FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
HERB SULMIERZYCE-SULMIRSCHUTZ
HERB SULMIERZYCE-SULMIRSCHUTZ

TAJEMNICZY ŁOTEWSKI EMBLEMAT

Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
3 grudnia 2012
dotyczy :

http://myvimu.com/blog/eksponat-miesiaca-tajemniczy-lotewski-emblemat/
http://myvimu.com/exhibit/42620917-srebrny-lotewski-emblemat

jakiś czas temu otrzymałem od Naszego kolegi Jarka (jader1) wspaniałe informacje odnośnie tego emblematu. Myślę, że drobiazgowe śledztwo, które kolega przeprowadził - wyczerpuje temat tego emblematu.

Tą drogą chciałbym bardzo serdecznie podziękować za pomoc, poświęcony czas - jestem pełen podziwu dla Ciebie Jarku.
Jednocześnie pozwolę sobie na zacytowanie informacji, które otrzymałem. W późniejszym czasie (za zgodą Jarka) - umieszczę w opisie eksponatu.
-------------------------------------------------------------------------------

A oto informacje od Jarka (jader1) :

"Witaj Darku.
Znaleziony przez Ciebie emblemat to część tzw. breloka, który należał do pilota Łotewskiej Gwardii Narodowej Aizsargi - Janisa Muiznieksa.
Od 01.10.1943 roku został członkiem Luftwaffe Legion Lettland, a od marca 1944 12 Dywizjonu Łotewskiego.
Po jego rozwiązaniu 29 października 1944 przydzielony do powstałego w dn. 28 listopada 1944 Waffen SS Grenadier 1 ( Bau - Regiment) stacjonującego na poligonie artyleryjskim pod Toruniem i w okolicznych miejscowościach, m.in. w Górsku.
Odznaka, a właściwie cały brelok został wykonany na indywidualne zamówienie Muiznieksa w 1935/1936, przez nieznanego z imienia i nazwiska złotnika łotewskiego, którego kilka innych przedmiotów odnalazłem na aukcjach stacjonarnch, bez identyfikacji osobowej - tylko punca.
Janis Muiznieks przeżył, zmarł na emigracji w Australii dnia 17 lipca 1990. Brelok lub część, któką posiadasz zgubił podczas odwrotu z Górska w dniach od 25 do 27 stycznia 1945 i ucieczce przed nacierającymi oddziałami Armii Czerwonej.
Szukanie w katalogach jest bezcelowe, gdyż to Ty posiadasz jedyny egzemplarz. Jeżeli masz pytania to oczywiście odpowiem, ale proszę o cierpliwość - rzadko zaglądam obecnie na forum.
Pozdrawiam Jarek "

http://latvianaviation.com/BB_Muiznieks.html


"Witaj Darku.
Szukając informacji, zdjęć lub czegoś co przypominałoby Twój eksponat, trafiałem cały czas w pustkę.Obejrzałem dziesiątki odznak, odznaczeń, orderów i emblematów armii łotewskiej i nic. Małe światełko zapaliło się dopiero na stronie forum Sammler.ru. Jeden z forumowiczów z Moskwy zamieścił zdjęcia Twojego eksponatu w odpowiedzi inny forumowicz z Łotwy odpowiedział: от брелока Айзсаргов.
Zdjęcia takich breloków można odnaleźć na forach kolekcjonerów odznak i militariów.



To tylko kilka z odnalezionych. Cechą szczególną tych ozdób jest ich unikatowość, rzadko można spotkać dwa jednakowe. Jedynym elementem, który jest taki sam to emblemat, odznaka lub inicjały dotyczące i przypisane do danej jednostki wojskowej. Reszta breloka, która wykonywana była na indywidualne zamówienia żołnierzy przez profesjonalnych złotników była dowolna. Bardzo często w zdobnictwie breloków wykorzystywano symbolikę powiązaną z ideałami, historią i mitologią łotewską. W odniesieniu do oddziałów Aizsargi powiązane to było z postacią Lacplesisa - bohatera opartego na dawnych legendach i wierzeniach ludowych poematu epickiego, napisanego przez Andrejsa Pumpursa w roku 1872. Atrybutami tej postaci to srebrny czepiec i miecz, dlatego identyfikujący Twoją odznakę Łotysz przypisał ją do oddziałów Aizsargi, a pozostałości zaczepów z tyłu odznaki sugerują zamocowanie jej na breloku.W przedwojennej Łotwie było 19 terytorialnych pułków Aizsargi, oraz pułk kolejowy i lotniczy.
W styczniu 1943 roku rozpoczęto nabór do łotewskiego legionu SS. Kadrę tej formacji stanowili oficerowie i podoficerowie przedwojennej Armii Łotewskiej oraz oddziałów Aizsargi. Utworzone w ten sposób dwie Dywizje Waffen SS 15 i 19 po ciężkich walkach na froncie wschodnim zostały wycofane na tyły. We wrześniu 1944 roku kadra 15 Dywizji Grenadierów Waffen SS wraz z rekrutami Polowego Ośrodka Rekruckiego VI Korpusu SS ( Feldrekruten Depot Der VI SS Korps )przeniesiono do Gdyni, stąd część rekrutów wraz z kadrą odjechała na poligon w Chojnicach ( Truppenubungsplatz " Westpommern" Konitz) na dalsze szkolenie. Druga grupa rekrutów odjechała na poligon artyleryjski pod Toruniem, gdzie wraz z kadrą Pułku Policyjnego " Ryga" ( Polizei Regiment " Riga" ) i 2 Pułku Policyjnego " Kurlandia" ( Polizei Regiment 2 " Kurzeme" ) miała kontynuować szkolenie, w praktyce jednak w związku z brakiem broni i wyposażenia wykorzystywano ich do budowy umocnień i kopania okopów wokół Torunia.
Przeglądając notki biograficzne żołnierzy przedwojennej armii łotewskiej na stronie www.lkok.com nie znalazłem informacji aby któryś z oficerów regimentów policyjnych pod Toruniem był dawniej członkiem Aizsargi. Czyli pytanie do kogo należała odznaka pozostawało dalej bez odpowiedzi. Podpowiedź przyszła ze strony Sammler.ru, gdzie znalazłem foto breloka Pułku lotniczego lub też szkoły lotniczej.

Historia łotewskiego lotnictwa po stronie niemieckiej jest dosyc krótka. W marcu 1944 roku powstaje 12 Dywizjon Łotewski składający się z 3 eskadr, z czego tylko dwie pierwsze uczestniczyły w walkach - trzecia nie zdążyła, bo już 10 października 1944 rozkaz dowództwa niemieckiego rozwiązał obce dywizjony lotnicze. Powodem tej decyzji były powtarzające się ucieczki pilotów łotewskich i także estońskich samolotami do neutralnej Szwecji. 29 października 1944 piloci i mechanicy zostali stosownie do posiadanych umiejętności i specjalności wojskowych rozdysponowani do pododdziałów łotewskiej 15 Dywizji Grenadierów SS i w niektórych przypadkach do jednostek niemieckich - chodzi tu o 10 pilotów przeniesionych do Luftwaffe. z 20 pilotów, którzy trafili do Torunia po sprawdzeniu notek biograficznych na stronie latvianaviation.com tylko jeden przed wojną był członkiem Aizsargi. Tak na koniec sumując już dodam, że całość powstała z połączenia niekiedy ze strzępów informacji, które odnajdywałem na wielu stronach internetowych. Nieocenionym źródłem informacji historycznej w temacie oddziałów łotewskich w szeregach armii niemieckiej są artykuły p. Jarosława Gdańskiego w " Oblicza historii " nr 01/2005 i 03/2006. Starałem się połączyć wszystko w miarę logiczną całość. Stosowałem metodę wykluczania elementów niepasujących do klucza, czyli odznaka łotewska, przedwojenna, z elementami symboliki powiązanej z Aizsargi i znaleziona pod Toruniem. Końcowy efekt już poznałeś. Daj znać czy weszły zdjęcia. Wieczorem postaram się wkleić pozostałe i podam linki do odwiedzanych stron.
Pozdrawiam Jarek"
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
4 grudnia 2012
Fascynujące... Sherlock Holmes razem z Watsonem by się nie powstydzili:)))
Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
4 grudnia 2012
dokładnie :)

Jarka dociekliwość godna podziwu, a zdobyte informacje - bezcenne. To chyba tylko Jarek tak potrafi, bo na zagranicznych forach próby ID spełzły na niczym lub mętnych przypuszczeniach.
5 grudnia 2012
Dziękuję pięknie za miłe słowa. Twój eksponat Darku był godny takiej dociekliwości. Teraz na tapecie jest plomba ołowiana kupiona w Afryce i idzie ciężko - gdy już myślę, że coś znalazłem, to chwilę później po dokładnym sprawdzeniu muszę to odrzucić. Za kilka dni napiszę do jakich wniosków doszedłem i może ktoś pomoże.
23 grudnia 2012
powiem bez ogródek : ja pierdziu - dla jader1 za identyfikacje i dla tyfusa, ze miał cholercia szczęście, że takiego cudaka znalazł.

brawo dla Was :)
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.