Krótki przegląd mijającego tygodnia (02.11)

Wirtualny przewodnik po gdańskim cmentarzu

W Gdańsku zaprezentowano akcję Znani – Niezapomniani, która ma upamiętniać osoby ważne dla Gdańska, Pomorza i Polski, pochowane na cmentarzu Srebrzysko. W jaki sposób? W tym celu powstał wirtualny przewodnik, który dzięki stronie internetowej i aplikacji mobilnej umożliwia odnalezienie grobu konkretnej osoby, jak również poznanie jej biografii. W aplikacji mają się znaleźć biografie osób z różnych środowisk oraz grup zawodowych i społecznych, m.in. naukowców, historyków, działaczy opozycyjnych, lekarzy, artystów, społeczników, żołnierzy i harcerzy. Bardzo się cieszę z tej aplikacji bowiem ona kontynuuje ten długi marsz ku pamięci, ku odzyskiwaniu pamięci, bo jak wiemy historia jest jedna (…), ale każdy z nas ma pamięć – pamięć rodzinną, pamięć środowiska, z którego się wywodzi, czy pamięć firmy, organizacji, w której pracował czy pracuje – powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Do tej pory w przewodniku znalazło się ponad 40 biografii oraz lokalizacji miejsc pochówku. Aplikacja ma być wciąż rozbudowywana.

Skradziona archeologia wróciła do Polski

Do Muzeum Narodowego w Warszawie trafił skradziony podczas II wojny światowej czerwonofigurowy lekyt z IV w. p.n.e. Ceramiczne naczynie do przechowywania oliwy i olejków stosowanych w celach kosmetycznych zostało odnalezione podczas prac wykopaliskowych na terenie Kerczu na Krymie – starożytnego Pantikapajonu, przez lata znajdowało się w zbiorach polskiego kolekcjonera Józefa Choynowskiego. 19 marca 1903 r. ponad 4 tys. kolekcja trafiła do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, a 20 lat później do Muzeum Narodowego w Warszawie. Zaraz po wybuchu II wojny światowej dobra kultury zniknęły z terenu Polski. Dopiero rok temu zaginiony lekyt został odnaleziony w Monachium, o czym polski resort poinformował jeden z tamtejszych domów aukcyjnych. Dzięki staraniom naszych pracowników ze specjalnego wydziału, który zajmuje się odzyskiwaniem dzieł sztuki, ale także dzięki współpracy z bardzo wieloma instytucjami, dzięki kontaktom przez lata wypracowywanym z tymi instytucjami, dzisiaj możemy zaprezentować kolejny obiekt (…) pierwszy obiekt archeologiczny, który odzyskujemy dla Polski w ramach poszukiwań, odzyskiwania strat wojennych. – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Obecnie w bazie strat wojennych widnieje około 60 obiektów z kolekcji J. Choynowskiego, których resort kultury wciąż poszukuje.

Titanic znów wypłynie w swój dziewiczy rejs

Australijski miliarder Clive Palmer postanowił zbudować wierną replikę słynnego brytyjskiego transatlantyka – Titanica. Poza systemem zabezpieczeń, ilością szalup ratunkowych, nowoczesną nawigacją i cenami biletów Titanic II ma niemal w 100 % przypominać swój pierwowzór. Zaczynając od wyglądu, wystroju wnętrz, przez menu restauracyjne po … podział na klasy społeczne. Pasażerowie niższej klasy (tj. z tańszymi biletami, których koszt szacuje się na ok 3 tys. złotych) będą mieli ograniczony dostęp do niektórych części pokładu. Statek ma pomieścić 2435 gości i 900 członków załogi, którzy zamieszkają na 9 pokładach w 840 kabinach. Titanic II w swój dziewiczy rejs ma wyruszyć już za cztery lata, w 110 rocznicę katastrofy z kwietnia 1912 roku.

Dziedzictwo kultury na znak pokoju

W Damaszku, po niemal 6 latach od zamknięcia spowodowanego konfliktem zbrojnym i wojną domową w Syrii, ponownie otwarto Muzeum Narodowe. Placówka założona w 1920 r., słynąca przede wszystkim z ogromnych zbiorów starożytności, stała się dziś symbolem powrotu do pokoju i stabilności kraju. Otwarcie muzeum jest prawdziwym znakiem, że terroryzm nie zniszczy Syrii i jej dziedzictwa – powiedział syryjski minister kultury Mohammed el-Ahmed. W instytucji od lat gromadzone są zabytki z różnych okresów, głównie greckiego i rzymskiego, w tym freski z synagogi w Dura Europos nad Eufratem, czy tabliczki z pismem klinowym z Ugarit, starożytnego miasta-państwa nad Morzem Śródziemnym na terenie Kanaanu. Co znaczące w otwartym muzeum zwiedzający będą świadkami prac restauratorsko-konserwatorskich setek niepowtarzalnych obiektów, które uległy uszkodzeniu podczas toczącej się przez lata wojny.

Sensacyjne znalezisko na Sycylii

Polski żołnierz, por. Andrzej Kuder z Wojskowej Komendy Transportu Kraków, na złomowisku przy bazie Sigonella na Sycylii, odnalazł dwa zwiadowcze Humbery AC Mk III „Fox” z czasów II wojny światowej. Pojazdy zostały zaprojektowane z myślą o brytyjskich pułkach kawalerii pancernej, do służby wojskowej weszły w 1941 r. Humbery trafiły też do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Korzystał z nich na przykład 15 Pułk Ułanów Poznańskich. Przypuszcza się, że odnalezione egzemplarze pojazdów były używane przez armię generała Andersa. Włosi wyrazili zgodę na przetransportowanie znalezisk do Polski. I tak planowano je zutylizować. Obecnie żadne polskie muzeum nie ma w swych zbiorach takiego eksponatu.

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora