Krótki przegląd mijającego tygodnia (02.04)

Arcydzieła Luwru dostępne bez wychodzenia z domu

fot. Wikipedia

Zbiory składające się z ponad 480 tysięcy dzieł sztuki, czyli cała kolekcja sztuki Luwru z jego ośmiu działów (od sztuki islamskiej i dzieł renesansowych, po egipskie antyki i obrazy artystów z niemal całego świata), właśnie została udostępniona online! Baza danych zawiera ponadto dzieła z Musée National Eugène-Delacroix oraz zbiory rzeźb z ogrodów Tuileries i Carrousel. Na stronie udostępniono ponadto tzw. „MNR” (Musées Nationaux Récupération) czyli kolekcję dzieł, które zostały odnalezione po II wojnie światowej i przekazane do Luwru do czasu, gdy będą mogły wrócić do swoich prawowitych właścicieli. Dzięki zamieszczonej na platformie interaktywnej mapie możemy pomieszczenie po pomieszczeniu zwiedzić największe na świecie muzeum sztuki i zobaczyć takie arcydzieła jak Mona Lisa Leonarda da Vinci czy marmurowa Nike z Samotraki. I to wszystko bez wychodzenia z domu!

Srebrne monety Jagiełły odnalezione pod Starym Sączem

Skarb 220 monet odnaleźli poszukiwacze ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny. Znaleziska dokonano w okolicach Starego Sącza, jednak szczegółowa lokalizacja nie została podana do publicznej wiadomości z obawy przed nielegalnymi poszukiwaniami innych skarbów. Wiadomo jednak, że monety to srebrne denary, które zostały wybite za czasów króla Władysława Jagiełły (1386-1434) oraz Kazimierza Jagiellończyka (1447-1492). Znajdowały się w pozostałościach glinianego naczynia, w którym najprawdopodobniej zostały przed kimś ukryte. Skutecznie. Teraz konserwator zabytków zdecyduje, gdzie zostaną zdeponowane. Być może będzie to lokalne muzeum w Starym Sączu.

Zdzisław Beksiński bije aukcyjne rekordy

fot. Sopocki Dom Aukcyjny

Podczas Aukcji Sztuki Współczesnej w Sopockim Domu Aukcyjnym został pobity kolejny rekord sprzedaży! Tym razem za obraz olejny na płycie Bez tytułu z 1983 r. autorstwa Zdzisława Beksińskiego zapłacono aż… 960 tys. zł! To dwukrotnie więcej niż przewidywał dom aukcyjny (górna estymacja wynosiła 400 tys. zł). Poprzedni rekord cenowy artysty również padł w Sopockim Domu Aukcyjnym. W listopadzie ubiegłego roku inna praca Bez tytułu z 1979 r. została sprzedana za 708 tys. zł. Obrót ostatniej aukcji wyniósł 3 460 200 zł, a w ofercie obok prac Beksińskiego pojawiły się dzieła najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, w tym Nowosielskiego, Pągowskiej, Stażewskiego, Hasiora, Starowieyskiego, Dwurnika czy Mitoraja.

Królewski Tygrys odzyskuje dawny blask

Tygrys zniszczony przez Brytyjczyków w Normandii, fot. Wikipedia

Jeden z najsłynniejszych czołgów II wojny światowej, czyli Panzerkampfwagen VI Ausf. B Tiger II (Sd.Kfz.182), nazywany potocznie “Królewskim Tygrysem”, właśnie jest poddawany pełnej rekonstrukcji! Ten legendarny niemiecki czołg, największy i najcięższy (68 ton!) z użytych w walkach podczas II wojny światowej, służył w 506 batalionie czołgów ciężkich, walczącym na Froncie Zachodnim. Został prawdopodobnie darowany Szwajcarom przez Francję tuż po zakończeniu wojny i od 2006 r. znajduje się w zbiorach Muzeum Wojskowości w Full-Reuenthal w Szwajcarii. Teraz trwa żmudny proces konserwacji i przywracania jego dawnych walorów. Rekonstruktorzy mają nadzieję, że czołg stanie się drugim jeżdżącym Tygrysem Królewskim na świecie.

Watykan w Warszawie, czyli nowa wystawa na Zamku Królewskim

fot. Alina Zienowicz, Wikipedia

Na Zamku Królewskim w Warszawie gości czasowa wystawa “Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II”. Na ekspozycji zaprezentowano siedem arcydzieł, które dotychczas nie były eksponowane w Polsce. Wśród nich znalazła się m.in. Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem Guida Reniego, czy Odkupiciel Correggia. Po raz pierwszy wystawiono też najnowszy nabytek zamkowej kolekcji – obraz Tronująca Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza (?) oraz dwóch aniołów i donatorów autorstwaTaddeo Gaddiego, najbardziej znanego ucznia słynnego Giotta di Bondone. Wystawa jest w tej chwili dostępna wyłącznie w trybie online, a po zniesieniu ograniczeń będzie ją można oglądać do 13 czerwca 2021 r. Na kwiecień i maj zaplanowano szereg działań towarzyszących. Szczegółowy harmonogram jest dostępny na stronie Zamku Królewskiego w Warszawie.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora