Aplikacje historyczne na smartfona? Dlaczego nie!

Obecnie żyjemy w czasach, w których dostęp do informacji jest powszechny i niezwykle ułatwiony. Aby dotrzeć do szerszego kręgu odbiorców z wartościową treścią, trzeba wybić się spomiędzy tysięcy różnorodnych komunikatów wytwarzanych masowo z godziny na godzinę. Ponieważ w ostatnich dekadach wszelkie aktualnie obowiązujące trendy wyznaczane są przez multimedia, bez wątpienia w powyższym zadaniu pomóc mogą atrakcyjne w formie aplikacje mobilne używane coraz częściej przez ludzi na całym świecie. Nie będziemy opisywać ich zalet – zna je każdy użytkownik komputera lub telefonu nowszej generacji. Postaramy się jednak przybliżyć Wam kilka tytułów, które bez większej trudności powinny zjednać sobie sympatię każdego miłośnika historii. Rozsiądźcie się wygodnie i przygotujcie smartfony lub tablety – zaraz zaczynamy!

Nietypowe przewodniki miejskie

kazimir

Kazimir – jest to nowiutka aplikacja, która powstała z miłości do krakowskiego Kazimierza. Jej twórcy obrali za cel stworzenie rzetelnego i przyjemnego w obsłudze przewodnika, dzięki któremu zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i turyści będą mogli szczegółowo poznać historyczną żydowską dzielnicę Krakowa. Kazimir nie tylko zaoferuje nam wycieczkę do czasów przedwojennych, ale również dostarczy ciekawostek na tematy współczesne i bardziej przyziemne: gdzie można zobaczyć interesującą wystawę, czy wypić wyśmienitą kawę. Jak widzimy, aplikacja łączy dwa światy, ten dawny i ten obecny, a także dwie, mające ze sobą wiele wspólnego, kultury: żydowską i polską. Jej przejrzystość oraz estetyczna oprawa graficzna powinny przypaść Wam do gustu. Z czystym sumieniem polecamy!

ekartka2

E-kartka 1939 – fascynuje i porusza. Czym jest? Aplikacją będącą jednocześnie przewodnikiem po Warszawie i multimedialnym kalendarium z życia miasta między 15 sierpnia a 5 października 1939 r. Każdy dzień wygląda niczym kartka z kalendarza, na której znajdziemy grafikę (archiwalne lub współczesne mapy, unikatowe zdjęcia) oraz teksty źródłowe z dzienników, pamiętników czy prasy. Wszystko to, razem z materiałami audio i wideo, pozwala wczuć się w sytuację i przeżycia mieszkańców stolicy w trakcie tych przejmujących 52 dni.

Gry historyczne

Powstanie Styczniowe: Gra Strategiczna – przeniesie nas do 1863 r. i pozwoli nam wziąć bezpośredni udział powstaniu. Podczas rozgrywki napotkamy najważniejsze historyczne postacie (najsłynniejszych bohaterów oraz największych łotrów) a także odwiedzić miejsca, w których ważyły się losy powstańczych walk. Chociaż sama gra może się stać alternatywną wersją powstania styczniowego to nie można nie docenić jej walorów edukacyjnych. Zatem jeśli chcecie poznać niuanse polityki powstańczej, tajniki XIX-wiecznej walki partyzanckiej, zapoznać się z materiałami historycznymi i przy okazji dobrze się bawić, być może zmieniając bieg historii, jest to tytuł właśnie dla Was!

od solidarnosci

Od Solidarności do Wolności – to aplikacja która powstała z okazji 25-lecia wolnej RP. Według zamysłu twórców jest ona skierowana do młodzieży i ma na celu zwiększenie świadomości na temat wydarzeń, które doprowadziły do pierwszych wolnych wyborów w Polsce w 1989 r. Gra ma formę popularnego quizu z odpowiedziami do wyboru a oprawa graficzno-muzyczna przywołuje na myśl „piękne” czasy PRLu. Uwaga: może wciągać (zwłaszcza wielbicieli Quizwania)!

Frontier Heroes – na koniec przeniesiemy się z naszego rodzimego podwórka aż za ocean. Frontier Heroes to niezwykle zabawna gra amerykańskich twórców. Podczas urozmaiconej rozgrywki testującej Wasz spryt, refleks i inne umiejętności będziecie niepostrzeżenie zapoznawać się z ilustrowaną wersją amerykańskiej historii od czasów pre-kolonialnych aż do kalifornijskiej gorączki złota. Nie czekajcie! Strzelajcie razem z Indianami z łuku, szukajcie złota i pomóżcie Benjaminowi Franklinowi odkryć elektryczność już dziś – w końcu historia sama się nie napisze!

Paulina Moszczyńska