Jak fotografować przedmioty telefonem?

Jeszcze całkiem niedawno fotografia smartfonowa nie cieszyła się dużym poważaniem. Telefonem można było zrobić szybkie selfie czy zdjęcia na wakacjach, jednak, aby osiągnąć naprawdę dobry – lub wręcz profesjonalny – efekt, należało sięgnąć po porządny, „prawdziwy” aparat fotograficzny.

Dzisiaj praktycznie każdy nowy smartfon jest takim właśnie porządnym aparatem. Parametry ich aparatów są na tyle imponujące, że coraz częściej smartfony wykorzystuje się i do fotografii artystycznej, i do profesjonalnej fotografii produktowej. A już na pewno dobre zdjęcia telefonem mogą robić to amatorzy, dla których fotografia nie jest podstawowym narzędziem pracy zawodowej.

Smartfona ma prawie każdy. W ten sposób każdy, bez dodatkowych inwestycji, może wykonać dziś dobre zdjęcia. Pamiętać jednak trzeba, że smartfon – nawet najlepszy – nie robi zdjęć sam. Stąd warto, aby fotografujący pamiętał o paru regułach fotografii smartfonowej. Wtedy będzie mógł w pełni cieszyć się potencjałem swojego sprzętu.

Zebraliśmy kilka zasad, które sprawią, że Twoje eksponaty w MyViMu, sfotografowane smartfonem, będą przyciągały uwagę i sprawiały, że Twoje muzeum będzie wyróżniało się w serwisie.

Przetrzyj obiektyw

O ile aparat fotograficzny zwykle przechowywany jest w specjalnym futerale i wyciągany tylko wtedy, gdy planujemy robić zdjęcia, telefon towarzyszy nam przez cały dzień – wielokrotnie bierzemy go do ręki, odkładamy w najróżniejsze miejsca, wkładamy do kieszeni.

Warto wyrobić sobie odruch, aby przed wykonaniem każdego zdjęcia przetrzeć obiektyw, którego najzwyczajniej w świecie mogliśmy dotknąć podczas codziennego użytkowania telefonu. Dzięki temu zapewnimy ostrość obrazu, unikając zamglenia czy smug.

Do przecierania obiektywu użyj ściereczki z mikrofibry (takiej jak np. do okularów) lub po prostu… swojej własnej koszulki. Lub jakiegokolwiek miękkiego, czystego materiału, jaki masz pod ręką.

Ustaw wysoką rozdzielczość zdjęć

Wejdź w ustawienia aparatu w swoim telefonie i sprawdź, w jakiej rozdzielczości domyślnie zapisywane są zdjęcia. Często, aby zaoszczędzić miejsca w pamięci, rozdzielczość ustawiana jest na niższe wartości. Aby zapewnić najlepszą możliwą jakość zdjęć (oraz późniejsze ewentualne edytowanie i przycinanie ich bez strat), warto ustawić najwyższą możliwą rozdzielczość

Oczywiście po zakończeniu zdjęć do wykorzystania w muzeum możesz ponownie zmienić rozdzielczość, na taką, która jest dla Ciebie wystarczająca do codziennych zdjęć i dalej oszczędzać miejsce.

Rób zdjęcia w dzień

Zdjęcie zrobione w świetle dziennym w pochmurny dzień, bez edycji
Zdjęcie zrobione w tym samym miejscu po zmroku w oświetleniu sztucznym górnym, bez edycji

Nie musisz inwestować w profesjonalne oświetlenie fotograficzne ani budować mini studia w domu. Pamiętaj tylko o jednej zasadzie – jeśli zależy Ci na jakości, fotografuj przed zmrokiem. Naturalne światło najwierniej odda kolory oraz zapewni optymalną ostrość. Doświetlanie fotografowanych przedmiotów oświetleniem domowym zawsze będzie skutkować charakterystycznym zażółceniem i rozmyciem.

Umieść fotografowany przedmiot możliwie najbliżej źródła światła, czyli okna. Odsłoń rolety, żaluzje i firanki. Uważaj też, aby samemu nie zasłonić tego źródła, czyli po prostu, aby na przedmiot nie padał cień Twojej sylwetki lub cień Twojej dłoni z telefonem. Dobrym pomysłem jest też znalezienie miejsca na fotografowanie na zewnątrz. Unikaj tylko robienia zdjęć w najostrzejszym południowym słońcu.

Wyłącz lampę błyskową

Zdjęcie wykonane w oświetleniu sztucznym górnym bez lampy błyskowej
Zdjęcie wykonane w tym samym miejscu i oświetleniu z lampą błyskową

Lampa błyskowa jest najsłabszym punktem aparatów fotograficznych w smartfonach. Amatorom często wydaje się, że lampa poprawi nieidealne warunki oświetleniowe. Niestety jedyne co zrobi to przekłamie kolory i wyostrzy cienie nadając przedmiotom nienaturalny wygląd. Istnieje też ryzyko brzydkich odbić światła w gładkich powierzchniach i bolesnego dla oczu prześwietlenia jasnych powierzchni.

Jeśli zdjęcia wychodzą za ciemne z powodu niewystarczającej ilości światła, lepiej poczekać z nimi do następnego, być może jaśniejszego, dnia niż korzystać z lampy błyskowej.

Nie kombinuj z trybami i/lub obiektywami

Kubek zniekształcony użyciem obiektywu szerokokątnego

Najnowocześniejsze smartfony mają wbudowane nie jeden a dwa, trzy, a nawet cztery obiektywy oraz liczne tryby fotografowania do wyboru. Ważne, aby mniej więcej znać ich działanie i wybrać ten najwłaściwszy do naszych celów (w tym wypadku do fotografowania mniejszych lub większych nieruchomych przedmiotów z zachowaniem ich szczegółów)

Uważać należy zwłaszcza na obiektywy szerokokątne i ultraszerokokątne. Świetnie sprawdzą się one przy fotografowaniu krajobrazu lub wnętrz jednak przy ich użyciu w fotografii przedmiotów niemal pewne są zniekształcenia tychże.

Tryb portretowy, choć daje przyjemny dla oka efekt rozmycia tła, również niesie ze sobą ryzyko zniekształceń.

W większości przypadków lepiej unikać „efektów specjalnych” i korzystać ze standardowego obiektywu i „zwykłego” trybu fotografowania

Zapewnij stabilność ręki

To kolejny, po czyszczeniu obiektywu, drobiazg, który potrafi wiele zmienić! Nigdy nie rób zdjęć trzymając telefon w jednej ręce „zawieszonej w powietrzu”. Nawet najmniejszy ruch, taki jak wciśniecie przycisku migawki, może skutkować wtedy zachwianiem stabilności i w rezultacie pogorszeniem jakości zdjęcia.

Jeśli to możliwe, znajdź oparcie dla łokcia. Oprzyj się o np. o mebel, ścianę lub podtrzymaj łokieć ręki trzymającej telefon drugą ręką. Dobrze działa też po prostu trzymanie telefonu w obu dłoniach. Pamiętaj wtedy, że im bliżej tułowia będziesz trzymać ręce z telefonem, tym stabilniejszy będzie Twój uchwyt.

Jeśli robisz dużo zdjęć, rozważ zakup statywu. Zwróć tylko, aby był to statyw ze specjalnym uchwytem na telefon a nie na aparat fotograficzny.

Ustaw ostrość

Teoretycznie stabilnie trzymany smartfon sam ustawia ostrość, aby jednak mieć pewność, że zdołał ją złapać (i to w dokładnie w miejscu, w którym sobie tego życzysz), po wybraniu ujęcia a przed zrobieniem zdjęcia stuknij palcem jeden raz w ekran. Charakterystyczny kwadracik, który się wtedy pojawia, oznacza właśnie miejsce, na którym skupia się ostrość. Ustaw ją na środku fotografowanego przedmiotu.

Unikaj zoomu

Używanie zoomu zawsze skutkuje zmniejszeniem jakości obrazu, choćby dlatego, że zoom wielokrotnie zwiększa wrażliwość na poruszenia i brak stabilizacji. Ponieważ mówimy o fotografowaniu przedmiotów, które masz po prostu przed sobą, najlepszym rozwiązaniem, aby pokazać szczegóły z bliska jest… podejście z telefonem bliżej przedmiotu.

Lepszym rozwiązaniem na pokazanie szczegółów bez używania zoomu będzie też robienie zdjęć z większej odległości a potem wykadrowanie odpowiednich fragmentów z już gotowych zdjęć.

Włącz linie siatki

Tzw. siatkę znajdziesz w ustawieniach telefonu. Po jej włączeniu na ekranie będziesz widzieć 4 przecinające się prostopadle linie, dzielące ekran na 9 pól. Siatka pomoże Ci zapanować nad kompozycją zdjęcia – zadbać, aby przedmiot znalazł się w jego centrum i aby był ułożony równolegle do jego krawędzi, co daje przyjemny dla oka efekt uporządkowania.

A skoro mówimy o kompozycji – zadziwiająco często zapominamy, że smartfon możemy… obracać. Pamiętajmy więc: jeśli przedmiot jest szerszy niż wyższy, fotografujmy go w poziomie, jeśli jest wyższy niż szerszy – w pionie.

Edytuj zdjęcia po zrobieniu

Zdjęcie wykonane w świetle naturalnym bez edycji
To samo zdjęcie po kadrowaniu i lekkiej edycji ekspozycji i jasności obrazu

Żadne zdjęcia nie wychodzą od razu idealne ani z aparatu ani ze smartfona. Edycja zdjęć od zawsze jest nieodłącznym elementem fotografii. Aby delikatnie „podkręcić” swoje zdjęcia, nie musisz korzystać ze skomplikowanych narzędzi i aplikacji. Zwykle wystarczy opcja „edytuj” w galerii zdjęć w Twoim telefonie. Za jej pomocą możesz przyciąć zdjęcie (np. aby pozbyć się zbędnej przestrzeni wokół przedmiotu lub wykadrować detale) i lekko poprawić jego kolory. Najczęściej korekty wymaga ekspozycja i jasność zdjęcia, kontrast kolorów i ewentualnie ich temperatura. Poeksperymentuj z różnymi parametrami i obserwuj różnicę.

Pamiętaj, aby nie przesadzić z edycją. Zwykle wystarczy przesunięcie danego parametru raczej o kilka punktów niż kilkadziesiąt. Inaczej zdjęcie może stracić na jakości i zacząć bardziej przypominać artystyczną kreację niż zdjęcie produktowe.

Jeśli edycja Cię wciągnie i będziesz chcieć poeksperymentować bardziej, możesz spróbować specjalnych aplikacji do edycji zdjęć, takich jak np. Snapseed albo Lightroom.


Przy wszystkich „smartfonowych” zasadach aktualne pozostają też oczywiście zasady ogólne dotyczące przygotowania przedmiotów do zdjęć, odpowiedniego miejsca i tła itp. A o tych już przeczytasz w naszych wcześniejszych poradnikach foto:

Tło i światło

Domowe studio

Fotografowanie przedmiotów z różnych materiałów

Fotografowanie przedmiotów różnej wielkości

Małpka, dwie lampki i żelazko, czyli niezbędnik fotografa amatora

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora