6 pomysłów na prezent dla kolekcjonera

Ho, ho, ho! Drodzy Kolekcjonerzy, dziś przygotowaliśmy krótki artykuł-poradnik z myślą nie tyle o Was, a w każdym razie nie bezpośrednio o Was, ale przede wszystkim z myślą o Waszych bliskich, Waszych krewnych i znajomych królika, którzy w przedświątecznym szale, między kolejką po karpia a mieleniem maku, będą głowić się, jakiż to prezent sprawi radość ich bliskiemu pasjonatowi zbieractwa.

Nie wahajcie się więc przesyłać ten tekst dalej, udostępniać i niby przypadkowo zostawiać otwarty na domowym komputerze! Oto porad kilka od elfów z MyViMu!

Bo wszak przygotowanie fajnego prezentu dla pasjonata nigdy nie jest łatwe dla jego bliskich, prawda? Zwłaszcza jeśli ich pasja i wiedza w danym temacie jest, hm, nieco mniejsza. Ten strach, że ofiarujemy naszemu kolekcjonerowi coś czego ma już pięć identycznych egzemplarzy lub że obrazimy go kupując prezent, który sugeruje, że nie mamy pojęcia jak duża jest jego fachowa wiedza w pasjonującym go temacie… Postaramy się Wam dzisiaj trochę pomóc. Co więc podarować naszym bliskim maniakom zbieractwa?

1. Kolejny skarb do kolekcji

Tak, zaczynamy od pomysłu najbardziej wymagającego i… najbardziej ryzykownego. Możemy sobie pozwolić na taki prezent, jeśli jesteśmy z obdarowywanym blisko, choć częściowo dzielimy jego pasję a przede wszystkim bardzo dobrze znany jego zbiory. Wtedy zmniejszamy ryzyko, że podarujemy coś co, raz, nasz bliski już ma w swojej kolekcji, dwa, nie ma z punktu widzenia jego kolekcji specjalnej wartości (bo np. jest, nie daj Boże, kopią lub falsyfikatem!).

Jeśli nasz kolekcjoner prowadzi swoje wirtualne muzeum, przejrzyjmy je, żeby zapoznać się z tym, co pozostaje w sferze jego zainteresowań, wybierzmy się z nim, nawet ku jemu zaskoczeniu! ;), na giełdę staroci, na targi, do antykwariatu – obserwujmy, jakie rzeczy przyciągają jego uwagę i pytajmy dlaczego. Dzięki temu lepiej będziemy wiedzieć, co sprawi mu frajdę.

Oczywiście, idealna sytuacja to ta, w której nasz bliski po prostu zamawia sobie u nas konkretną, wskazaną rzecz na prezent, no, ale gdyby robienie prezentów świątecznych było tak proste nie potrzebne byłyby takie poradniki, prawda? ;)

 2. Książki, książki, książki

Ręka do góry, kto choć raz nie usłyszał rady, że w razie wątpliwości najlepszym prezentem zawsze okazuje się książka! I my tę radę powtórzymy :) Jakie książki wybierać, aby ucieszyć pasjonata?
Na pewno sprawdzą się wszelkie poradniki po pierwsze z dziedziny, która go fascynuje, po drugie związane z kolekcjonerstwem jako takim. Z naszej strony polecamy np.:

1 | 2  | 34 | 5

Jeśli obawiasz się, że nie trafisz poradnikiem w potrzeby obdarowanego (a to poziom zaawansowania dzieła nie ten, a to nie ta dziedzina wiedzy, a to pozycja już dawno przeczytana przez niego od deski do deski…), dobrze sprawdzają się też rozmaite albumy – piękne zdjęcia bądź reprodukcje każdy z przyjemnością będzie przeglądał w długie zimowe wieczory, nawet jeżeli ich tematyka nie jest w 100% zgodna z jego kręgiem zainteresowań). Najlepszym wyborem będzie któraś z pozycji przedstawiających arcydzieła światowego malarstwa lub ukazujących ukochane miejsca naszego obdarowanego na fotografiach sprzed lat

1 | 2 | 3 | 4

Kolejny pomysł na książkowe prezenty to biografie znanych kolekcjonerów i historie znanych kolekcji – niezmiernie inspirujące! Rzuć okiem na:

1 | 2 | 3

3. Diabeł tkwi w… akcesoriach

Wszelkich akcesoriów niezbędnych do utrzymania kolekcji w porządku i pięknego jej wyeksponowania nigdy za wiele! Naprawdę! To, co nie zostanie wykorzystane natychmiast, przyda się już za chwilę, wraz z pojawianiem się nowych okazów w kolekcji. Pomyśl więc, aby podarować np. porządnie wykonane albumy i klasery na monety, banknoty, pocztówki, karty telefoniczne itp., wszelkie pudełka i kasetki małe i duże, wagi, lupy, pincety, bawełniane rękawiczki czy delikatne chusteczki. Czy wiesz, czym jest tzw. trzecia ręka? Przyda się np. fanom modelarstwa. Zbieraczowi porcelany posłużą stojaki i wieszaki na talerze i filiżanki. Kustoszowi wirtualnego muzeum zestaw do amatorskiej fotografii bezcieniowej, aby mógł piękniej prezentować swoje zbiory na zdjęciach.

1 | 2 | 3 | 4

 4. Własna kolekcja na papierze

Jeśli jesteś blisko z wyglądającym pierwszej gwiazdki kolekcjonerem i masz dostęp do jego zbioru fotografii, możesz pokusić się o skomponowanie autorskiego albumu przedstawiającego jego kolekcję. Obecnie wiele firm oferuje druk rozmaitych fotogadżetów w przystępnych cenach. Takie fotoksiążki, wydrukowane na profesjonalnym kredowym papierze i oprawione w twarde okładki, prezentują się naprawdę efektownie. A może wykorzystasz do jej tworzenia zdjęcia zgromadzone przez Twojego bliskiego w MyViMu? :)

5. Podaruj przeżycie

Nie każdy prezent musi bezpośrednio wylądować pod choinką w kolorowym papierze! Pomyśl, co „niematerialnego” ucieszyłoby Twojego bliskiego. Może wycieczka do miejsca związanego z jego pasją – dla zbieracza porcelany do Ćmielowa, Wałbrzycha czy Bolesławca, dla pasjonata malarstwa wyprawa śladami ulubionego malarza, dla miłośnika historii do miejsc związanych z najbardziej interesującym go okresem dziejów, dla birofilisty do miejscowego (lub niekoniecznie!) browaru.

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie w turystyce nowoczesnych technologii i elementów gry. Coraz szersza jest oferta tzw. gier miejskich i gier turystycznych lub ścieżek edukacyjnych, które przechodzimy ze smartfonem w ręku jako przewodnikiem. Przykład? Nowa aplikacja mobilna Południowopraski cicerone. Poszukaj gier miejskich organizowanych przez instytucje w Twojej okolicy lub gier turystycznych do samodzielnego przejścia na tej stronie.

Ale jak wręczyć tak niematerialny prezent, zapytasz? Pomyśl o wydrukowaniu lub ręcznym przygotowaniu specjalnej karty-kuponu, na wzór sklepowych kart podarunkowych, na której opiszesz, co pragniesz podarować i podasz parę szczegółów typu jak i kiedy wykorzystać „kupon”. Dzięki takiemu prezentowi rozbudzisz emocje i sprawisz, że magia świąt przeciągnie się w czasie :)

6. Gadżety MyViMu

A jeśli szukasz prezentu z przymrużeniem oka, zajrzyj do naszego sklepu myvimu.cupsell.pl. Które hasło najlepiej będzie pasowało do Twojego kolekcjonera? Niezależnie od hasła na pewno będzie rad zaprezentować światu swoją pasję w taki żartobliwy sposób ;)

1 | 2 | 3 | 4

 

Mamy nadzieję, że choć trochę zainspirowaliśmy Cię naszymi pomysłami. Przede wszystkim zaś pamiętaj, aby w przedświąteczny czas nie stresować się kwestią prezentów za bardzo. Dopóki darowane są ze szczerego, kochającego serca, nie ma prezentów nietrafionych! ;) A kto wie, czy taki pozornie „nietrafiony prezent” nie stanie się pierwszą pozycją przyszłej wielkiej kolekcji świątecznych skarpet o dwa rozmiary za małych? ;)

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora