jeszcze zrobić tak, że ten sam eksponat mógłby być umieszczany w różnych kolekcjach? Nie powiększał by ilości eksponatów, bo byłby to ciągle ten sam eksponat, ale... np. w kolekcji poświęconej EURO 2012 mogą być bardzo różne przedmioty - bilety na stadiony, okolicznościowe medale, monety, pocztówki, foldery, szkło (np. kufle), breloczki, i "kupa" innych przedmiotów. Tworzą razem kolekcję, którą spaja wydarzenie pt. EURO, ale równocześnie poszczególne eksponaty pasują do innych kolekcji, np. do medali, monet, breloczków, pocztówek, kufli itp. Obecnie trzeba podjąć decyzję, albo tu, albo tu. Czasami trudno się zdecydować i żal, że przypisując eksponat do jednej kolekcji, jest on nieobecny w innej, równie adekwatnej dla niego.
Jeśli oglądam konkretną kolekcję breloczków, to nie znajdę w niej breloczka umieszczonego w innej kolekcji, np. poświęconej EURO. Tagi nie załatwiają sprawy, ponieważ mało komu przyjdzie do głowy szukać breloczków gdzieś indziej, niż właśnie w kolekcji breloczków.
W świecie rzeczywistym przedmioty nie mogą być obecne i tu i tam. Ale nasze muzeum istnieje w świecie wirtualnym, a w nim "nie takie rzeczy" się zdarzają. Więc co, da się coś z tym zrobić?
Profil Profesjonalny
2 grudnia 2012
Zgadzam się z Tomator'em!
Strony: 1 2

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.