Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Narodowym w Kielcach

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2015 – “Utracone dziedzictwo”

europejskie_dni_dziedz_plakat_na_strone

13 września 2015 r. zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Narodowe w Kielcach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015. Hasło tegorocznej edycji, brzmi „Utracone dziedzictwo”.

W programie:

 • Zniszczenie i odbudowa Warszawy w kontekście dziedzictwa narodowego i ciągłości historycznej.
  godz. 12 – wykład z cyklu „Niedziela w Muzeum” w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Tym razem podczas spotkania omówimy rozwój przestrzenny stolicy do 1939 roku, etapy i skalę jej zniszczenia podczas wojny oraz historię odbudowy do czasów współczesnych. Rozważania dotyczyć będą również porównań z innymi zburzonymi miastami europejskimi, a także aktualnymi wyzwaniami w odniesieniu do rozwoju stolicy i ciągłości historycznej.
  Wykład wzbogacony prezentacją poprowadzi Paweł Grzesik z Działu Historii.
 • Utracone sąsiedztwo
  godz. 14.30 Utracone sąsiedztwo – to tytuł wystawy czasowej ze zbiorów etnograficznych Muzeum Narodowego w Kielcach, przygotowanej w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Ekspozycja będzie prezentowana od 13 września do 25 października 2015 roku w Sali Ekonomskiej, na parterze Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich.
  Wstęp wolny. Więcej o wystawie: TUTAJ
 • Pokaz filmu “Muzeum utracone”
  godz. 10-14 zapraszamy do sali edukacyjnej w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach na pokaz filmu „Muzeum Utracone”. 25 minutowa animacja prezentuje dzieła sztuki zrabowane z polskich zbiorów podczas II wojny światowej oraz obiekty, które zostały odzyskane w ostatnim czasie. Pokazy odbędą z inicjatywy Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR oraz Ad Artis Fundacji Sztuki SAR. Ostatnie lata dowiodły bowiem, że możliwość zaprezentowania zaginionych artefaktów szerokiej publiczności, zwiększa szansę na ich odnalezienie.
 • Zapraszamy także do zwiedzania naszych oddziałów! Wstęp na wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 jest bezpłatny.

SOBOTNIE WARSZTATY FAMILIJNE

12 września 2015 roku  zapraszamy na sobotnie warsztaty familijne pt: “Kto kogo zjada”, na których dowiemy się o wzajemnych zależnościach w przyrodzie. Warsztaty odbędą się na wystawie stałej Zwierzęta i kontynenty, na której podziwiać będziemy 160 okazów zwierząt z różnych stron świata.

Zapraszamy do skorzystania z familijnych spotkań w Pałacu w Kielcach. W każdą sobotę, w godzinach 11-13 odbywają się zajęcia edukacyjne z dziedziny sztuki, kultury, historii i przyrody przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Koszt uczestnictwa wynosi 5 zł.

NIEDZIELA W MUZEUM

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza 13 września o godz. 12. do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich na kolejny wykład z cyklu „Niedziela w Muzeum: Zniszczenie i odbudowa Warszawy w kontekście dziedzictwa narodowego i ciągłości historycznej. Tym razem podczas spotkania omówimy rozwój przestrzenny stolicy do 1939 roku, etapy i skalę jej zniszczenia podczas wojny oraz historię odbudowy do czasów współczesnych. Rozważania dotyczyć będą również porównań z innymi zburzonymi miastami europejskimi, a także aktualnymi wyzwaniami w odniesieniu do rozwoju stolicy i ciągłości historycznej.

Spotkanie zostało wpisane w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, organizowane w tym roku pod hasłem „Utracone dziedzictwo”.

Wykład wzbogacony prezentacją poprowadzi Paweł Grzesik z Działu Historii.

 

Muzeum Narodowe w Kielcach
pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce