Krótki przegląd mijającego tygodnia (01.06)

Złota świnia na sprzedaż

Sztaba ołowiu z czasów pobytu Rzymian na wyspach brytyjskich czyli ok. 150 – 402 r. n.e., została wystawiona na sprzedaż na internetowym portalu Ebay. Znaleziona przez detektorystę i ważąca ponad 18 kilogramów sztaba o trapezoidalnym przekroju, znana też pod nazwą “pig” (świnia) była charakterystycznym środkiem płatniczym w czasach antycznego Rzymu. Był to również świetny sposób na transport popularnego i cennego wówczas ołowiu. Obiekt został zgłoszony przez znalazcę odpowiednim służbom. Dziś znalazca ma możliwość jego legalnej sprzedaży. Według brytyjskiego prawa znalazca może się spodziewać nagrody w wysokości równowartości ceny rynkowej znaleziska, którą to nagrodą musi podzielić się równo z właścicielem terenu. Cena wywoławcza to dziś 12 tys. funtów. Zważywszy na fakt, że dwa lata temu podobny przedmiot został sprzedany za kwotę ponad dwa razy większą, obecny właściciel wydaje się nie być zachłanny.

Zamach na carską rodzinę w moskiewskiej galerii

W piątek, 25 maja br. doszło do zaskakującego incydentu w Galerii Trietiakowskiej w Moskwie. 37-letni, bezrobotny mieszkaniec obwodu woroneskiego, będący pod wpływem alkoholu zniszczył jeden ze znajdujących się w na ekspozycji obrazów. Umieszczone za szklaną szybą dzieło autorstwa Ilji Repina pt. „Iwan Groźny i jego syn Iwan 16 listopada 1581 r.” z 1885 r. oraz rama, w jakiej się znajdowało, zostały przez mężczyznę zniszczone za pomocą metalowego pręta. Twierdził on, że treść jaką niesie za sobą przedstawienie wypacza prawdę historyczną. Według powszechnej opinii nie ma bowiem dowodów na to, że car Rosji targnął się na życie swojego dziecka. Sprawcę schwytano niemal natychmiast, teraz grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Stanisław Wyspiański w mieście pierników

Dzisiaj wieczorem, 01 czerwca br. w Muzeum Okręgowym w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) odbędzie się wernisaż wystawy czasowej poświęconej twórczości Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907). Ponad 80 prac przedstawionych na ekspozycji prac słynnego artysty, przede wszystkim rysunków oraz obrazów (w tym “Portret Ireny Solskiej” z 1904 r., “Widok z okna pracowni artysty na kopiec Kościuszki” z 1905 r., “Mietek” z 1901 r. czy “Portret dziewczyny” z 1890 r.), zostało wypożyczonych i sprowadzonych do Torunia m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, czy ze zbiorów prywatnych. Dodatkowo będą też do wglądu dramaty ze zbiorów biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Łącznie obiektów będzie ponad 100 – zapowiada Anna Kroplewska-Gajewska z działu Sztuki Polskiej i Europejskiej Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wystawa potrwa do 26 sierpnia br.

Tajemniczy mężczyzna w poznańskim muzeum

Przygotowania do wystawy „Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej”, którą otwarto 27 maja br. w Muzeum Narodowym w Poznaniu, z okazji 125 lat Ordynacji Czartoryskich w Gołuchowie, przyniosły ciekawe niespodzianki. Muzealnicy dokonali niezwykłego odkrycia: pod portretem zakupionym przez Izabelę Czartoryską jako wizerunek Mikołaja Kopernika konserwatorzy rozpoznali malowaną na desce w XVI, (a może nawet XV w.) podobiznę słynnego florenckiego polityka, mecenasa i humanisty Lorenza de’ Medici (Wawrzyńca Wspaniałego,1449-1492). Prace konserwatorskie zostały poprzedzone wnikliwymi badaniami technologicznymi i historycznymi. Od samego początku badaniom, a później pracom konserwatorskim towarzyszyły dociekania, kim był namalowany mężczyzna, którego prawdziwa tożsamość została zafałszowana na wiele lat. Na wystawie jubileuszowej prezentowanej w głównym gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu, znalazło się niemal 300 zabytków ze słynnej gołuchowskiej kolekcji Izabelii Czartoryskiej, dziś rozproszonych i znajdujących się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz z Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Starożytne naczynia i głowa byka

Na stanowiskach archeologicznych w Deir el-Bahari w Egipcie od lat prowadzone są przez polskie ekspedycje naukowe poszukiwania. Ostatnio grupa badaczy pod kierownictwem dr Zbigniewa E. Szafrańskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, odkryła tam fragmenty rytualnych naczyń i kompletną czaszkę byka z rogami sprzed 3,5 tys. lat. Jak informują: na głowie zachował się nawet fragment skóry i sierści. Archeolodzy odnaleźli też fragment splecionej z drewna i palmowych liści tacy, która prawdopodobnie służyła do składania ofiar z żywności. Wszystkie przedmioty znajdowały się na dnie szybu wykonanego z suszonych cegieł mułowych. Możliwe, że znalazły się tam w czasie uroczystych obrzędów religijnych. Odkrycia dokonano w ramach badań sfinansowanych przez dr Nathalie Beaux z Francuskiego Instytutu Archeologii Orientalnej. Francuska badaczka prowadzi studia nad kaplicą Hathor w świątyni Totmesa III.

 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora