9 listopada 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (09.11)

Dziewczyńska kolekcja o światowym znaczeniu

Zbiory Muzeum Okręgowego w Rzeszowie właśnie się powiększyły! Muzealna kolekcja damskiej garderoby, na co dzień udostępniana zwiedzającym w Galerii Rzemiosła Artystycznego, została uzupełniona o niemal 160 wyjątkowych obiektów, w tym o unikatowe torebki, wachlarze, buty, suknie, staniki, szale, nakrycia głowy, parasolki, pochodzące z niemal całego świata. Jest także m.in. francuski karnecik balowy, niemieckie szpilki do gorsetu, czy dwa srebrne etui (puderniczka i papierośnica). Pozyskane obiekty prezentują przemiany stylowe od drugiej połowy XIX wieku do lat 30. XX stulecia. Większość przedmiotów należała do kolekcjonerki Hanny Szudzińskiej. Nowe nabytki można oglądać od środy, 7 listopada br., jedna oficjalna prezentacja dla publiczności zaplanowana jest na niedzielę. Zakup został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Podkarpackie.

Czytaj dalej

6 listopada 2018

Niepodległa! Budujemy rocznicową wystawę MyViMu

Powitanie Piłsudskiego na dworcu kolejowym w Warszawie 11.11.1918. Pocztówka z kolekcji Florentyny

11 listopada świętować będziemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To święto tak samo radosne jak i refleksyjne i pełne wspomnień.

Pamiętając, że nasza pamięć zbiorowa składa się z milionów drobnych ludzkich wspomnień, rodzinnych historii, pamiątek i przechowywanych skarbów, postanowiliśmy skomponować wystawę wspomnień związanych z odzyskaniem niepodległości z Waszych, Kustosze, zbiorów.

Chcielibyśmy, aby powstała ona wspólnie, abyście mieli swój w nią wkład. Tutaj znajdziecie wstępny trzon wystawy przygotowany przez nas.

Jeśli macie w swoich zbiorach eksponaty z tamtego okresu, związane z odzyskaniem niepodległości i odradzaniem się polskiego państwa lub świętowaniem kolejnych rocznic niezależnie od okoliczności, dołączcie je do wystawy!

W tym celu użyjcie przycisku „Zaproponuj eksponat” na ostatniej planszy istniejącej wystawy.

Wśród wszystkich, którzy zaproponują swoje eksponaty do wystawy, rozlosujemy nagrodę – zestaw gadżetów MyViMu (kubek, pendrive, smycz)

Tymczasem zapraszamy na wystawę!

 

2 listopada 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (02.11)

Wirtualny przewodnik po gdańskim cmentarzu

W Gdańsku zaprezentowano akcję Znani – Niezapomniani, która ma upamiętniać osoby ważne dla Gdańska, Pomorza i Polski, pochowane na cmentarzu Srebrzysko. W jaki sposób? W tym celu powstał wirtualny przewodnik, który dzięki stronie internetowej i aplikacji mobilnej umożliwia odnalezienie grobu konkretnej osoby, jak również poznanie jej biografii. W aplikacji mają się znaleźć biografie osób z różnych środowisk oraz grup zawodowych i społecznych, m.in. naukowców, historyków, działaczy opozycyjnych, lekarzy, artystów, społeczników, żołnierzy i harcerzy. Bardzo się cieszę z tej aplikacji bowiem ona kontynuuje ten długi marsz ku pamięci, ku odzyskiwaniu pamięci, bo jak wiemy historia jest jedna (…), ale każdy z nas ma pamięć – pamięć rodzinną, pamięć środowiska, z którego się wywodzi, czy pamięć firmy, organizacji, w której pracował czy pracuje – powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Do tej pory w przewodniku znalazło się ponad 40 biografii oraz lokalizacji miejsc pochówku. Aplikacja ma być wciąż rozbudowywana.

Czytaj dalej

26 października 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (26.10)

Kobro i Strzemiński w paryskich odwiedzinach

We wtorek, 23 października, w paryskim Centrum Pompidou, odbył się wernisaż wystawy „Une avant-garde polonaise: Katarzyna Kobro et Władysław Strzemiński”. Na ekspozycji zostało zaprezentowanych ponad 180 prac polskiej pary artystów – malarstwo, rzeźba, projekty sztuki użytkowej, kompozycje przestrzenne, czy projekty architektoniczne. Narracja ekspozycji została rozbita na 6 chronologicznych części, od twórczości lat 20. po lata 40. XX w. Dzieła zostały wypożyczone m.in. z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Yad Vashem w Jerozolimie oraz z polskich i zagranicznych kolekcji prywatnych. Kuratorami ekspozycji są: dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosław Suchan i Karolina Ziębińska-Lewandowska z Centre Pompidou.
Ekspozycja została zorganizowana w ramach POLSKA 100, zagranicznego programu kulturalnego będącego częścią Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Potrwa do 14 stycznia 2019 r.

Czytaj dalej

19 października 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (19.10)

Barokowy obraz wyjeżdża z Polski

Smutna wiadomość dla miłośników malarstwa barokowego i twórczości Tomasza Dolabelli. Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki zwrócił Lwowskiemu Muzeum Historycznemu na Ukrainie obraz “Stanisław Żółkiewski przedstawia Zygmuntowi III i królewiczowi Władysławowi na sejmie w roku 1611 pojmanych carów Szujskich”. Dzieło wypożyczone w 2010 r., zaraz po przyjeździe do Polski przeszło szereg badań i prac konserwatorskich, wykonanych przez polskich specjalistów. Łączny koszt przeprowadzonych prac wyniósł 440 tysięcy złotych. Było to możliwe dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012 r. obraz był prezentowany w reprezentacyjnych komnatach Zamku na Wawelu, w Sali Pod Orłem. Ukraina nie zdecydowała się przedłużyć umowy wypożyczenia. Obraz będzie odtąd zdobił ściany Lwowskiego Muzeum Historycznego. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraża jednak nadzieję, że środki, jakie strona polska włożyła w renowację dzieła przełożą się na dalszą udaną współpracę Polski i Ukrainy w zakresie opieki nad dziedzictwem kulturowym.

Czytaj dalej

13 października 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (12.10)

Tajemniczy skarb jubilera

Na stanowisku archeologicznym w okolicach Starego Czarnowa (woj. zachodniopomorskie) grupa naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryła skarb ponad 300 srebrnych przedmiotów z XI-XII w., w tym fragmenty biżuterii, kolczyków, paciorków, zausznic, kaptorgi, sztabek srebra, a nawet arabskiego dirhama. Z uwagi na to, że archeolodzy nie odnaleźli na miejscu żadnych fragmentów naczynia, w którym przed tysiącem lat skarb został ukryty, podejrzewa się, że mogło ono być wykonane z materiału organicznego. Dlaczego i przez kogo kosztowności zostały zakopane? Nie wiadomo. Nad Płonią funkcjonował w tamtym czasie gród w Kołbaczu, archeolodzy planują jednak poszukiwania osady słowiańskiej w Starym Czarnowie. Podejrzewają, że ziemia skrywa przed nimi jeszcze niejedną tajemnicę.

Czytaj dalej

28 września 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (28.09)

Statek, pieprz i fragmenty chińskiej porcelany

Zespół ekspertów prowadzący podwodne badania archeologiczne w dystrykcie Lizbona, w pobliżu portu rybackiego w Cascais, natrafił na 400-letni wrak statku handlowego. Według naukowców jest to najważniejsze podwodne portugalskie odkrycie ostatniej dekady. Nie znamy nazwy statku, ale jest to portugalski statek z końca XVI lub początku XVII wieku. Odkrycie wiele mówi nam o morskiej historii Cascais. To wielkie odkrycie, a jego wielkość leży w tym, co mogą powiedzieć nam odnalezione artefakty – powiedział Jorge Freire, archeolog morski kierujący badaniami. Na stanowisku archeologicznym mierzącym ok. 100 m długości i 50 m szerokości, oprócz szczątków statku naukowcy odnaleźli również ziarna pieprzu, płaciwo w postaci muszli porcelanek „Cypraea moneta”, fragmenty chińskiej porcelany, a także części artylerii z brązu. To wskazuje na silne powiązania handlowe między Indiami a Portugalią.

Czytaj dalej

24 września 2018

MyViMu w Twojej kieszeni

Wszyscy to robimy. A przynajmniej zdecydowana większość. W każdej wolnej chwili, kiedy nie wiemy, co ze sobą zrobić, a przynajmniej co zrobić z rękami, wyciągamy telefon i przeglądamy cokolwiek się nam nawinie. Mamy dla Ciebie propozycję, która może umilić takie krótkie chwile z telefonem a nawet uczynić je pożytecznymi.

Oto i zapowiadana wcześniej nowość – MyViMu Micro do przeglądania nowości z MyViMu na urządzeniach mobilnych. Znajdziesz tu wszystkie ostatnio dodane eksponaty z całego serwisu lub z wybranych przez Ciebie kategorii oraz wszystkie ostatnie powiadomienia z Twojego konta.

Czytaj dalej

21 września 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (21.09)

Enigma trafi do Polski

Do Muzeum Historii Polski już niebawem trafi egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Złamanie kodu Enigmy przez polskich matematyków jest jednym z kluczowych elementów współczesnej historii Polski i świata. W naszym Muzeum znajdzie się największa w kraju ekspozycja o historii Polski i nie byłaby kompletna bez maszyny Enigma. Chcielibyśmy podziękować Prescient za zobowiązanie się do sfinansowania przyszłego zakupu. – powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. Amerykańska firma Prescient, jako innowacyjna firma technologiczna, postanowiła podjąć współpracę z polską placówką i sfinansować zakup unikatowej maszyny. Eksponat będzie można oglądać po otwarciu stałej siedziby Muzeum w 2021 roku.

Czytaj dalej