Krótki przegląd mijającego tygodnia (02.08)

Zrekonstruowano pochówek przed 2200 lat

W marcu 2017 r. podczas wykopalisk w kompleksie szkolnym Kern w dzielnicy Aussersihl w Zurychu odnaleziono pochówek kobiety, sprzed 2200 lat. Badaniem szczątków zajmowali się specjaliści z Biura Rozwoju Miejskiego w Zurychu, którzy mieli na celu określenie stylu życia, stanu zdrowia oraz wieku zmarłej. Badania izotopowe kości wykazało, że kobieta pochodziła z okolicy i prawdopodobnie dorastała w Limmattal. Naukowcy podkreślają, że pochówek kobiety znajdował się w odległości mniej niż 300 m od pochówku Celta, znalezionego tu w 1903 r. Przy mężczyźnie znajdowały się miecz, włócznia i tarcza. Teraz, po ponad dwóch latach badań i prac naukowcy zrekonstruowali ubiór i pochówek Celtyjki. Kobietę pochowano w drewnianej trumnie wydrążonej w pniu drzewa. Zmarłą ubrano w wełnianą suknię, szal, pelerynę z owczej skóry, a także naszyjnik z bursztynu i szklanych paciorków.

Mobilna aplikacja oprowadzi po Podkarpaciu

Przewodnik po podkarpackich pobojowiskach w formie aplikacji mobilnej przygotowują archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Elektroniczny przewodnik ma zawierać materiał archiwalny w postaci map, rozlokowania jednostek walczących ponad 100 lat temu w podkarpackich lasach. Teren objęty projektem „Karpackie epizody Wielkiej Wojny” to rozległy zespół pobojowisk znajdujących się na wschód od przełęczy Beskid nad Czeremchą po grzbiet Kiczery na granicy powiatów krośnieńskiego i sanockiego. Związany jest z krwawymi walkami, które z udziałem Polaków toczyły się tu przełomie 1914 i 1915 roku, pomiędzy Austro-Węgrami a Imperium Rosyjskim. Na terenie tym znajdują się setki niszczejących obiektów militarnych, które naukowcy pragną udokumentować. Oprócz faktów historycznych w aplikacji znajdą się w nim także ciekawostki przyrodnicze.

Znaczek pocztowy w rocznicę Powstania Warszawskiego

Wczoraj, 1 sierpnia, Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „75. rocznica Powstania Warszawskiego”. Na znaczku znalazł się wizerunek generała brygady Zbigniewa Ścibora-Rylskiego przedstawiony na tle Muru Pamięci z nazwiskami powstańców warszawskich, którzy zginęli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. Zbigniew Dionizy Ścibor-Rylski ps. Motyl, Stanisław urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach w obwodzie żytomierskim (obecnie Ukraina) w rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja. Był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Zmarł 3 sierpnia 2018 roku. Autorem projektu znaczka jest Bożydar Grozdew. Wartość znaczka wynosi 7,30 zł, a nakład – 100 tys. egzemplarzy. Oprócz okolicznościowego znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieją na niej powstańcze dokumenty i fotografie ułożone na bruku jednej ze stołecznych ulic.

Nomus. Kolekcja w budowie

W Gdańsku w Zielonej Bramie, w której działa oddział gdańskiego Muzeum Narodowego, otwarto wystawę „Nomus. Kolekcja w budowie”. Ekspozycja składa się z ponad 160 prac autorstwa 29 współczesnych artystów, m.in. Doroty Nieznalskiej, Joanny Rajkowskiej, Michała Szlagi, Krzysztofa Wróblewskiego czy Piotra Wyrzykowskiego. Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów budowanego właśnie Nowego Muzeum Sztuki Nomus. Nowe Muzeum Sztuki Nomus – oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ma mieć swoją siedzibę na byłych terenach stoczniowych, gdzie obecnie powstaje powoli nowa dzielnica – Młode Miasto. Placówka ma zostać otwarta jesienią 2020 r. Wystawa ma charakter przeglądowy, jednak została zaaranżowana w taki sposób, aby dzieła korespondowały ze sobą i pokazywały sposób myślenia, jaki nam przyświeca w tworzeniu zbiorów Nomus – mówią Aneta Szyłak i Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka kuratorki ekspozycji.

Skarb odnaleziony pod posadzką kościoła

Pod posadzką prezbiterium kościoła p.w. św. Andrzeja Apostoła w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie) archeolodzy odnaleźli ceramiczny glazurowany kubek z uchem z zawartością około tysiąca srebrnych monet, pochodzących prawdopodobnie z pierwszej połowy XVII w. Wstępne rozpoznanie wskazuje, że wśród znalezisk są srebrne monety koronne z czasów króla Zygmunta III Wazy – grosze, półtoraki, trojaki i rzadziej szóstaki, bite w latach 20. XVII w. Jest również wiele szelągów pruskich księcia Jerzego Wilhelma Hohenzollerna, który był lennikiem Rzeczypospolitej. Szeroko zakrojony program badań archeologicznych, architektonicznych i konserwatorskich prowadzonych w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Barczewie ma związek z trwającym kompleksowym remontem i pracami konserwatorsko-budowlanymi, które mają potrwać do 2021 r. Ciekawe jakie inne fascynujące odkrycia i skarby przyniosą kolejne działania?

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora