FOTO FORUM
Patronat medialny
Polecamy

 

LOSOWY EKSPONAT
F. Sengpiel Patent Padlock, #1- Size "D"
F. Sengpiel Patent Padlock, #1- Size "D"
F. Sengpiel Patent Padlock, #1- Size "D"
F. Sengpiel Patent Padlock, #1- Size "D"
F. Sengpiel Patent Padlock, #1- Size "D"

Tagi - dlaczego warto i jak dobrze tagować eksponaty i muzea

7 kwietnia 2010 , edytowany: 13 stycznia 2017
Do czego służą tagi?

Tagi to słowa kluczowe, które hasłowo opisują nasze eksponaty i muzea. MyViMu.com wykorzystuje tagi w wyszukiwarce eksponatów oraz do łączenia podobnych eksponatów.

Zwiedzający mogą wykorzystać tagi do przeglądania muzeów i eksponatów o ściśle określonej tematyce.

Przykładowo:

  • Osoby zainteresowane historią Gdańska, mogą skorzystać z tagu gdansk: http://myvimu.com/tags/gdansk

  • Zainteresowani wojskiem pewnie będą śledzili chętniej tag wojsko: http://myvimu.com/tags/wojsko



Jak tagować?

Najlepiej tagować przy pomocy pojedynczych słów oddzielonych przecinkami, chociaż można również stosować dwuwyrazowe frazy jeśli taka forma lepiej opisuje obiekt. Pamiętajcie, że tagi oddzielamy od siebie przecinkami!

Zobaczmy przykładowy eksponat:



Eksponatem jest pocztówka z Gdańska, na której widzimy zdjęcie fragmentu Głównego Miasta: Targ Węglowy, Zbrojownię oraz budynek Teatru Wybrzeże

Eksponat został opisany następującymi tagami:

Gdańsk, pocztówki, pocztówka, Teatr Wybrzeże, Zbrojownia, Targ Węglowy, pamiątki

System automatycznie znormalizuje tagi usuwając z nich polskie znaki oraz zmieniając wszystkie litery na małe.



Analogicznie postępujemy tagując muzeum - podajemy słowa kluczowe, które najlepiej oddają zawartość całego muzeum.

Gdzie znajdę tagi?

Otagować własne muzeum oraz eksponaty możesz w swoim panelu: wystarczy wejść w edycję muzeum lub konkretnego eksponatu.

Gotowe tagi wyświetlamy na stronach eksponatów:


oraz na stronie muzeum:


Zapraszamy do tagowania swoich zbiorów! Pracujemy nad lepszym wyeksponowaniem tagów. Bądź pewien, że Twoje zbiory będą wtedy łatwe do odnalezienia!
Post został zmieniony przez moderatora z powodu: przywrócenie obrazków
8 kwietnia 2010
Mam nadzieję, że wkrótce rzeczywiście te tagi zostaną bardziej wyeksponowane, to może być kolejny ciekawy sposób zwiedzania. Interesują mnie wszelkie formy pieniędzy: banknoty, monety, dewizy itp. i chętnie bym wykorzystał dodatkowe narzędzie do pewnego filtrowania zbiorów.
14 kwietnia 2010
Tagowanie to bardzo ciekawa forma przeglądania eksponatów, szkoda tylko, że jeszcze niewiele eksponatów zostało otagowanych...
Starszy kustosz
10 maja 2010
Chciałbym zaapelować do kustoszy po pierwsze o tagowanie swoich eksponatów, a po drugie o staranne tagowanie swoich eksponatów. Chciałem zidentyfikować kilka odznaczeń kadry WIG i wpisałem do wyszukiwarki słowo: "medal". To co ukazało się w wynikach wprawiło mnie w małe osłupienie. Oprócz medali znalazłem tam kilka odznak, wpinek, znaczków (metalowych) oraz kilka śmiesznych znaczków okolicznościowych.

Wszystko potrafię zrozumieć, ale i Ty Tomaszu T.?
http://myvimu.com/exhibit/1142

Dlaczego? :))

Ps. Przepraszam za drobną uszczypliwość :))
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
11 maja 2010
Zgłaszałem już propozycję rozszerzenia kategorii aby np. nie umieszczać medali razem z odznaczeniami itd. i po kilku tyg.dziś otrzymałem odpowiedź:Medal jest rodzajem odznaczenia, ktorej jest szerszym pojeciem, mozna w srodku kategorii robic dowolny podzial. Twoja propozycja niemniej jednak zostaje przekazana wyzej.

Nie zgadzam się np. z teorią że medale w mojej kolekcji są rodzajami odznaczeń.
Co do tagów to popieram sugestię.
Starszy kustosz
11 maja 2010
Do tomek112,

Ale to nie do Ciebie piłem tylko do innego Tomka;)

Na szczęście ten drugi Tomek, którego "przywołałem do tablicy" już poprawił tagi - dzięki Tomek ;) i nie miej do mnie żalu, bo to był tylko taki mały żarcik. Obiecuję, że więcej nie będę :)) pzdr.
12 maja 2010
Poprawiłem, obiecuję uzupełnienie braków w wiedzy na temat różnic pomiędzy odznaczeniami, odznakami i medalami :)
Starszy kustosz
12 maja 2010
Wszystkich nas to Wirtualne Muzeum zmusza do uzupełniania braków w wiedzy, ale na szczęście możemy też tutaj liczyć na życzliwą i konstruktywną krytykę albo jakąś podpowiedź :))
pzdr.
Kustosz
10 stycznia 2017
Witam.Jak wstawić tagi w kolekcji dla kilkudziesięciu eksponatów naraz...Czy da radę to zrobić bez wchodzenia w poszczególny pojedynczy eksponat? Dziękuję
Kustosz Profil Profesjonalny Starszy kustosz
11 stycznia 2017
Niestety nie ma takiej możliwości w masowych działaniach,można tylko hurtem dodać do kategorii.Szkoda,bo dodawanie tagów do każdego eksponatu jest nudne,monotonne i zniechęcające,szczególnie gdy do dodania (lub zmiany) jest ich dużo i w dużej ilości eksponatów.
11 stycznia 2017
Na chwilę obecną, tak jak zauważył kustosz Jurand, nie ma takiej możliwości. Ale rzeczywiście, taka opcja powinna istnieć w serwisie, zatem zapisujemy masowe dodawanie tagów na naszą listę "do zrobienia" :) Zorientujemy się jak bardzo czasochłonne będą prace nad dodaniem tej opcji i wkrótce się tym zajmiemy. Ale zanim to zrobimy, wypatrujcie kolejnych zmian, które powinny pojawić się w MyViMu do końca miesiąca!
Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
11 stycznia 2017
być może jestem w błędzie, ale odnoszę wrażenie, że tagowanie działa tylko serwisie. Jeżeli natomiast te same tagi (ja często też w innych językach) umieszczę w opisie eksponatu - poszerza to opcje wyszukiwania w przeglądarkach...
dla przykładu w opisie... na końcu wstawiłem linki, linia przerywana i krótkie tagi w innych językach - i chyba to działa w jakiś sposób...
http://myvimu.com/exhibit/54640310-obraczka-011-zlota-grawerowana
między innymi z tego względu założyłem wątek:
http://myvimu.com/thread/1258-dlaczego

Odwiedzają mnie/nas goście zza granicy, ale nie wiemy co oglądali / szukali...
12 stycznia 2017
Tym małym screenem chyba obalimy teorię mówiącą, że tagi działają wyłącznie w serwisie ;) Google radzi sobie z tagami tak samo (jeśli nie lepiej), jak ze zwykłą treścią:


Zastanawiamy się tylko skąd się bierze zwyczaj umieszczania w tagach myślników oddzielających od siebie wyrazy, skoro zamiast wedding-ring można po prostu wpisać wedding ring i po całym sformułowaniu dać przecinek tworzący tag.

Edit: zauważyliśmy już, że to nasi starsi koledzy z MyViMu mogli zapoczątkować ten myślnikowy trend :D
Kustosz Profil Profesjonalny Starszy kustosz
12 stycznia 2017
Słuszna uwaga o myślnikowym trendzie :) Kiedy ja zacząłem wstawiać tagi kilka lat temu,wzorowałem się na tych co robili to wcześniej oczywiście stosując myślniki.Jakiś czas temu zauważyłem że to nie ma sensu i zacząłem zmieniać tagi na bezmyślnikowe ale sama myśl że jest ich kilkanaście tysięcy do zmiany w prawie 3500 eksponatach tak mnie zniechęciła że odpuściłem poprawianie wszystkich od początku i daję nowe tylko w nowo wstawianych eksponatach.Z pozostałymi poczekam do czasu kiedy będzie można wstawiać tagi hurtowo
Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
13 stycznia 2017
odpowiadam po kolei...
MyViMu - Google radzi sobie z tagami tak samo (jeśli nie lepiej), jak ze zwykłą treścią - zdecydowanie się nie zgadzam!
słowo tyfus w Twoim wyszukiwaniu jest kluczem. Kto za granicą szuka po moim nicku? To samo bez tego nicka, daje beznadziejny wynik

i to dla mnie też info, żeby ulepszyć tagowanie... raczej w opisie :P

MyViMu i Jurand... jeżeli w moich tagach są myślniki, to musiały one powstać w początkowej fazie powstawania serwisu. Dla mnie też nie ma sensu myślnikowanie czegoś, co w sumie nie powinno być.
Będę musiał ten problem przejrzeć i ewentualnie poprawić...

a w najbliższym czasie wkleję listę krajów, z których moje muzeum odwiedzano - ale po co i na co? nie wiem...
16 stycznia 2017
Kolejny screen, bez nicku ale z innymi słowami wyszukiwania:


Nie oszukujmy się - eksponat w myvimu, jakim jest obrączka, nie będzie lepiej pozycjonowany na pojedyncze słowo obrączka niż jakikolwiek sklep z biżuterią. A poprzedni screen głównie miał na celu udowodnienie, że tagi nie są pomijane przez wyszukiwarkę.

Poza tym proszę pamiętać, że tagi służą do wyszukiwania eksponatów w obrębie naszego serwisu, a poza tym służą do łączenia podobnych przedmiotów (kiedyś w serwisie pokazywane były podobne eksponaty na stronie konkretnego przedmiotu - zamierzamy do tego powrócić, ale będzie to działało prawidłowo tylko i wyłącznie w momencie, w którym eksponaty będą odpowiednio otagowane i przypisane do właściwych kategorii).

Myślnikowa zagadka z kolei została z całym prawdopodobieństwem rozwiązana kilkanaście minut po naszym wpisie, ponieważ zauważyliśmy, że to nasi starsi koledzy mogli ten zwyczaj zapoczątkować (po analizie obrazków, które zostały wstawione dawno temu w tym wątku ;)).

Zagraniczny ruch na stronie stanowi niewielki procent odwiedzin naszego serwisu. Trzeba mieć świadomość, że może mieć on różne źródła, wśród których znajduje się zmienione IP użytkownika (co oznacza, że wcale nie musi oglądać Pańskich eksponatów z zagranicy). Jeśli chce Pan zwiększyć zagraniczne odwiedziny swojego profilu i mieć choć niewielką pewność, że rzeczywiście odwiedzający nie są polskojęzyczni, może warto pomyśleć o polsko-angielskich opisach?
Kustosz Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
25 stycznia 2017
Drogie MyViMu - przepraszam, będę zwracał się bezosobowo, bo nie wiem czy mam zaszczyt dyskutować z kobietą czy mężczyzną :)
1. Po pierwsze primo: jesteśmy jedną, mocną grupą pozytywnie zakręconych ludzi... jak rodzina - więc, jeżeli mogę prosić, to bez Pan itp. ... po nicku, będzie bardziej rodzinnie :)
2. Po drugie primo: serwis MyViMu ma opcję tłumaczenia na inne języki. W jak zaawansowanej formie ta opcja jest? Różnie, ale jest - sam pomagałem trochę. Ma to na celu otwarcie serwisu na zagraniczne wyszukiwanie właśnie. Co prawda tłumaczenie obejmuje tylko serwis a nie opisy eksponatów, więc tu mogę się zgodzić, że wielojęzyczny opis eksponatu może wpłynąć na zwiększenie odwiedzin muzeum przez osoby zza granicy.
3. po trzecie primo: podaję przykłady odwiedzin mojego muzeum
- google.pl - nic nie wiem odnośnie czego szukano
- https://www.google.pl/search?q=Guziki+z+munduru+niemieckiego&safe=off&hl=pl&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjd4IalttrRAhUBEiwKHYA6Bd4Q_AUIBQ&gws_rd=ssl - ale tu już wiem czego szukano
- google.ru/ (Rosja) - nic nie wiem odnośnie czego szukano
- yandex.ru/clck/jsredir?from=yandex.ru%3Bsearch%3Bweb%3B%3B&text=&etext=1312.GmpopRE7urwZ1behUxBdmIfLsDupGDg5yFjWIQl0zrg.1e59f89e1d29257af742d510c68f522939131d4f&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXmeppkgUc0YLeQVNu7TCjFWhspMNrg36Y&data=UlNrNmk5WktYejR0eWJFYk1LdmtxdDlhSzdWZlFhaERNM3I1NDRsVGpBRmx3dHZZdWIxZ0Zrb3IwQmNjUVZjMUZGUmJabGJHdjVQbEtlajBja0otMWNjb0JRbEtoOXNzU19uY1d0Sl8 - ale tu już było konkretnie, tylko błąd wyświetla.

A przez Google z różnych krajów świata... mam sporo odwiedzin... tylko nie wiem gdzie, po co i na co.

I do znudzenia... skoro mamy tłumaczenie serwisu (lepsze lub gorsze) to chyba po to, aby nas odwiedzał cały świat... tak mi się wydaje. A skoro nas odwiedza, skoro odwiedza nie tylko moje muzeum ale i innych - to czemu nie da się sprecyzować tych odwiedzin? A że to, cytuję: Zagraniczny ruch na stronie stanowi niewielki procent odwiedzin naszego serwisu - to może właśnie warto w ten temat zainwestować?
I ja chcę wiedzieć: co mogę zrobić, żeby było lepiej nie tylko dla mnie (sprawa drugorzędna) ale dla serwisu?
26 stycznia 2017
wiadomość zablokowana
26 stycznia 2017
wiadomość zablokowana
27 stycznia 2017
Drogi Tyfusie,

po kolei! Komunikację ostatnimi czasy obsługuje ta „ładniejsza część MyViMu”, ale „drogie MyViMu” też nam odpowiada ;)

A więc będzie rodzinnie! :)

Dokładna analiza odwiedzin, to temat rzeka. Rozumiemy mniej więcej o co chodzi (każdy chciałby znać jak najwięcej szczegółów, wiadomo!), ale udostępnienie narzędzia do odczytu tego typu danych może być bardzo problematyczne. A na pewno czasochłonne w przygotowaniu. Ciągle mamy to na uwadze, ale przy wielu sprawach bieżących, rozbudowanie statystyk schodzi na dalszy plan. Zaczęliśmy nawet grzebać przy nowych statystykach, ale utknęliśmy w jednym miejscu, więc niestety prosimy o cierpliwość ;)

Tłumaczenie serwisu, nie oszukujmy się, tak jak raczkowało z początkiem serwisu, tak raczkuje i teraz. Mieliśmy już pomysły na jego ulepszenie, np. przy pomocy jakiegoś automatycznego modułu do tłumaczeń jaki ma chociażby Google, który tłumaczyłby (pewnie początkowo trochę kulawo) nawet Wasze opisy. Ale znowu muszę powtórzyć, że musimy odłożyć to na później. Wpierw trzeba przysiąść do tego, co mamy i poprawić istniejące niedociągnięcia lub wdrożyć nowe rozwiązania.

A co można zrobić dla siebie i dla serwisu? Po pierwsze dobrze zarządzać swoją kolekcją:
- umieszczać atrakcyjne zdjęcia eksponatów – poradniki możecie znaleźć tutaj:
http://myvimu.com/pages/howtos

- dbać o swoje opisy, pamiętać o tagach, przypisywaniu eksponatów do odpowiednich kategorii, uzupełniać istotne informacje (czy to za pomocą atrybutów czy w opisie).

Pamiętajcie, że Wasze muzea są zarówno Waszą wizytówką, jak i wizytówką serwisu – dzięki umieszczaniu wartościowych i pełnych, oraz atrakcyjnych informacji budujecie swój i nasz prestiż :)

Po drugie: rozmawiajcie z nami! Gdy napotkacie jakieś problemy, zauważycie błąd albo macie pomysły na nowe funkcjonalności lub zmiany, które możemy wprowadzić – po prostu się z nami skontaktujcie. Tu podpowiem, że im lepiej opiszecie jakąś sprawę, tym szybciej będziemy mogli zareagować.

Po trzecie: jeśli wiecie dużo o swoich zbiorach lub gdy chcecie się podzielić swoją wiedzą na jakiś temat, może warto pomyśleć o napisaniu dłuższego tekstu? Z chęcią opublikujemy go na naszym blogu, zapewniając Wam korektę redakcyjną oraz promocję, zarówno na głównej stronie MyViMu, jak i w mediach społecznościowych. A może uda nam się załatwić jeszcze coś więcej, kto wie? ;)

Jurgen – napisaliśmy Ci prywatną wiadomość. Dodawanie tagów przeszło ostatnio testy i nie zauważyliśmy żeby coś nie działało, dlatego prosimy o dokładniejsze info. A co do znaków polskich, niemieckich itp. w tagach – wydaje nam się, że od początku istnienia serwisu tagi miały usuwane wszystkie litery tego typu, co nie powinno przeszkadzać w prawidłowym ich wyszukiwaniu (poprawcie mnie, jeśli się mylę). Sprawdzimy czy w ogóle możemy coś z tym zrobić.
Tagi na pewno możesz podzielić na szczegółowe (jak pełna nazwa jednostki, nazwy własne) i bardziej ogólne, hasłowe (typu: wojsko, mundur, action figures) – nie ma tu ograniczenia co do długości tagu, ale warto pamiętać żeby nie wpisywać np.. zdań w tagach, bo i takie rzeczy się zdarzają – w końcu tagi, to po prostu słowa kluczowe.
28 stycznia 2017
wiadomość zablokowana
Dodaj komentarz

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.