Krótki przegląd mijającego tygodnia (01.07)

Gigantyczna baza zbiorów online

Muzea Państwowe w Berlinie zdigitalizowały i udostępniły zdjęcia ponad 270 tys. obiektów ze swoich 19 oddziałów i instytutów. Oprócz cyfrowych obiektów (obrazów, rzeźb, książek, nagrań dźwiękowych, fotografii i wielu innych) udostępnione zostały też katalogi biblioteczne czy pomoce archiwalne itp. W gigantycznej wirtualnej kolekcji każdy obiekt został opatrzony podstawowymi informacjami. Poszczególne dzieła i kolekcje są też dostępne za pośrednictwem stron internetowych konkretnych projektów takich jak np. mieszcząca się w Bode-Museum Kolekcja Numizmatyczna (Münzkabinett), która przygotowała zainteresowanym interaktywny katalog monet ze swoich zbiorów. Strona jest w trakcie rozbudowy, więc jeszcze nie wszystkie moduły są aktywne, ale już teraz można np. pobierać pliki w wysokiej rozdzielczości. Wersja angielska jest w trakcie przygotowania.

Pamiętna bitwa na pamiątkowym znaczku

fot. Poczta Polska

Znaczek „1050. rocznica bitwy pod Cedynią” wprowadziła do obiegu Poczta Polska. Znaczek ma upamiętniać starcie zbrojne stoczone 24 czerwca 972 między wojskami księcia polskiego Mieszka I a margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona, wspomaganego przez możnowładcę Zygfryda von Walbeck. Było to pierwsze poświadczone źródłowo (zapisaną na kartach średniowiecznych kronik bp. Thietmara z Merseburga i Brunona z Kwerfurtu – misjonarza i przyjaciela księcia Bolesława Chrobrego) starcie w długiej historii polskiego oręża, które zakończyło się sukcesem. Na znaczku o nominale 3 zł 60 gr i na kopercie FDC (koperta pierwszego dnia obiegu) przedstawiono fragment mozaiki spod Góry Czcibora, przedstawiającej wyobrażenie bitwy pod Cedynią. Znaczek ukazał się w nakładzie 168 tys. egzemplarzy. Autorem projektu jest Jarosław Ochendzan.

Autobusowa podróż po starożytnym Rzymie

Forum Romanum, fot. Wikipedia

Podróż do starożytnego Rzymu sprzed 2000 tys.lat można już odbyć dzięki specjalnej wycieczce wygodnym autobusem. W stolicy Włoch stworzono pierwszą trasę turystyczną, na której, dzięki wirtualnej rzeczywistości i technologii 3D, można zobaczyć zabytki powstałe w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Na pokład autobusu może wsiąść 14 turystów. Pojazd przejeżdża wolno ulicami wiecznego miasta, pokazując na indywidualnych ekranach trójwymiarową symulację wirtualnej rzeczywistości. Precyzyjny system satelitarnej geolokalizacji, w połączeniu z technologią 5G, pozwala synchronizować pokazywany obraz z aktualną trasą. Co ciekawe nie są do tego konieczne żadne specjalne okulary. Aby zobaczyć jak dziś wygląda projektowane miejsce wystarczy… unieść zasłonkę. Doskonały system audio pozwala wsłuchać się w odtworzone dźwięki starożytnej stolicy a dodatkowej atrakcji dodaje zmysł powonienia – balsamiczne zapachy kadzideł i ziół z ołtarzy ofiarnych oraz “zapachy” rzymskiej ulicy. Podróż w czasie na pokładzie elektrycznego autobusu, stworzona przez włoską firmę Invisible Cities z pomocą władz lokalnych i Parku Archeologicznego Colosseum trwa około 40 minut i kosztuje 16 euro.

Rekord Guinnessa pobity!

fot. Muzeum Gdańska

W czwartek 28 czerwca w Światowy Dzień Bursztynu, w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku został ustanowiony drugi gdański Rekord Guinnessa. Bryła bursztynu, która na co dzień jest eksponowana za wejściem do Muzeum Bursztynu, została wyjęta z gabloty w celu jej zważenia i zmierzenia. Waga wskazała wynik 68,2 kg! To prawie 18 kilogramów więcej od dotychczasowego rekordzisty, również bursztynu z Sumatry, który waży 50,4 kg. Laserowe wymiarowanie bryły wskazało wynik pomiarów 74 x 57,1 x 42,1 cm. Dotychczasowa rekordowa bryła ma wymiary 55 x 50 x 42 cm. Jak przekazał rzecznik prasowy gdańskiego muzeum dr Andrzej Gierszewski bursztyn znajdujący się w zbiorach muzeum jest „największy, najcięższy i wyglądem przypomina kosmiczną skamieniałość”. Pochodzi z kopalni węgla brunatnego z Sumatry. Została zakupiona do kolekcji Muzeum Bursztynu w Gdańsku w 2021 r. z środków budżetu państwa w ramach projektu Narodowego Instytutu Ochrony Zbiorów i Muzealnictwa. To największa bryła bursztynu na świecie.

Nowy Skarbiec Koronny otwarty

fot. Zamek Królewski na Wawelu

Od dzisiaj, 1 lipca, w Zamku Królewskim na Wawelu będą udostępniane do zwiedzania długo przygotowywane wystawy stałe. Przede wszystkim to Nowy Skarbiec Koronny – otwarty po wielomiesięcznej renowacji i w zupełnie nowej aranżacji, obejmującej trzykrotnie większą liczbę sal (wystawę zlokalizowano w dwunastu nowo zaaranżowanych pomieszczeniach) i mieszczący dzięki temu znacznie więcej eksponatów. To bardzo ważny dzień dla polskiego muzealnictwa. Pierwszy raz od 1792 r. Skarbiec Królewski będzie zaprezentowany w całym swoim splendorze, prestiżu i blasku – powiedział minister Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia Skarbca Koronnego, która odbyła się wczoraj na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Jego otwarciu towarzyszy specjalny Festiwal Otwarcia z szeregiem różnorodnych wydarzeń, w tym grą dla rodzin z dziećmi, mappingiem poświęconym historii Skarbca Koronnego Rzeczypospolitej Polskiej czy wykładami historycznymi. Na Zamku odświeżono i przearanżowano ponadto Prywatne Apartamenty Królewskie na I piętrze oraz Reprezentacyjne Komnaty Królewskie na II piętrze. W przestrzeni Prywatnych Apartamentów Królewskich również dzisiaj wystartuje wystawa czasowa Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich, która potrwa do 2 października.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora