HISTMAG – HISTORIA DOSTĘPNA JAK NIGDY DOTĄD

Wiele mediów obecnych na dzisiejszym rynku, budowanych jest w oparciu o wąskie grono współpracowników i redagujących je osób. Nie jest to oczywiście problem, do kiedy oblicze takiego tytułu stanie się także źródłem opinii reprezentujących czy forsujących niekiedy jedynie mocno wyselekcjonowane treści. Wydaje się, iż problem ten ominęło jedno ze starszych w polskim internecie mediów, jakim jest serwis historyczny „Histmag”

Tekst: Damian Czerniewicz

Tworzony przez rzeszę, często młodych osób „Histmag” http://histmag.org powstał jeszcze w październiku 2001 roku, jako inicjatywa grupy studentów i… licealistów. O sile ówczesnej inicjatywy świadczy fakt, iż serwis istnieje już od 10 lat i stale się rozwija. To rzeczywiście najdłużej istniejące w Polsce medium poświęcone szeroko rozumianej historii. Strony tego jedynego w swoim rodzaju przedsięwzięcia, odwiedza obecnie ok. 100 000 osób miesięcznie. Każdego miesiąca publikowanych jest tam około stu (!) artykułów, recenzji i newsów. Od lat serwis współpracuje także z większością polskich wydawców książki historycznej, instytucjami kultury, uniwersytetami, związanymi z historią stowarzyszeniami i grupami rekonstrukcyjnymi. Nowym elementem współpracy, dzięki nawiązaniu kontaktów z serwisem myvimu.com, są także środowiska kolekcjonerskie. Uprawiane na jego łamach dziennikarstwo jest profesjonalne pod każdym względem – merytorycznym, językowym, warsztatowym. Obok publicystyki, redakcja zajmuje się także propagowaniem badań naukowych i popularnej, ale rzetelnej wiedzy o historii.

„Histmag”, to także aktywny środek przekazu, relacjonujący aktualne wydarzenia związane z historią. Poprzez obecność w innych mediach od teraz także w serwisie myvimu.com, zespół stara się współkształtować debatę publiczną. Funkcjonuje także na rynku książki historycznej, jako wzięty wydawca książek. W dorobku znajdują się m.in. pozycje: „Źródła nienawiści”, „Z Miodowej na Bracką” i „Historia. Poradnik maturalny”. Dodatkowo pod patronatem medialnym serwisu ukazują się liczne pozycje książkowe i inne publikacje, a także odbywają się różne imprezy kulturalne. Historia od zawsze traktowana jest w sposób szeroki i interdyscyplinarny. Przedmiotem zainteresowania serwisu, jest to, jak przejawia się ona we współczesnym życiu społecznym i kulturalnym – w literaturze, muzyce, sztuce, polityce. Portal jest także zarejestrowanym tytułem prasowym. Dzięki wysiłkowi i pasji wielu osób, to jedno z najpopularniejszych, ważnych dla tak licznych współtwórców mediów historycznych w Polsce. Jeden to także jeden z najczęściej wybieranych przez reklamodawców serwisów historycznych w naszym kraju. Stale rosnąca społeczność miłośników historii – pasjonatów, studentów, nauczycieli, naukowców wciąż powiększa, co najważniejsze, ogólnie dostępny skarbiec niezależnej, rzetelnej wiedzy historycznej.

W efekcie, regularnie organizowane konkursy z wartościowymi nagrodami, w tym coroczny Turniej Historyczny, w którym pula nagród sięga wielu tysięcy złotych, ułatwiają start wielu autorom. Konkursy „Histmaga” są sponsorowane przez redakcję serwisu, a także m.in. wydawców książek i prasy, księgarnie internetowe, instytucje naukowe i wydawców gier komputerowych. Publicyści serwisu stanowią grupę o bardzo zróżnicowanych poglądach politycznych, społecznych, religijnych czy naukowych. W każdej z tych dziedzin redakcja stara się zachowywać pełną neutralność. Publikując teksty osób o różnych poglądach, stawia wysoką poprzeczkę dla ich wartości merytorycznej. Nigdy, poza przypadkami łamania prawa i wulgarności wypowiedzi, nie cenzuruje komentarzy swoich Czytelników publikowanych w serwisie i na forum.„Histmag.org” w założeniu ma być platformą wymiany poglądów między zwolennikami różnych opinii. Przekonania wyrażane w poszczególnych artykułach, tak stricte historycznych, jak i dotyczących współczesności, są prywatnymi opiniami autorów, nie zaś odzwierciedleniem linii światopoglądowej całej redakcji. Najważniejsza jest naukowa i dziennikarska rzetelność.

redakcja serwisu myvimu.com

Podziel się tym artykułem!