10 najdziwaczniejszych muzeów na świecie

Kto jak kto, ale bywalcy MyViMu wiedzą, że każdy przedmiot wokół nas może opowiadać o nas, naszej kulturze i historii. A co za tym idzie, wszystko może stać się przedmiotem pasji kolekcjonera czy zbieracza.

Przygotowaliśmy dla Was listę 10 najbardziej niezwykłych  muzealnych zbiorów na świecie, które udowadniają, że odpowiednia doza pasji pozwoli utworzyć i zaprezentować kolekcję praktycznie wszystkiego. Zobaczcie sami – niektóre naprawdę robią wrażenie!

  1. Muzeum Wody z Kranu w Pekinie

Tak, dobrze widzicie. Tu wszystko kręci się wokół… wody, po prostu wody. Muzeum przedstawia stuletnią historię wodociągów w Pekinie i uświadamia, że zwykła woda z kranu nie jest i nie zawsze była rzeczą tak zwykłą, normalną i codzienną. W muzeum zobaczymy między innymi kupony na pobór wody pitnej w publicznych ujęciach, stetoskop do nasłuchiwania nieszczelności rur czy miniaturę systemu filtracji wody. Gdyby kogoś w trakcie zwiedzania dopadło jednak pragnienie, nie polecamy… wody z kranu. Jak w całym Pekinie jest fatalnej jakości i nie nadaje się do picia.

  2. Muzeum Tortur w Amsterdamie

Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o narzędzia do zadawania bólu, ludzkość była zawsze bardzo kreatywna… Kolekcję ponad 40 owoców tej kreatywności prezentuje muzeum w Amsterdamie. Kołyska Judasza, Żelazna Panna, bocian, wahadło… – niekiedy w pierwszej chwili trudno zgadnąć ich przeznaczenie. O gęsią skórkę na naszych plecach zadbają jednak szybko szczegółowe opisy w 8 językach.

  3. Muzeum Kosiarek w Southport

Choć zapewne kreatywny inkwizytor znalazłby dla niej jakieś makabryczne zastosowanie, nam kosiarka do trawy kojarzy się z wypoczynkiem na łonie natury. Miłośnicy wypielęgnowanych trawników i spacerów po nich z terkoczącym sprzętem  powinni odwiedzić Muzeum Kosiarek w angielskim Southport. Oprócz przeglądu 200letniej historii kosiarki do trawy dwa razy do roku oferuje ono też prawdziwą wisienkę na torcie – wyścigi kosiarek!

  4. Muzeum Złej Sztuki w Dedham

Wydawałoby się, że do muzeum trafiają tylko arcydzieła… A guzik! Nadzieją i ambicją dla niespełnionych artystów może stać się Muzeum Złej Sztuki w amerykańskim Dedham. Zgromadziło ono kilkaset dzieł „sztuki zbyt złej, by przejść obok niej obojętnie”. Początkowo żartobliwa inicjatywa grupy przyjaciół spotkała się z niespodziewanym zainteresowaniem szerokiej publiczności. Po ponad 20 latach działalności muzeum ma już swoją filię, przypadki kradzieży dzieł a niektóre z eksponatów zostały wylicytowane za zawrotne sumy.

  5. Muzeum Toalet w New Delhi

Muzeum w Nowym Delhi w Indiach ufundowane zostało przez dr Bindeshwara Pathaka, którego pasją stały się… toalety – ich rozwój, udoskonalenia i wpływ na jakość życia ludzkości. Kiedy już minie nam początkowy pruderyjny chichot, możemy zapoznać się z historią tego istotnego w życiu człowieka wynalazku począwszy od egzemplarzy z XII wieku aż po dział związany z ubikacjami przyszłości.  Nic co ludzkie nie będzie nam obce.

  6. Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu

Najbardziej chyba abstrakcyjne i „nienamacalne” na naszej liście. W całości zbudowane z eksponatów przekazanych przez darczyńców z całego świata – przedmiotów związanych z dawnymi miłościami i nieistniejącymi już relacjami wszelkiego rodzaju. Oprócz miśków czy elementów garderoby, obejrzymy w nim też np. protezę stopy, siekierę, korek od szampana, pęk kluczy… Zbieranina przypadkowych przedmiotów, którym dopiero opowiedziane historie nadają znaczenie. Ciekawe.

  7. Muzeum Włosów w Avanos

To muzeum mogłoby być związane z poprzednim, wszak w dawnych czasach panny obdarowywały swych wybranków puklem włosów na pamiątkę… Jest ono jednak tylko owocem nietypowej pasji Galipa Körükçü, który od prawie 40 lat kolekcjonuje damskie włosy. Utworzone w piwnicy jego sklepu w Avanos w Turcji muzeum wygląda jak mroczna jaskinia, całkowicie obwieszona tysiącami pukli. Widok naprawdę przyprawia o ciarki…

  8. Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie

 

Aby odetchnąć od tego mroku, skoczmy szybko do niefrasobliwego polskiego muzeum. Małe muzeum w Szklarskiej Porębie pozwoli nam rozkoszować się charakterystyczną estetyką i nazewnictwem tzw. tanich win. Degustacja „Platona”, „Belzebuba” czy „Cyculi” nie jest jeszcze przewidziana.

  9. Muzeum Zupek Chińskich w Jokohamie

Dla głodnych zaś coś z dalekiej Japonii. W muzeum w Jokohamie zgromadzono 3 tysiące opakowań różnych zupek błyskawicznych. Trzeba przyznać, że już sam widok jego ścian sprawia, że czujemy się trochę jak w muzeum sztuki współczesnej. No, albo w dziwnym supermarkecie. Zapoznać możemy się tu również z historią dań instant i, na szczęście, zakończyć wizytę przygotowując sobie zupkę w kuchni muzeum. Smacznego.

  10. Muzeum Słoniny we Lwowie

Byle zupka to za mało? Lwowskie Muzeum Słoniny zaprasza! Nie tylko prezentuje ono historię tego ukraińskiego przysmaku czy intrygujące rzeźby wykonane ze słoniny właśnie, ale też jest swoistym centrum kultury dzięki odbywającym się w nim regularnie koncertom, spotkaniom czy wieczorom poetyckim. Stąd również nie wyjdziemy głodni – w muzealnej restauracji skosztujemy na przykład sushi ze słoniną lub słoniny w czekoladzie.

Czy zdarzyło Wam się odwiedzić jeszcze jakieś nietypowe muzea? Dajcie nam koniecznie znać w komentarzach – chętnie uzupełnimy listę! A może w MyViMu natknęliście się na naprawdę oryginalne, rzadko spotykane zbiory? Pokusimy się o zebranie ich w listę?

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora