Krótki przegląd mijającego tygodnia (02.07)

Wystrzałowe znalezisko pod Przemyślem

Fort I Salis Soglio, fot. Wikipedia

Na terenie fortu I Salis Soglio w Siedliskach niedaleko Przemyśla odnaleziono dwie niemal kompletne armaty kazamatowe M 75 kal. 9 cm na lawetach (dokładniej 9cm Kazematkanone M.75/96), z okresu I wojny światowej i walk o Twierdzę Przemyśl. Armaty pochodzą z kaponiery czołowej i na uzbrojenie fortu weszły przed 1911 r. w drodze wymiany pierwotnego uzbrojenia. Znaleziska dokonał Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl wraz z ekipą programu telewizyjnego „Poszukiwacze historii”, przy pomocy archeologów i Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Odkrywcy podkreślają, że znalezisko jest sensacją na skalę europejską. Działa zostaną szczegółowo przebadane, poddane pracom konserwatorskim i oficjalnie zaprezentowane jesienią. A do tego czasu na ekspozycji Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej zainteresowani mogą zobaczyć lufę armaty tego typu wykopanej na tym samym forcie w 2004 roku (w miejscu lewej kaponiery barkowej).

Moda na muzealnych salonach

fot. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Modowe kolekcje stworzone przez Arkadiusa i Duet RAD (Juliusz Rusin i Maciej Jóźwicki) trafiły do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. To uzupełnienie liczącego ponad 4,5 tysiąca eksponatów zbioru placówki. Muzeum wzorem zachodnich placówek, takich jak np. MET w Nowym Jorku czy w londyńskim Victoria & Albert Museum, ma na celu stworzenie zbioru autorskich kolekcji mody najwybitniejszych polskich projektantów. Nowe nabytki są inspirowane polskim folklorem i sztuką ludową. To trzy unikatowe kolekcje Arkadiusa: „Realizację projektów z okresu studiów w Central Saint Martins w Londynie”, „Queen of Sheba” oraz „Paulina”, oraz kolekcja autorstwa Duetu RAD pt. „Wiesia”. To jedne z najciekawszych przykładów tego typu działań w dziejach polskiej mody. Kolekcje zostały zakupione w ramach programu grantowego Rozbudowa zbiorów muzealnych Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz ze środków Miasta Łodzi.

Bezprecedensowa wystawa na warszawskiej Pradze

W Centrum Praskim Koneser na warszawskiej Pradze można od tego tygodnia oglądać wyjątkową wystawę “Beksiński w Warszawie”. To największa czasowa ekspozycja obrazów Zdzisława Beksińskiego (1929-2005), jaką kiedykolwiek zorganizowano. Beksiński jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów ostatniego stulecia. Na retrospektywnej wystawie zaprezentowano blisko 70 oryginalnych dzieł, w tym nigdy wcześniej nieprezentowanych, wypożyczonych na tą okazję z kolekcji prywatnych. Na zwiedzających czeka dodatkowo szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak pokazy filmów oraz spotkania z gośćmi związanymi z artystą. Za organizację wystawy “Beksiński w Warszawie” odpowiadają Muzeum Historyczne w Sanoku, Fundacja Nova Ars Poloniae, Galeria Beks.pl oraz Spatium Art. Mecenasem wystawy jest PKN Orlen, a strategicznymi partnerami wydarzenia Budimex S.A oraz Drutex S.A.

Cenny zbiór po latach wraca do Polski

fot. Archiwum Muzeum Historii Polski

Po ponad 75 latach do Polski wraca tzw. zbiór Michała Sokolnickiego (jednego z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, ostatniego Ambasadora II Rzeczypospolitej w Ankarze), czyli prawdopodobnie najbardziej pełny i najlepiej zachowany zespół pamiątek polskiej dyplomacji czasów dwudziestolecia i II wojny światowej. Zbiór obejmuje m.in. obszerne archiwum Ambasady RP, biblioteka ponad 3200 książek z okresu od XVI do XX wieku, w tym wiele unikatowych pozycji, ponad 40 grafik i rycin, 15 portretów rodzinnych Sokolnickich, 3 zabytkowe tkaniny, np. kobierzec datowany na 1800 r. i wyprodukowany prawdopodobnie w Polsce, obiekty rzemiosła, sztuki zdobniczej, meble i inne pamiątki, w tym przedmioty osobistego użytku ambasadora Sokolnickiego, ponad 60 obiektów rzemiosła i sztuki zdobniczej związanych z ambasadorem. Wszystkie obiekty trafią wkrótce do Muzeum Historii Polski w Warszawie. Sprowadzona z Ankary pierwsza partia zbiorów trafiła już do ambasady.

Zaginiony obraz Rembrandta odnaleziony

fot. artinfo.pl

Podczas ubiegłotygodniowego sympozjum dotyczącego Rembrandta, które odbyło się w Willi Medici w Rzymie ogłoszono odnalezienie dawno zaginionego (blisko 500 lat!) dzieła mistrza przedstawiającego adorację Trzech Króli, namalowanego prawdopodobnie między 1632–1633 r. Dotąd sądzono, że przetrwały wyłącznie kopie obrazu, w tym m.in. w Göteborgu i Petersburgu. Oryginał jednak wciąż istniał i znajdował się od lat w rękach rodziny, która nie miała pojęcia o jego atrybucji. Jakiś czas temu obraz spadł ze ściany, w związku z czym postanowiono poddać go pracom konserwatorskim. Dziś historycy sztuki z Rijksmuseum oficjalnie potwierdzają – to zaginiony “Pokłon Trzech Króli” Rembrandta! Wartość dzieła jest wyceniana nawet na 238 mln dolarów. Rodzina nie planuje jednak sprzedawać dzieła i czerpać z niego zysków. Deklaruje przy tym gotowość do wypożyczania obrazu muzeom i galeriom sztuki.

Podziel się tym artykułem!

Jedna odpowiedź do “Krótki przegląd mijającego tygodnia (02.07)”

  1. Ciekawostki na najwyższym poziomie. Super się czyta i fajnie wiedzieć. Ekstra 🤗 Pozdrawiam serdecznie i oczywiście czekam na kolejne😍

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora