Krótki przegląd mijającego tygodnia (02.10)

Zaginiona akwarela wraca do Krakowa

fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

“Cmentarz Montmartre w Paryżu” Juliana Fałata z 1893 r., uznawany dotąd za polską stratę wojenną został odnaleziony! Akwarela od 1923 r. znajdowała się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Niemal tuż po wybuchu II wojny światowej, w czerwcu 1940 r., wraz z innymi dziełami sztuki została przeniesiona do biur Generalnego Gubernatora. Do muzealnych zbiorów obraz już nigdy nie powrócił i przez kolejne dekady figurował w wykazie dzieł zaginionych. Co najciekawsze dzieło zostało odnalezione w… magazynach Muzeum Narodowego w Warszawie! Akwarela wraca do Krakowa. Po pracach konserwatorskich trafi do muzealnego Gabinetu Grafiki i Rysunku.

Weekendowy przegląd nowej sztuki

Od wczoraj, 1 października, trwa 10. jubileuszowa edycja Warsaw Gallery Weekend. Wydarzenie jest największym cyklicznym przeglądem nowej sztuki w Polsce, w którym udział bierze 30 galerii z Warszawy, Gliwic i Poznania. Wśród nich znalazły się m.in. BWA Warszawa, Fundacja Galerii Foksal, Instytut Fotografii Fort, Polana Institute, Propaganda czy Raster. To weekend pełen wernisaży obfitujących w sztukę nowoczesną i współczesną. Ponadto podczas wydarzenia przyznana zostanie Nagroda Fundacji Sztuki Polskiej ING. Warsaw Gallery Weekend potrwa do niedzieli.

Skarby na pokładzie zatopionego okrętu

fot. divers24.pl

Wrak niemieckiego parowca Karlsruhe, który został zatopiony wiosną 1945 r., odnaleziono w wodach Morza Bałtyckiego, kilkadziesiąt kilometrów na północ od Ustki na głębokości 88 metrów. Karlsruhe był ostatnim statkiem, który opuścił Piławę przed zajęciem Prus Wschodnich przez Armię Czerwoną. Statek przewoził na swoim pokładzie ponad 360 ton ładunku. Dziś wiadomo, że były wśród nich pojazdy wojskowe, porcelana oraz wiele skrzyń z nieznaną jeszcze zawartością. Jakie skarby i kosztowności mogą się w nich znajdować? Odnalezienie niemieckiego parowca oraz skrzyń z nieznaną na chwilę obecną zawartością, spoczywających na dnie Bałtyku, może być znaczące dla całej historii – podkreśla Tomasz Zwara, członek ekipy Baltictech odpowiedzialnej za odnalezienie jednostki.

Arcydzieło Botticellego trafi pod młotek

fot. Sotheby’s

Szykuje się niesamowita aukcja sztuki, podczas której nabyć można będzie obraz Sandra Botticellego „Portret młodego mężczyzny z medalionem” z II poł. XV w.. Arcydzieło pojawi się w styczniu 2021 r. na aukcji „Old Masters” w nowojorskiej siedzibie domu aukcyjnego Sotheby’s, a jego szacunkowa cena wynosi już 80 mln dolarów! Znanych jest zaledwie 12 portretów w dorobku renesansowego artysty, co czyni obraz jeszcze bardziej wyjątkowym i cennym. Arcydzieło pochodzi z anonimowej kolekcji amerykańskiej i kilkakrotnie zmieniało właścicieli. W ciągu ostatnich pięciu dekad obraz był wystawiany w najlepszych muzeach świata: National Gallery w Londynie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i National Gallery of Art w Waszyngtonie.

Najnowsze nabytki Narodowego Muzeum Morskiego

W Tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, możemy zobaczyć wystawę „Tradycyjne łodzie świata. Dary V. Fenwick i B. Woroncow z Wielkiej Brytanii”, prezentującą dwie kolekcje etnograficzne, o które wzbogaciło się NMM w listopadzie ubiegłego roku. Składają się one z unikatowych obiektów, w tym m.in. egzotycznych łodzi i tratw pochodzących z różnych kontynentów oraz modeli jednostek pływających, figur dziobowych czy wioseł. Ekspozycję umieszczono w magazynie studyjnym CKWS – nowoczesnej przestrzeni ekspozycyjnej. Towarzysząca wystawie prezentacja, osadza eksponaty w kontekście 18 miejsc Europy, Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Północnej, z których pochodzą. Wplecione są w nią wykonane przez Dział Digitalizacji NMM animacje, sporządzone w oparciu o modele 3D prezentowanych łodzi.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora