Krótki przegląd mijającego tygodnia (01.02)

Grafiki Jerzego Nowosielskiego pójdą pod młotek

W warszawskim salonie domu aukcyjnego DESA Unicum trwa przedaukcyjna ekspozycja “Grafika Artystyczna: Sztuka Współczesna”, na której znalazły się dzieła wybitnych polskich twórców XX w. Wśród nich pojawiają się prace m.in. Jerzego Nowosielskiego, Wojciecha Fangora, Victora Vasarely’ego, Henryka Stażewskiego, czy Jana Tarasina. Aukcja dzieł odbędzie się w najbliższy czwartek, 7 lutego. Szczególnie cenne mogą być wystawione podczas aukcji grafiki z lat 90. autorstwa Jerzego Nowosielskiego, którego ceny prac w ciągu ostatnich 10 lat wzrosły niemal czterokrotnie. Serigrafie Nowosielskiego cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, między innymi dlatego, że są znacznie tańsze niż obrazy olejne artysty. Prace olejne osiągają wysokie ceny kilkudziesięciu tysięcy złotych, a serigrafie można nabyć za ok. 8 tys. złotych – informuje Iza Rusiniak, ekspert rynku sztuki. Na wystawie znalazły się również cztery prace Jana Lebensteina, w tym m.in. ilustracja z bibliofilskiego wydania poezji, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Eugenio Montale.

 

Wyjątkowa kolekcja zabytkowych sztućców

Jak dawniej serwowano śniadania? Czym jadano owoce morza a czym domowy rosół? Na te i inne pytania odpowiada ekspozycja na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Można tam oglądać niemal 400 zabytkowych sztućców, w tym m.in. widelce i szczypce do raków i homarów, łopatki do pasztetów, czy akcesoria do kawioru. “Bon appetit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie” to ekspozycja, która ma na celu prezentację oryginalnych, często już wyłączonych z użytku, elementów zastawy stołowej z okresu od XIX w. do lat 30. XX w. Wśród nich większość stanowią akcesoria uznanych wytwórni warszawskich Frageta i Norblina, wytwórni niemieckich, a także pojedyncze wyroby z wytwórni braci Henneberg, Plewkiewicz i Spółka oraz firm amerykańskich. Artefakty pochodzą z kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Uzupełnione zostały o obiekty ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Szczecinku oraz z kolekcji prywatnych osób.

 

Projekt w służbie utraconym dobrom kultury

W Galerii PPP w Bielsku Białej można oglądać wystawę “Odzyskani” zrealizowaną w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycja to efekt projektu artystycznego polegającego na rekonstrukcji za pomocą fotografii (oraz innych mediów takich jak papier czy masa papierowa) dzieł sztuki stanowiących dobra kultury, które uległy zniszczeniu lub zostały wywiezione z terenu Polski w trakcie trwania II wojny światowej. Główną ideą projektu było umożliwienie odbiorcom rozpoznania istotnych motywów i cech charakterystycznych dla wybranych dzieł. To dialog na temat polskich strat wojennych oraz nowoczesna forma przywracania pamięci o nich. Za pomocą medium fotografii „drugie życie” otrzymały dzieła malarskie, grafika oraz rysunek. Łącznie powstało 5629 zdjęć, które po wielogodzinnych pracach, selekcjach etc. składają się dzisiaj na efekt końcowy. Obrazy zostały wydrukowane w formatach zbliżonych do oryginałów tak, aby jak najlepiej oddać atmosferę zaginionych dzieł.

Daniel Libeskind projektuje dla Łodzi

W Łodzi powstanie budynek projektu znanego, amerykańskiego architekta polskiego pochodzenia (bo urodzonego i wychowanego właśnie w Łodzi!) Daniela Libeskinda. Włodarze miasta liczą, że nowy obiekt architektoniczny stanie się ikoną miasta i wyróżni je na mapie kraju a nawet poza jego granicami. Libeskind zaprojektuje pierwszy, nowoczesny i awangardowy w formie gmach powstający w ramach większego projektu – Specjalnej Strefy Detalu, który stanie u zbiegu ul. Wschodniej i Jaracza, w rewitalizowanym obszarze centrum miasta. Do realizacji projektu powołana zostanie instytucja kultury InLodz21, która będzie prowadzona przez miasto wspólnie z fundacją Atlas Sztuki, Akademią Sztuk Pięknych i Uniwersytetem Łódzkim.

 

Cenny obraz z paryskiego butiku

Potężny obraz olejny ukryty był za ścianą XIX wiecznego budynku należącego niegdyś do francuskiej rodziny szlacheckiej. Został przypadkowo odnaleziony podczas prac budowlanych przygotowujących wnętrza do otwarcia nowego butiku znanego projektanta Oscara de la Renty. Dzieło pochodzi z drugiej połowy XVII wieku i przedstawia triumfalny wjazd do Jerozolimy ambasadora króla Francji. Specjaliści wskazują, że obraz może pochodzić z dworu Ludwika XIV, są zachwyceni stanem jego zachowania, rozmachem oraz jakością. Po niezbędnych pracach konserwatorskich ma stanowić centralną ekspozycję paryskiego butiku przy Rue de Marignan. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach obraz ukryto w znacznie późniejszym budynku.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora