Krótki przegląd mijającego tygodnia (01.03)

Powstaje Centrum Koronki Koniakowskiej

Wiosną w Koniakowie w Beskidzie Śląskim, wsi znanej z tradycji unikatowego koronkarstwa, wpisanego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, powstanie Centrum Koronki Koniakowskiej. W budynku dawnej strażnicy, która ma stać się siedzibą projektowanej placówki, powstanie wystawa „Historia heknadlą pisana”. Ekspozycja będzie opowiadać historię koniakowskich koronek, techniki z nimi związanej oraz życia autorek. Poza nowoczesną wystawą, na której stworzenie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 45 tys. zł. w Centrum zagości również sklepik oraz szkółka heklowania. Więcej informacji na temat inicjatywy pojawi się na specjalnie stworzonym do tego celu portalu internetowym. Otwarcie Centrum Koronki Koniakowskiej zaplanowano na kwiecień br.

 

Magiczne znaki w angielskim wąwozie

Magiczne znaki odnaleziono w wapiennym wąwozie Creswell Crags w okolicach Derbyshire i Nottinghamshire w centralnej części Wielkiej Brytanii. W wąwozie znajduje się kilka zamieszkałych przed wiekami jaskiń, w których grupa przypadkowych zwiedzających niedawno odnalazła wyryte w ścianach tajemnicze symbole. Archeolodzy sądzili dotąd, że są to nic nie znaczące graffiti. Po analizach potwierdzono jednak, że znalezisko to tzw. Witches Marks – Znaki Czarownic, które umieszczane przy wejściach do domów i świątyń miały chronić przed złymi duchami. Czy skutecznie? Wąwóz Creswell Crags od 2012 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

O radości pisania Wisławy Szymborskiej

Na wystawie pt. „Radość pisania”, otwartej w ostatni poniedziałek, 25 lutego, w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie można oglądać kolekcję rękopisów wierszy, brulionów oraz pierwsze wydania tomów poetyckich noblistki Wisławy Szymborskiej. Zbiór zachowanych i zaprezentowanych na wystawie rękopisów jest ważny i wyjątkowy, ponieważ Szymborska często wyrzucała swoje notatki, czasem tworzyła je bezpośrednio w formie maszynopisu. Około 30 rękopisów to dziś wspaniałe wspomnienie po poetce i możliwość poznania cząstki jej pracy i procesu twórczego. Wystawa potrwa do 27 marca. Jej mecenasem jest Bank Millennium, a partnerami organizatorów Fundacji Wisławy Szymborskiej i Biblioteki Jagiellońskiej są: KBF, Kraków Miasto Literatury UNESCO, wydawnictwo Znak. Część rękopisów Szymborskiej została zdigitalizowana i są one dostępne w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej oraz na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona.

 

Malta udostępnia lokalizacje ośmiu wraków

The Underwater Cultural Heritage Unit, wchodząca w skład Ministerstwa Turystyki Malty, zajmująca się monitorowaniem i koordynowaniem wszelkiej aktywności na wrakach, podała 8 lokalizacji, które zostaną udostępnione podwodnym eksploratorom. Wśród nich znalazły się 3 samoloty i 5 jednostek pływających z czasów I oraz II wojny światowej, w tym słynny niszczyciel eskortowy ORP „Kujawiak” L 72, wrak niemieckiego bombowca Junkers Ju 88, czy brytyjski dwupłatowiec torpedowo-bombowy Fairey Swordfish. Z uwagi na regulacje obowiązujące na Malcie, nurkowania na wymienionych powyżej wrakach, muszą zostać przeprowadzone za pośrednictwem jednego z 60 centrów nurkowych funkcjonujących w kraju. Na udostępnienie oczekują kolejne cztery wraki, które niebawem zostaną otwarte dla międzynarodowej społeczności nurkowej.

 

Średniowieczny sedes na londyńskiej wystawie

Już niebawem w Museum of London Docklands na wystawie pojawi się… XII wieczna deska klozetowa! Sedes odnaleziono w latach 80. XX wieku w ramach wykopaliska prowadzonego w Londynie, jednak dotąd nie było okazji do jego prezentacji. A szkoda, bo to obiekt wyjątkowy. Trzykomorowy, wieloosobowy, niegdyś znajdował się za budynkiem mieszkalno-handlowym na wzgórzu Ludgate, w pobliżu Katedry Świętego Pawła i rzeki Fleet, należącym do kapelmistrza Johna de Flete i jego małżonki Cassandry. Obiekt będzie częścią wystawy poświęconej tajemnicom rzek Londynu. Obok niego na ekspozycji pojawią się m.in. miecz z epoki późnego brązu, datowany na 1000 r. p. n. e., dwa miecze bojowe Wikingów, czy miedziana obroża dla psa z XVIII wieku. Wystawę w Museum of London Docklands zaplanowano na 24 maja br.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora