Krótki przegląd mijającego tygodnia 01.12

Zima w małym miasteczku, zima w Krakowie

Odnaleziono zaginione w czasie II wojny światowej dzieło autorstwa Maksymiliana Gierymskiego Zima w małym miasteczku. Namalowane w 1872 r. trafiło do krakowskich Sukiennic, skąd Kajetan Mühlman, pełnomocnik do spraw zabezpieczenia dzieł sztuki w Generalnym Gubernatorstwie, przeniósł je do swojego gabinetu w budynku Akademii Górniczej, pełniącym rolę siedziby hitlerowskich władz. W lutym 1945 r. w spalonym budynku nie było śladu po cennym obrazie. Dzięki współpracy małopolskiej policji i resortu kultury, obraz uważany dotąd za polską stratę wojenną, a przy tym jedno z najcenniejszych zrabowanych dzieł polskiego malarstwa z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, udało się zlokalizować. Zima w małym miasteczku znajdowała się w… Krakowie! Obraz został wycięty z ramy i przypuszczalnie przez ponad 70 lat był bezustannie przechowywany w postaci zwiniętego rulonu. Najprawdopodobniej na stałe powróci do Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie obecnie został złożony w depozyt. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy KWP Kraków pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Podgórze.

Jedyny taki kabriolet na świecie odnaleziony w stodole

Niezwykły samochód, wyprodukowany w 1936 r. w Szczecinie kabriolet Stoewer Greif Junior, już niebawem trafi na ekspozycję do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim (zachodniopomorskie). Co wyjątkowe – auto jest obecnie jedynym znanym szczecińskim egzemplarzem na świecie! Fabryka Stoewera powstała w Szczecinie połowie XIX w. zaczynając od drobnych sprzętów, a kończąc na światowej produkcji samochodów osobowych, w tym kabrioletów, limuzyn, aut sportowych, dostawczych, ciężarowych, autobusów (w tym piętrowych omnibusów dla londyńskiej komunikacji miejskiej). Większość z nich była przeznaczona na eksport. Kolekcjoner Marek Adamczak kupił zabytkową perełkę w okolicach Warszawy. Samochód przestał w stodole kilkadziesiąt lat. Odkryto go przypadkowo podczas wyburzania dawnych zabudowań gospodarczych – mówi właściciel. Karoseria i silnik są w niezłym stanie, wkrótce wszystkie elementy zostaną poddane kompleksowej renowacji.

Wystawa: Wyspiański

We wtorek 28 listopada br. w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie otwarto wystawę “Wyspiański” prezentującą pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907), jednego z najwybitniejszych twórców polskich, zgromadzonych w placówce. Licząca niemal 900 obiektów – obrazów, rzemiosła artystycznego, rzeźby, grafiki czy książki artystycznej – kolekcja prac artysty nie znajduje analogii w żadnym innym zbiorze dzieł w Polsce i za granicą. Wyjątkowy i niepowtarzalny charakter nadaje kolekcji kontekst historyczny, związki Wyspiańskiego z Krakowem, z tutejszymi kościołami i budynkami użyteczności publicznej, dla których projektował swoje monumentalne realizacje. Ekspozycja umożliwia zapoznanie się ze złożonością i różnorodnością twórczości artysty, w której malarstwo, literatura, teatr i rzemiosło artystyczne przenikają się i tworzą jedność. Wystawę sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021. Można ją oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie do 20 stycznia 2019 roku.
Więcej o wystawie: http://mnk.pl/wystawy/wyspianski

Łódzka perełka kinematografii odzyskuje dawny blask

Kończy się proces renowacji ponad stuletniego łódzkiego fotoplastikonu pochodzącego z wytwórni Augusta Fuhrmanna, wynalazcy urządzenia (1880 r.). Fotoplastikon, tzw. Kaiser-Panorama, zaledwie jeden z sześciu zachowanych na świecie, zostanie uruchomiony już 06 grudnia br. w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Przy wyjątkowym “kinie” może zasiąść jednocześnie 25 osób, oglądając przez specjalne okulary przesuwające się trójwymiarowe, nieruchome obrazy. Wewnątrz fotoplastikonu znajdują się pochodzące z początku XX wieku przeźrocza. Karol Brzeziński, właściciel firmy, która podjęła się restauracji zabytku podkreśla, że wszędzie tam, gdzie istniała taka możliwość zostały zachowane (ewentualnie odtworzone) oryginalne części i historyczny wygląd urządzenia. Odrestaurowanie fotoplastikonu było możliwe dzięki darowiźnie przekazanej przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną.

NOMUS, czyli wnikliwy obraz sztuki w Trójmieście

W niedzielę 26 listopada br. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku zaingurowano projekt „Nowe Muzeum Sztuki – oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku w budowie„. Nad powstaniem nowego oddziału, w którym będzie prezentowana sztuka XX i XXI wieku. Muzeum Narodowe pracuje już od kilku lat. Obecnie trwają prace remontowe siedziby tymczasowej w budynku przy ul. Jaracza 14 w Gdańsku, którą pod nazwą NOMUS ma zostać uruchomiona w przyszłym roku. Zakup obiektu oraz jego remont (ok. 900 tys. zł) sfinansowano z budżetu miasta Gdańska. Docelową siedzibą mają stać się budynki postoczniowe. Mówi się o hali obecnego klubu B90, jednak właściciel lokalu podkreśla ( przeciwieństwie do oficjalnych komunikatów miasta), że dotąd nie rozpoczęto negocjacji w sprawie sprzedaży budynku. Stawiamy przed sobą zadanie stworzenia wnikliwego obrazu sztuki w Trójmieście, uwzględniającego nie tylko sztuki wizualne, ale też teatr, muzykę, fotografię, filmy, niszowe wydawnictwa i ruchy artystyczno-społeczne – głosi Manifest NOMUS. List intencyjny w sprawie powołania instytucji jako oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku podpisali 1 września 2015 r. ówczesna minister kultury Małgorzata Omilanowska, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Wówczas zakładano, że miałoby ono powstać do 2018 r., a jego koszt oszacowano na 20 mln zł.

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora