Krótki przegląd mijającego tygodnia (02.03)

Salvador Dali rozpoznany. Dzieło surrealisty dostępne w Nowym Jorku.

Obraz z 1932 r. autorstwa Salvadora Dali, który przez ponad 75 lat znajdował się w rękach prywatnych… ujrzy światło dzienne! Dzieło, przedstawiające tak charakterystyczne dla Dalego motywy – okno oraz wystający z niego słup, zostało niedawno uwierzytelnione przez znawcę twórczości słynnego surrealisty, Nicolasa Descharnesa. Po całej serii specjalistycznych testów, takich jak fotografia w podczerwieni, analiza sygnatury „Gala Salvador Dali”, zastosowane pigmenty, czy badania archiwalne, nie ma wątpliwości co do autentyczności obrazu. Istnieje podejrzenie, że dzieło brało udział w jednym z dwóch pokazów twórczości Dalego zorganizowanych w 1932 r. w paryskiej Galerie Pierre Colle, jednak ze względu na brak tytułu i trudną do określenia historię nie jest to informacja pewna. Desharnes przypuszcza również, że dzieło stanowi jedynie studium do innej pracy, którą mogło być „Morphological Echo” z lat 1934-1936. Obraz można będzie zobaczyć w nowojorskiej galerii Heather James Fine Art.

Fenomen sztuki manieryzmu na wrocławskiej ekspozycji

We wtorek, 27 lutego br., miał miejsce wernisaż wystawy “Manieryzm wrocławski” zorganizowanej z okazji 70-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Na ekspozycję złożyło się około 150 dzieł sztuki z okresu manieryzmu – malarstwa, rzeźby, rysunku, grafiki i rzemiosła artystycznego, sprowadzonych niemal z całej Europy. Możemy więc oglądać m.in. puchar cesarski autorstwa Hansa Hockego, naczynie w kształcie statku Hansa Stricha, obraz Chrzest Chrystusa Bartholomaeusa Sprangera, czy rzeźbę Adriaena de Vries Chrystus przy kolumnie. Wszystkie zgromadzone eksponaty ukazują fenomen sztuki tego czasu, sztuki która wypowiada się poprzez niezwykle antyklasyczne, antyrenesansowe formy. Przez to manieryzm kojarzony jest nieraz z kryzysem sztuki, lecz jest to właśnie jej niezwykłe wyrafinowanie i pewna doza szaleństwa, oryginalności oraz odejścia od pewnych standardów renesansowych – powiedział Piotr Oszczanowski, dyrektor muzeum i kurator wystawy. Wydarzenie jest pierwszą w historii monograficzną ekspozycją poświęconą wrocławskiemu manieryzmowi – okresowi w sztuce miasta, który przypada na przełom XVI i XVII w. Wystawie towarzyszy aplikacja mobilna, która powstała we współpracy z Politechniką Wrocławską. Ekspozycja potrwa do 13 maja br.

Guzik, kubek, manierka, czyli kilka przedmiotów do oclenia

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej (woj. podkarpackie), podczas rutynowej kontroli kursowego autokaru Czerniowce-Wrocław, zabezpieczyli zbiór zabytkowych przedmiotów. Historyczne nieśmiertelniki, bagnet, manierkę, kubek, kanister oraz guziki zostały zakupione na jednym z lwowskich targów, część wylicytowano na internetowej aukcji. Nieznana jest jeszcze wartość “kolekcji”, jednak nie ulega wątpliwości, że przedmioty zostały przewożone z Ukrainy nielegalnie. Obiekty, które trafiają do Polski spoza Unii Europejskiej należy zgłosić, w celu objęcia ich procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną. W przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie (w rozumieniu przepisów celnych) obowiązują stawki: celna – 0 proc., a w przypadku podatku VAT – 8 proc. od zadeklarowanej wartości celnej towaru. Pamiętajcie o tym, kiedy zaplanujecie powiększanie swoich zbiorów!

Monumentalny św. Krzysztof w Kaliszu

W kościele oo. Franciszkanów w Kaliszu (woj. wielkopolskie) odkryto średniowieczną polichromię przedstawiającą św. Krzysztofa z dzieciątkiem na ręku i z kwitnącą lilią. Malowidło z przełomu XIII i XIV w. o wymiarach 16×5 m odsłonięto w trakcie trwających obecnie prac konserwatorskich. Mówi się, że jest to jedno z cenniejszych i większych malowideł znanych w Polsce, a może nawet i Europie. Chociaż konserwatorzy wskazują na tzw. szkołę bizantyjską, analogii zamierzają szukać w szkołach niemieckich. Polichromia zostanie objęta ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków, dzięki czemu możliwe będzie ubieganie się o unijne dotacje na jej kompleksową konserwację. Do tego czasu polichromia zostanie zabezpieczona przed zniszczeniem i zabrudzeniem podczas trwających prac. Ostatnią kompleksową renowację wnętrza kościoła przeprowadzono w latach 1964-1966. Obecne prace mają potrwać do końca br.

Aukcje sztuki bez wychodzenia z domu

Dla kolekcjonerów i pasjonatów powstał właśnie nowy portal internetowy, dzięki któremu zakupy kolejnych dzieł sztuki, antyków i innych wartościowych eksponatów będzie zdecydowanie łatwiejsze. Polska nowoczesna platforma aukcyjna auxioner.com gwarantuje bezpieczeństwo transakcji, najwyższą jakość i legalność wystawianych przedmiotów. Te nietrudno na stronie znaleźć. Wystarczy odszukać odpowiednią kategorię lub wyszukać dzieło po nazwisku jego twórcy lub nazwie wystawcy. Zainteresowani mogą wybierać w różnych typach aukcji: “automatycznych”, „live”, „kup teraz”. Oferta jest również skierowana dla wystawców lub po prostu zainteresowanych wartością swoich dzieł. Dzięki stronie istnieje możliwość rzetelnej wyceny konkretnych obiektów. Współpracę z portalem rozpoczęły już takie galerie jak jak poznański Artykwariat czy krakowskie Antyki Sosenko Home Decor. Więcej informacji na www.auxioner.com

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora