Krótki przegląd mijającego tygodnia (01.01)

Drewniany skarb Lubelszczyzny

drewniany skarb

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” po raz kolejny prezentuje nam stronę internetową poświęconą dziedzictwu Lubelszczyzny. Tym razem twórcy projektu, we współpracy z Norweskim Instytutem Badań nad Dziedzictwem Kulturowym oraz Muzeum w Larviku, chcą uchronić od zapomnienia i zniszczenia tradycyjną, małomiasteczkową architekturę drewnianą regionu. Efektem końcowym projektu „Drewniany skarb. Chroniąc dziedzictwo, kreujemy przyszłość” mają być udostępnione w internecie wirtualne makiety zabudowy pięciu reprezentatywnych przedwojennych miasteczek – Krasnobrodu, Szczebrzeszyna, Dubienki, Wojsławic i Tyszowiec. Multimedialnemu serwisowi, na którym znajdziemy materiały ikonograficzne, katalog zabytków architektury drewnianej na Lubelszczyźnie, wskazówki dotyczące ochrony i konserwacji drewna czy nagrania z wypowiedziami ekspertów, towarzyszy także obszerna edukacyjna broszura, w której dokładnie opisano historię i strukturę zinwentaryzowanych zabytków, a także umieszczono artykuły dotyczące m.in. znaczeniu i stosowaniu drewna w polskiej architekturze, rodzajów konstrukcji drewnianych, sposobom zdobienia, opisy turystycznych szlaków architektury drewnianej w Lublinie i wiele innych. Wszystkich miłośników „drewnianych skarbów” gorąco zachęcamy do zapoznania się z tym materiałem.

Szyldy na miarę Gdyni

maszyny

Pięć zakładów rzemieślniczych znajdujących się w historycznym centrum Gdyni otrzymało nowe szyldy i witryny. Co w tym niezwykłego? Wszystkie z nich zaprojektowane zostały przez artystów grafików ze ścisłej polskiej czołówki w ramach akcji „re:design” i są częścią szerszego projektu rewitalizacji publicznej przestrzeni miejskiej Gdyni i wprowadzenia do niej wizualnego ładu. Na warsztat grafików trafiły: zakład kaletniczy, punkt napraw maszyn do szycia, przeróbki krawieckie, sklep bławatny i zakład szewski. Rzemieślnicy z efektów pracy są zadowoleni. I nic dziwnego! Każdy z szyldów i każda z elewacji lub witryn zostały wykonane nieszablonowo, z użyciem różnych technik i doskonale wpisują się w przestrzeń tego powstałego w okresie międzywojennym „miasta z morza i marzeń”. Z niecierpliwością czekamy na kolejne realizacje!

Powrót „Mein Kampf” na półki

4285647638_3d82a06ea5_o

W połowie stycznia, po raz pierwszy od 1945 r., do księgarni w Niemczech trafi wznowione wydanie słynnego „Mein Kampf” Adolfa Hitlera. Dlaczego? Ponieważ 31 grudnia 2015 roku wygasły prawa autorskie jakie do tego dzieła posiadała Bawaria. Aby uprzedzić ewentualne pojawienie się na rynku egzemplarzy nieopatrzonych komentarzem, historycy z Instytutu Historii Współczesnej (Institut für Zeitgeschichte) przygotowali opracowaną naukowo publikację, która poddaje krytyce treść utworu Hitlera, wyjaśnia kontekst historyczny oraz podkreśla jak fatalna w skutkach była nazistowska ideologia i działania, które wywołała. „Naszym zadaniem jest zaoferowanie czytelnikom naukowych objaśnień i odmitologizowanie tej książki” mówią historycy, a szef zespołu pracującego nad projektem IfZ, Christian Hartmann, dodaje „To ma być antidotum na neonazistowską ideologię”.

Pomnik dowódcy powstania wielkopolskiego odsłonięty w Lusowie

We wtorek w Lusowie (woj. wielkopolskie) odsłonięty został pomnik gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, dowódcy powstania wielkopolskiego. Oficjalne dowództwo nad tym zrywem niepodległościowym generał przejął od mjr Stanisława Taczaka 16 stycznia 1919 r. Generał Dowbor-Muśnicki działał na rzecz organizowania regularnej Armii Wielkopolskiej (tj. „Sił Zbrojnych Polskich w byłym zaborze pruskim”), m.in. przez wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej i powołanie pod broń 11 roczników rekrutów, dzięki czemu udało mu się stworzyć armię liczącą około 100 tysięcy żołnierzy. Wygląd pomnika, stworzonego przez Roberta Sobocińskiego, był wzorowany na fotografiach generała z 1919 r. Dowódca przedstawiony jest w płaszczu i z szablą u boku. Monument zawiera również inskrypcje upamiętniające córki dowódcy, które zostały zamordowane w Katyniu i Palmirach w czasie II wojny światowej.

Archiwum wspomnień emigrantów w sieci

emigrant

Muzeum Emigracji w Gdyni przygotowuje internetowe archiwum wspomnień Polaków, którzy wyjechali z ojczyzny do niemal każdego zakątka świata. Będą się na nie składać zarówno relacje filmowe, dźwiękowe, jak i pisane. Dotychczas muzealnikom udało się zgromadzić niemal 300 relacji od Polaków mieszkających w kilkudziesięciu państwach wszystkich kontynentów. Ale to nie wszystko! Grupa pracująca nad projektem nadal szuka osób do wywiadów i zachęca emigrantów oraz ich rodziny do kontaktu. Na stronie archiwumemigranta.pl udostępnione będą oczywiście jedynie fragmenty zebranych relacji – do pełnej treści, po uprzednim zarchiwizowaniu, dostęp będzie umożliwiony w siedzibie gdyńskiego muzeum. Warto wspomnieć, że najstarsze z relacji (o charakterze pisanym) możemy datować na przełom XIX i XX w., a najnowsze mają formę wywiadów z młodymi ludźmi, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach z emigracją w okresie po wejściu Polski do UE.

Podziel się tym artykułem!