10 sposobów na… świetne muzeum w MyViMu

Założyłeś konto w MyViMu niedawno. A może już nawet jakiś czas temu. Prezentujesz swoją kolekcję, masz w niej sporo interesujących, unikatowych eksponatów. Czy to wystarczy, żeby przyciągnąć zwiedzających do Twojego muzeum i pokazać zbiory naprawdę szerokiej publiczności? Co zrobić, żeby się wyróżnić i nie zginąć wśród tysięcy innych kustoszy MyViMu?

Parę prostych zasad i sukces murowany! Karta telefoniczna z kolekcji muzeum Birofilistyka

1.Przemyśl koncepcję swojego muzeum

Zanim przystąpisz do dodawania eksponatów, zastanów się, jak chcesz, żeby wyglądało Twoje muzeum. Czy będziesz dodawać eksponaty z jednej konkretnej dziedziny, czy może Twoje zbiory są bardzo różnorodne i będziesz rozdzielać je na różne kolekcje?

Przejrzyj swoje zbiory i pomyśl, które z eksponatów chcesz zaprezentować i w jakiej kolejności będziesz to robić.

Zdecyduj, w jaki sposób będziesz je prezentować na zdjęciach i w opisach. Czy Twoje opisy będą konkretne i encyklopedyczne, czy wolisz „opowiadać historie” lub snuć historyczne śledztwa?

Pamiętaj, że dopóki nie skończysz opisywać i dopieszczać prezentacji swoich kolekcji, możesz nadać im tymczasowo status kolekcji ukrytej – widoczna będzie tylko dla Ciebie i nie będzie wyświetlana innym użytkownikom.

 

2. Nazwij swoje muzeum

W MyViMu rozróżniamy dwie nazwy – nazwę użytkownika, którą wybrałeś przy rejestracji i nazwę muzeum. Domyślnie nazwa muzeum tworzona jest automatycznie jako „Muzeum użytkownika + Twoja nazwa użytkownika”. W panelu użytkownika masz możliwość zmienić ją i wybrać unikalną nazwę, która będzie dobrze opisywała Twoje muzeum, zapadała w pamięć i zachęcała do kliknięcia.

Staraj się wybrać nazwę nawiązującą do istoty Twoich zbiorów. Zbierasz głównie militaria? Porcelanę? Pocztówki? Fascynuje Cię wszystko, co pochodzi z okresu międzywojennego? A może z czasów PRL? Zasygnalizuj to już w nazwie muzeum!

Dobrze wybrana nazwa ułatwi potencjalnie zainteresowanym zwiedzającym odnalezienie Twojego muzeum w serwisie, a także zapadnie im w pamięć i pozwoli łatwo do Ciebie wrócić.

 

3. Rób dobre zdjęcia

No, dobrze, aparat Druh z lat 50. może nie bardzo przyda się dziś do robienia zdjęć, ale za to jak pięknie zaprezentował go na fotografii użytkownik Kirsan!

Jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów. To banał, ale nie da się zaprzeczyć, że internet jest kwintesencją kultury obrazkowej. To obrazy przyciągają wzrok i sprawiają, że w ciągu kilku sekund decydujemy czy coś jest warte naszej dłuższej uwagi.

Każdy eksponat możesz zaprezentować na 8 zdjęciach. Postaraj się, żeby były to zdjęcia wyraźne, ostre, jasne i przedstawiające zarówno cały eksponat, jak i jego najbardziej interesujące detale.

Dobre zdjęcia mogą być też czynnikiem decydującym przy wyborze muzeów promowanych przez MyViMu na sliderach na stronie głównej oraz w social media serwisu. A takie promowanie zapewnia naprawdę dobrą widoczność i wielu nowych zwiedzających Twojemu muzeum.

Więcej porad, jak wykonać dobre zdjęcia znajdziesz tutaj.

 

4. Starannie opisuj eksponaty

Czy zdarzyło Ci się kiedyś kliknąć w miniaturę eksponatu, która Cię zainteresowała i… zawieść się, ponieważ po otwarciu widoku eksponatu nie dowiedziałeś się o nim niczego więcej? To frustrujące, prawda? ;)

Staraj się opatrzyć każdy eksponat opisem – choćby kilkoma zdaniami! Zawsze redagując opis spróbuj postawić się w pozycji zwiedzającego. Fakt, Ty wiesz o swoim eksponacie wiele i pewne rzeczy mogą się wydawać Tobie tak oczywiste, że nie warto o nich pisać. Ale czy na pewno tak samo oczywiste będą dla każdego zwiedzającego?

Dla wprowadzających wiele podobnych eksponatów przygotowaliśmy opcję „Dodaj podobny eksponat” (dostępną do wyboru przed zapisem eksponatu), która znacznie ułatwia pracę nad kolejnymi opisami.

Pamiętaj, że tworząc opis możesz korzystać z opcji zaawansowanej edycji. Najważniejsze informacje możesz podkreślić, pogrubić, możesz stosować punktowanie, centrować tekst, umieszczać linki. Łam tekst w akapity, stosuj spacje i odstępy. Wszystko to uczyni Twój opis bardziej czytelnym i pozwoli czytelnikowi bez przeszkód skupić się na treści.

Więcej o formatowaniu tekstów przeczytasz tutaj.

 

5. Taguj, taguj, taguj

Przy opisie eksponatu masz też możliwość wpisania pasujących do niego tagów – słów kluczowych. To właśnie one pomogą znaleźć Twoje eksponaty użytkownikowi, który będzie szukał interesujących go treści w wyszukiwarce serwisu. A im łatwiej użytkownik będzie znajdował u Ciebie to, czego szuka, tym większym Twoim fanem zostanie :)

 

6. Utrzymuj w swoich zbiorach porządek

Czystość i porządek przyda się nie tylko w zakładzie ;) Etykieta zapałczana z kolekcji Florentyny

Pamiętaj, że swoje eksponaty możesz pogrupować w kolekcje, a te z kolei w działy. Dzięki temu nie zmęczysz i nie zniechęcisz zwiedzającego zbyt dużą liczbą różnorodnych obiektów. Co więcej, sam szybko odkryjesz, że dzięki działom i kolekcjom Twoje zbiory „same” się katalogują a Ty masz nad nimi lepszą kontrolę i łatwiejszy w nie wgląd!

Przejrzyj dokładnie drzewo proponowanych kategorii zanim wybierzesz najlepiej pasującą do Twojego eksponatu. To ułatwi znalezienie Twoich zbiorów w serwisie. Pamiętaj, że eksponaty bez nadanej kategorii nie wyświetlają się w wynikach wyszukiwania a są widoczne tylko po wejściu do Twojego muzeum. No, ale zwiedzający musi najpierw do niego trafić, prawda? :)

 

7. Bądź aktywny

Przede wszystkim loguj się do MyViMu regularnie i śledź „co w trawie piszczy” – jakie dyskusje toczą się na forach i pod eksponatami, jakie eksponaty dodają inni użytkownicy i które z nich budzą największe zainteresowanie.

Daj też się poznać w naszej kolekcjonerskiej społeczności – jeśli czyjś eksponat wydaje Ci się interesujący, kliknij „Ciekawy eksponat”. Dodawaj muzea, które Ci się podobają, do ulubionych – niech ich właściciel dowie się, że to, co prezentuje, podoba się innym. Komentuj eksponaty, które zwróciły Twoją uwagę. A może o którymś będziesz mógł powiedzieć coś więcej, uzupełnić zaproponowany przez jego właściciela opis? Bądź pomocny!

Jeśli pojawią się komentarze czy sugestie zmian odnośnie Twoich eksponatów, odpowiadaj na nie szybko i rzeczowo. Zwiedzający będą postrzegać Cię jako rzetelnego kustosza, którego muzeum naprawdę żyje i warto je odwiedzić a nawet, w razie potrzeby, nawiązać z nim kontakt.

Pamiętaj o stosowaniu zasad netykiety!

 

8. Podziel się wiedzą

Do tego właśnie między innymi służy MyViMu! Jest platformą umożliwiającą kontakty i wymianę wiedzy między kolekcjonerami i miłośnikami historii i staroci.

Możesz korzystać z opcji „Pomóż uzupełnić opis” dostępnej pod opisem eksponatu (lub miejscem, w którym powinien się znajdować), jeśli możesz dodać coś do opisu czyjegoś eksponatu lub zasugerować poprawkę.

A może jesteś ekspertem w swojej dziedzinie i chciałbyś napisać ekspercki artykuł na naszego bloga? Takie teksty cieszą się dużym powodzeniem i nie dość, że odsyłają czytelników bezpośrednio do Twojego muzeum, to jeszcze tworzą Twój wizerunek profesjonalisty i godnego zaufania znawcy danej dziedziny.

 

9. Stwórz wystawę

Podobnie jak w tradycyjnych muzeach, w MyViMu możesz nie tylko prezentować i katalogować swoje zbiory, ale też tworzyć tematyczne wystawy stałe bądź czasowe. Wystawa to wybrany przez Ciebie zbiór eksponatów, które łączy jeden temat, motyw przewodni, przy czym wystawę możesz budować z eksponatów zarówno ze swoich zbiorów, jak również z eksponatów innych użytkowników. Każdy eksponat na wirtualnej wystawie posiada bezpośredni odnośnik do muzeum, z którego pochodzi, a jej atrakcyjna forma bywa dla niektórych gości ciekawsza niż tradycyjne przeglądanie zbiorów.

Aktualne wystawy w MyViMu obejrzysz tutaj.

 

10. Chwal się swoim muzeum

„Halo, halo? Czy słyszała już Panienka o moim wirtualnym muzeum?” Pocztówka z kolekcji Museum Tomatorum

Opowiadaj o swojej pasji! W internecie i w świecie realnym. Daj znać krewnym i znajomym, że prowadzisz muzeum. Zamieść link do niego w sygnaturze swojego maila, ustaw jako status w komunikatorze, dodaj w opisie w social media.

W panelu użytkownika znajdziesz też linki polecające i banery reklamowe Twojego muzeum gotowe do użycia np. na Twojej stronie internetowej lub blogu.

A może zaprezentujesz dumę ze swojej pasji… na koszulce, torbie lub kubku? :) Zapraszamy do odwiedzenia sklepu z naszymi autorskimi, kolekcjonerskimi gadżetami!


A co jeszcze, drogi Kustoszu, jest Twoim zdaniem ważne w prowadzeniu muzeum w MyViMu? Podziel się z nami swoim doświadczeniem w komentarzach!

 

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora