Krótki przegląd mijającego tygodnia (01.09)

Żydowska społeczność Górnego Śląska na wystawie

Już wkrótce o religijnych i etnicznych wspólnotach Górnego Śląska w XIX i XX w. zainteresowanym opowie… wystawa przygotowywana przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Placówka wzbogaciła się właśnie o nowe artefakty, które wkrótce trafią na ekspozycję. Mowa o części wyposażenia dawnego domu modlitwy miejscowych Żydów, czyli przedmiotach takich, jak m.in. aron ha-kodesz (szafa ołtarzowa), pulpit kantora czy ponad 400 tomów dawnych ksiąg lub ich fragmentów. Duża ich część pochodzi z XVII w., z ośrodków takich jak Amsterdam, Wenecja, Berlin, Praga czy Lwów. Inne to chasydzkie druki wydawane swojego czasu w Czerniowcach. Bytomska kolekcja, obok Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, będzie stanowić jeden z trzech największych zbiorów hebrajskich ksiąg religijnych w Polsce. Muzeum Górnośląskie zaprezentuje wystawę oraz zrekonstruowany dom modlitwy do końca 2021 r. Jak podkreśla Hanna Baron, specjalista ds. promocji w Muzeum Górnośląskim: “Będzie to pierwsza tak kompletna i składająca się z oryginalnych elementów rekonstrukcja przestrzeni modlitewnej we wnętrzach muzealnych na Górnym Śląsku, prezentująca historię społeczności żydowskiej w Bytomiu przed 1945 r.” Nie wiemy jak Wy, ale my nie możemy się już doczekać!

Bacciarelli do “remontu”

Przedstawiciele ambasady Turcji w Warszawie, Zamku Królewskiego oraz firmy CROATON Konserwacja i Restauracja Obiektów Dzieł Sztuki Sp. z o.o. podpisali porozumienie dotyczące przeprowadzenia konserwacji obrazu Marcella Bacciarellego „Pokój chocimski”. Wielkoformatowe dzieło, mierzące 340 x 276 cm i pochodzące z XVIII wieku, znajduje się na stałe w Sali Rycerskiej wchodzącej w skład Apartamentu Wielkiego króla Stanisława Augusta na Zamku Królewskim w Warszawie. Będzie to już czwarty obraz Bacciarellego, który zostanie poddany pracom konserwatorskim. Tym razem zbiegną się one z rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste odsłonięcie odświeżonego dzieła planowane jest na kwiecień 2018 r.

Wikińska kolekcja w rękach złoczyńców

Gdyby wpadła Wam w ręce kolekcja wikińskich pamiątek… bądźcie czujni! Z norweskiego muzeum uniwersyteckiego w Bergen (Universitetsmuseet i Bergen) skradziono około 400 cennych eksponatów, wśród których były między innymi monety, broszki czy spinki. Władze muzeum zapowiadają, że może to być największa strata w 200-letniej historii norweskiej placówki. Dyrektor muzeum Henrik von Achen podkreśla, że skradzione rzeczy nie mają dużej wartości pieniężnej, ale ich wartości naukowe, historyczne i sentymentalne są niewątpliwie “niezmierne”. Policja rozpoczęła śledztwo, a muzeum zamieściło na portalach społecznościowych pełną dokumentację fotograficzną skradzionych przedmiotów, mając nadzieję na ich szybkie odzyskanie. Czy ktoś widział, czy ktoś wie?

Beton, żelbeton i stal w międzynarodowym projekcie

Okazuje się, że beton i surowe konstrukcje mogą stanowić ważną część europejskiego dziedzictwa kulturowego XX w. Już wkrótce międzynarodowe konsorcjum (29 instytucji z 11 krajów) z udziałem badaczy z Uniwersytetu w Łodzi opracuje nowoczesne metody ich konserwacji. Wszystko pod hasłem „InnovaConcrete”, multidyscyplinarnego projektu, realizowanego pod okiem zespołu, w skład którego wejdą specjaliści z zakresu konstrukcji, nanomateriałów, technik symulacji, konserwacji, jak również nauk społecznych i humanistycznych. „Jest to grant dotyczący dziedzictwa XX-wiecznej architektury betonowej, sposobów jej ochrony zarówno tych technicznych, jak i bardziej ideowych, oraz zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat wartości dziedzictwa XX-wiecznej żelbetowej architektury” – wyjaśnił dr inż. Błażej Ciarkowski z Katedry Historii Sztuki UŁ. Wśród obiektów poddanych opracowaniu znajdą się m.in betonowe rzeźby plenerowe Eduardo Chillidy w Hiszpanii, memoriały wojenne nad włoskim jeziorem Como oraz żelbetowe konstrukcje łupinowe powstałe po II wojnie światowej w Europie Wschodniej – w tym stacje kolei średnicowej w Warszawie oraz Hala Stulecia we Wrocławiu. W ciągu trzech lat uczestnicy projektu „InnovaConcrete” zbadają betonowe i żelbetowe konstrukcje, opracują techniczne metody ich konserwacji, a także poddadzą analizie społeczną oraz ideologiczną rolę konkretnych zabytków. Projekt będzie realizowany w ramach programu Horyzont 2020, we współpracy z takimi organizacjami międzynarodowymi jak ICOMOS czy DOCOMOMO. Wartość projektu wynosi 6,8 mln euro.

Bombowe odkrycie na dnie Morza Północnego

Inżynierowie pracujący nad projektem podwodnej sieci elektrycznej Angial – Norwegia, na Morzu Północnym natrafili na niecodzienne znalezisko. Grupa odnalazła… wrak ciężkiego samolotu bombowego Royal Air Force – Short Stirling z czasów II wojny światowej. Angielskie samoloty typu Short Stirling, zaprojektowane w 1938 roku w wytwórni lotniczej Short Brothers, służyły do zrzutów zaopatrzenia dla norweskiego ruchu oporu na przełomie lat 1944-45. Pierwsze weszły do uzbrojenia Royal Air Force w sierpniu 1940 roku, początkowo w małej liczbie, jako pierwsze bombowce czterosilnikowe. Po potwierdzeniu, że odkryty wrak jest jednym z historycznych bombowców Short Stirling lub innym brytyjskim samolotem wykorzystywanym podczas działań wojennych, na mocy uchwały Protection of Military Remains Act z 1986 r. maszyna zostanie uznana za mogiłę wojenną i objęta ścisłą ochroną.

 

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora