Autografy projektu „Uśmiechnij się” na MyViMu!

Miło jest Nam poinformować, że rozpoczynamy współprace z Biurem Promocji i Kultury prowadzonym przez Pana Marka Wysoczyńskiego, dzięki której w najbliższym czasie na serwisie pojawią się tysiące autografów oraz Uśmiechów  związanych z projektem „Uśmiechnij się”.

Zaprezentowanie zbieranych na bieżąco autografów pierwszy raz udało się to w roku milenijnym Gdańska kiedy powstała wystawa „1000 autografów na 1000 lecie miasta Gdańska”.”Jak bardzo musiał być szczęśliwy Jezu, przybywając do Was 1000 lat temu” napisała Matka Teresa, a Stefania Grodzieńska „wreszcie jest ktoś starszy ode mnie”. Wśród tłumnie odwiedzonej wystawy widać było i radość i zaskoczenie, rodzice pokazywali starsze aktorki młodszym, a młodzież edukowała dziadków z muzyków rockowych.

Jak mówi Marek Wysoczyński: „Wtedy wpadłem na pomysł by zbierać autograf połączony z uśmiechem. Zamiarem pierwszym jest pokazanie uśmiechów w szpitalach dziecięcych. Ale okazało sie, że uśmiechy narysowane przez Jordańską Królową, Krzysztofa Pendereckiego czy Lize Minelli sprawiają radość również dorosłym. A co najważniejsze również osobom, które proszę o narysowanie. Uśmiech możliwy jest w każdej najtrudniejszej nawet chwili. W chorobie, żałobie, kłopocie – przecież spojrzawszy w takim momencie na uśmiech dziecka sami bezwiednie się uśmiechamy. Autograf sam spokojny i cichy jak malarskie martwe natury, jest „zemstą ręki śmiertelnej” nie tylko w wymiarze poezji, lecz zwyczajnego i ulotnego życia, jest wreszcie widomym znakiem naszego przemijania. Tym bardziej uśmiech dołączany do autografów jest czymś co ma wprowadzić w nasze życie, w życie szpitali i tych dziecięcych i dorosłych radość.”

Wystawa była już pokazywana w trakcie Festiwali Filmowych Filmu Polskiego w Gdyni oraz w Perpignan, w Instytucie Kultury Polskiej w Budapeszcie oraz w trakcie Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku. W Chełmnie wystawa zaprezentowana była w Ratuszu. Uśmiechy rysowała Ewa Szykulska z dzieciakami z oddziału hematologii Akademii Medycznej, natomiast Danuta Stenka rysowała uśmiechy z dziećmi w Szpitalu Miejskim w Gdyni.

Trudno nie zgodzić się z powyższym stwierdzeniem, dlatego tym bardziej cieszymy się, że zbiory Pana Marka stopniowo będą zapełniać Nasze muzeum. Warto wspomnieć, że narysowane uśmiechy przyniosły radość już tysiącom małych dzieci z hospicjów, domów dziecka czy odwiedzających domy kultury. To wszystko za sprawą jednego projektu, który nadal się rozwija, a uśmiechów jest już niezliczona ilość.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia kolekcji Pana Marka na MyViMu:   oraz do strony promocjakultury.pl na których oprócz zdjęć znajdziecie więcej informacji o projekcie.

Podziel się tym artykułem!