Krótki przegląd mijającego tygodnia (01.05)

Wioska Celtów odnaleziona na Węgrzech

Celtyckie monety, fot. Wikipedia

W Debreczynie na wschodzie Węgier odnaleziono ślady celtyckiej osady z epoki późnego żelaza. Badacze szacują, że mogła ona powstać w III-II wieku p.n.e. Na stanowisku archeologicznym o powierzchni ok. 8 tys. m2 odsłonięto ostatnio m.in. pozostałości siedmiu domów na planie prostokąta, zagłębionych w ziemi. Ponadto archeolodzy odnaleźli liczne “pamiątki” po obecności i działalności Celtów na terenie obecnego Debreczyna, w tym m.in. ceramikę, przedmioty użytkowe z kości, żelaza i gliny, a także szczątki hodowanych lub upolowanych przez dawnych mieszkańców zwierząt. Badania trwają, być może na miejscu czeka na badaczy jeszcze więcej niespodzianek.

Internetowe rekordy na rynku sztuki

George Condo, Antipodal Reunion, fot. Sotheby’s

Podczas ostatniej internetowej aukcji dzieł w domu aukcyjnego Sotheby’s padły nowe światowe rekordy na rynku sztuki. Łączna kwota ze sprzedaży prac wyniosła ok. 6,4 miliona dolarów, co niewątpliwie stanowi najwyższą osiągniętą dotąd sumę osiągniętą na aukcjach online. Rekordem okazała się również cena wylicytowana przez internet za jeden obraz. W tej kategorii zwycięzcą okazało się dzieło autorstwa amerykańskiego artysty George’a Condo „Antipodal Reunion” z 2005 r., inspirowane twórczością Picassa. Obraz został sprzedany za 1,3 miliona dolarów. Na aukcji pojawiły się ponadto prace takich artystów jak Andy Warhol, Yayoi Kusama, Damien Hirst czy Monir Farmanfarmaian.

Komu bije dzwon

fot. ludwisarstwo.pl

Już działa strona internetowa poświęcona ludwisarstwu i kampanologii na ziemiach Rzeczypospolitej. Portal ludwisarstwo.pl, stworzony przez grupę badaczy i miłośników tej części rzemiosła artystycznego, został w całości dedykowany sztuce odlewania i obróbki przedmiotów ze stopów zawierających miedź. W serwisie można już znaleźć podstawowe informacje na temat materiałów, dzwonów oraz praktyki wytwarzania takich przedmiotów jak uzbrojenie, ozdoby ciała, posągi, rzeźby czy tablice nagrobne i kommemoratywne. Na portalu pojawiły się już także zakładki “pomoce naukowe” i “mediateka”. Ponadto za kilka tygodni założyciele planują uruchomić ogólnodostępną ankietę, której celem będzie zgromadzenie wstępnych informacji dotyczących zabytkowych dzwonów w całej Polsce. Warto już teraz rozejrzeć się po swojej okolicy.

Polskie koronki na ścianach hiszpańskiego miasteczka

fot. whitemad.pl

Murale polskiej artystki NeSpoon pojawiły się w miasteczku Belorado w Hiszpanii. Prace powstały w ramach projektu poruszającego temat obecności kobiet w przestrzeni publicznej, zorganizowanego przez niezależną organizację kulturalną StARTer Proyectos Culturales, kierowaną przez kuratorkę Estelę Rojo i artystę Regue Fernándeza. Na elewacjach budynków pojawiły się charakterystyczne dla NeSpoon motywy koronki ludowej, tym razem w wersji hiszpańskiej czerpiącej z lokalnych tradycji koronczarskich i wzorów charakterystycznych dla tamtego regionu. Ponadto w ramach projektu artysta Regue Fernández na podstawie zdjęć ze starej kroniki miasta przeniósł na ściany domów wizerunki miejscowych kobiet.

Zamki i pałace zapraszają do ogrodów

Ogrody Wawelu, fot. Wikipedia

Polskie instytucje kultury, pomimo ministerialnej informacji, że od 4 maja 2020 r. możliwe jest otwarcie m.in. muzeów i galerii, planują jednak ostrożne i stopniowe otwieranie swoich bram. W pierwszej kolejności będą to przede wszystkim tereny na wolnym powietrzu. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie już zaprasza na pałacowy dziedziniec oraz do zabytkowych ogrodów, w skład których wchodzą salony przypałacowe oraz parki krajobrazowe – wilanowski i morysiński. Z kolei od poniedziałku Zamek Królewski na Wawelu udostępni dla zwiedzających oba dziedzińce: zewnętrzny i arkadowy oraz ogrody renesansowe. Ogrody są podzielone na taras górny, łączący w sobie elementy średniowieczne i renesansowe oraz dolny – nawiązujący różnymi składnikami do renesansu. W kolejnych etapach instytucje planują przywracanie wejść na stałe ekspozycje, daty ich otwarcia nie są jednak jeszcze znane.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora