5 pomysłów MyViMu na czas w domu

Zamknięte muzea, galerie, restauracje i centra handlowe. W czasie walki z epidemią wisi też nad nami widmo dojmującej nudy. Zastanawiasz się, jak zagospodarować wolny czas w okresie izolacji w domu? Oto kilka naszych „muzealnych” propozycji!

1. Wspomnień czar (i jak o nie zadbać)

Czy wszystkie Twoje stare rodzinne zdjęcia i dokumenty są starannie poukładane, uporządkowane i opisane? Umieszczone w albumach czy segregatorach? Jeśli nie, teraz jest świetna okazja, żeby tym się zająć. Wyciągnij je i przejrzyj. Dawno tego nie robiłeś, prawda? Poukładaj je chronologicznie i/lub tematycznie. Zadbaj o to, aby opisać, kogo przedstawiają fotografie, kiedy i gdzie zostały wykonane – może i Ty dobrze wiesz, że ten po lewej to wujek Wiesiek, ale za x lat Twoje dzieci, wnuki i prawnuki będą miały już z tym problem. Unikaj jednak opisywania zdjęć na odwrocie – tusz długopisu może je nieodwracalnie uszkodzić. Jeśli nie masz albumów, w których mógłbyś zdjęcia umieścić i bezpiecznie opisać obok, możesz dołączyć do fotografii karteczkę (np. typu post-it) z opisem. Ogromy wybór albumów do zdjęć znajdziesz online, przejrzyj oferty!

fot. Pexels

Przy okazji porządków warto pomyśleć też o digitalizacji pamiątek. Nie tylko zdjęć, ale również dokumentów papierowych, które z czasem stają się mniej czytelne i bardziej kruche. Nie martw się, wcale nie musisz mieć w domu skanera! Aplikacje do skanowania pobierzesz na każdego smartfona, jest ich sporo do wyboru. Przy dobrym oświetleniu (ale uwaga na odbicia światła!) możesz też po prostu zrobić zdjęcia dokumentów i fotografii. Na koniec nie zapomnij uporządkować skanów i zdjęć w folderach na komputerze. Nie nazywaj plików „zdjęcie1”, „zdjęcie2” itd., w nazwie każdego pliku zawrzyj skrótowy opis zdjęcia.

2. Wiosenne porządki w… muzeum

Jeśli prowadzisz muzeum w MyViMu, masz teraz czas, aby poświęcić mu chwilę. Sprawdź przede wszystkim, czy opisy są pełne i wyczerpujące. Czy osoba mniej wtajemniczona w temat niż Ty będzie wiedziała, o co chodzi? Wbrew pozorom nie tylko zdjęcia mają znaczenie! Użytkownicy chętniej lajkują, komentują i polecają sobie zdjęcia z ciekawymi opisami. A wciąż regularnie można trafić w MyViMu na tekst „Opis uzupełnię później”…

fot. Pexels

Prezentujesz płyty, pocztówki dźwiękowe czy instrumenty? A wiesz, że eksponat w MyViMu możesz prezentować nie tylko za pomocą zdjęć, ale i plików dźwiękowych? Jeśli tylko masz jak wydobyć dźwięk ze swojego eksponatu, spróbuj nagrać mp3. Tu znowu przyda Ci się „potężne narzędzie”, jakie każdy ma w kieszeni – smartfon. Wcale nie potrzeba wiele profesjonalnego sprzętu. Pliki mp3 do eksponatów dodaje się w tym samym miejscu, co zdjęcia.

Popatrz też, czy korekcie nie chciałbyś poddać podziału swoich zbiorów na działy i kolekcje. Może jakaś aktualizacja?

3. Klasycznie – coś do czytania

A może tak przerwa na lekturę? Pamiętasz o naszym blogu? :) Działa – tak jak i całe MyViMu – już od 10 lat i zebrało się tam naprawdę sporo materiałów! Chyba każdy znajdzie tam choć trochę dla siebie. Bo mamy i poradniki, i ciekawostki, i artykuły historyczne, i te bardziej rozrywkowe, i… wywiady z naszymi wiernymi kustoszami. Zapraszamy do lektury!

4. Zwiedzanie… we własnym salonie

Muzea i galerie co prawda pozostają zamknięte, ale na szczęście jest internet. Wiele instytucji udostępnia większą lub mniejszą część swoich kolekcji online. My polecamy zwłaszcza zajrzeć na portale gromadzące w jednym miejscu kolekcje z wielu placówek jak ogólnopolski portal Europeana. Z polskich inicjatyw warto zwrócić uwagę na Wirtualne Muzea Małopolski. Portal poza tradycyjnym przeglądaniem obiektów oferuje też zwiedzanie według przygotowanych przez ludzi nauki i kultury wątków tematycznych, tzw. interpretacji.

fot. Pexels

Klasyków malarstwa w świetnej rozdzielczości zobaczycie np. w Rijksmuseum, muzeach paryskich czy muzeum w Cleveland. Świetnie prezentuje też zbiory online Zamek Królewski w Warszawie.

No i polecamy oczywiście największe w Polsce (a może i na świecie!) internetowe zbiory prywatnych kolekcjonerów i zbieraczy – MyViMu. No, ale je chyba znacie ;)

5. Zaaplikuj aplikację

Jeśli zapragniesz jeszcze bardziej realistycznych wrażeń, zajrzyj do Google Arts&Culture. Ten portal (oraz świetna aplikacja na smartfony!) poza możliwością wglądu do zbiorów wielkich muzeów, ciekawostek ze świata sztuki, wartościowych artykułów i interpretacji dzieł oferuje też możliwość zwiedzania kultowych obiektów dzięki technologii Street View. Wejdziesz dzięki niej np. do Wersalu, do Koloseum, do British Museum, ale także przejdziesz się Bulwarem Hollywood w Los Angeles, pospacerujesz wokół egipskich piramid czy zobaczysz murale Banksy’ego w ich naturalnym środowisku. Zobacz, jakie jeszcze miejsca proponuje odwiedzić Google.

fot. Pexels

Skoro mówimy o fajnych aplikacjach na telefon, to polecamy też DailyArt. Aplikacja sama codziennie podeśle Ci jedno – mniej lub bardziej znane – dzieło sztuki z przystępnym opisem, dzięki któremu dowiesz się o nim więcej. Możesz też oczywiście zajrzeć do dzieł z poprzednich dni a także tworzyć swoją własną kolekcję ulubionych. Uwaga! DailyArt jest znana na całym świecie a stworzona została przez Polkę. Kolejny argument za ;)


A jakie są Twoje pomysły na ten czas? Daj znać w komentarzu! Spędźmy go odpowiedzialnie i w sposób wartościowy. Już niedługo wszyscy będziemy mogli gratulować sobie wytrwałości i roztropności!

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Jedna odpowiedź do “5 pomysłów MyViMu na czas w domu”

  1. Artykuł jest swietny i na czasie. Gratuluję autorowi wspanialego pomysłu.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora