Krótki przegląd mijającego tygodnia (03.01)

Mistrzowie w Muzeum Narodowym w Poznaniu

W Muzeum Narodowym w Poznaniu trwa wystawa „M jak Mistrzowie”, podczas której można obejrzeć fragment kolekcji Tadeusza Mysłowskiego, współczesnego polsko-amerykańskiego artysty i jego żony, Ireny Hochman, nowojorskiej marszandki. Na ekspozycji pojawia się sto trzydzieści prac blisko dziewięćdziesięciu autorów, w tym m.in. Mondriana, Daliego, Duchampa, Kandinskiego, Picassa, Warhola, Chagalla, Modiglianiego, czy Malewicza. Nie brakuje też przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej, takich jak m.in.: Berlewi, Szapocznikow, Jarema, Nowosielski, Opałka, czy Stażewski. Dziełom mistrzów abstrakcji i ich kontynuatorów towarzyszą konkretne prace Mysłowskiego odnoszące się do ich dziedzictwa. Ekspozycję, podzieloną na kilka tematycznych działów, zorganizowano we współpracy z Muzeum Lubelskim w Lublinie, bo właśnie do tego muzeum Mysłowski podarował liczącą ponad 500 obiektów kolekcję. Wystawa potrwa do 23 lutego br.

Wirtualna galeria dawnego Malborka

Do Muzeum Miasta Malborka trafiło ponad 400 fotografii przedwojennego Marienburga oraz powojennego Malborka. Kolekcja zdjęć ukazująca nieistniejące już zabytki, powojenne zniszczenia i odbudowywane miasto trafiła do Polski z archiwum Heimatkreis Archiv Marienburg in Hamburg. Ich autorami są głównie mieszkańcy miasta. Zdjęcia zostały zeskanowane i udostępnione dzięki dotacji, jaką Muzeum Miasta Malborka otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura Cyfrowa 2019”. W wirtualnej galerii „Marienburg/Malbork – utrwalenie dziedzictwa kulturowego miasta” fotografie ułożono chronologicznie, tak aby dla internauty był to spacer po mieście według wyznaczonej trasy, z uwzględnieniem wzdłuż niej najważniejszych i najbardziej charakterystycznych obiektów.

Legendarna fregata zyskała iluminację

fot. Artur Szeja, Wikipedia

Stacjonujący przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni statek-muzeum „Dar Pomorza” jest jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. „Dar Pomorza” został zbudowany w 1909 r. w stoczni w Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Ta trzymasztowa fregata o łącznej powierzchni żagli wynoszącej 2,2 tys. m kw, mogła pomieścić na pokładzie prawie 190 osób. Został wycofany ze służby w 1982 r. W tym tygodniu, 1 stycznia 2020 r. ten ważny obiekt zyskał iluminację. W 2020 roku na co dzień “Dar Pomorza” będzie oświetlony ciepłym białym światłem, które uwypuklać będzie detale oraz szlachetną sylwetkę żaglowca. Przy ważnych okazjach iluminacja będzie się zmieniać, np. podczas świąt państwowych będzie biało-czerwona, a podczas świąt miejskich biało-niebieska.

Egipskie paciorki znaleziskiem na skalę Europejską

fot. Pixabay

Na cmentarzysku z początków epoki brązu w Kosyniu koło Dobrego Miasta (woj. warmińsko-mazurskie) archeolodzy odnaleźli paciorki wykonane najprawdopodobniej ponad 3,5 tys. lat temu w Egipcie. Według naukowców ozdoby trafiły na te tereny za sprawą wymiany handlowej na tzw. bursztynowym szlaku. 12 niewielkich paciorków z tzw. fajansu szklistego (tworzywa przypominającego szkło) stanowiły dla naukowców nie lada zagadkę. Dopiero na podstawie badań składu chemicznego ozdób przyjęto, że wykonano je na obszarach wschodnio-śródziemnomorskich, przypuszczalnie w Egipcie. Paciorki są znaleziskiem niezwykłym w skali całej środkowej Europy. Badania zabytkowych znalezisk prowadzono w ramach projektu „Początki epoki brązu na Warmii i Mazurach w świetle analiz specjalistycznych”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Dobre Miasto i Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wczesnośredniowieczny gród 3D

fot. Mateusz Osiadacz

Archeolog i grafik Mateusz Osiadacz realizuje projekt, którego celem jest wykonanie rekonstrukcji 3D wczesnośredniowiecznego grodu Bródno Stare na warszawskim Targówku. Jest to najstarsza średniowieczna osada i najstarszy gród na terenie dzisiejszej stolicy. Osada miała charakter plemienny i w X w. rozwijała się poza granicami oraz zwierzchnictwem państwa Piastów. Choć gród uległ spaleniu w XI w., osada funkcjonowała dłużej. Dzięki nowoczesnym technikom multimedialnym gród zostanie odtworzony cyfrowo i przeniesiony do wirtualnego świata. Prezentacja wyników jego realizacji nastąpi w lutym 2020 roku. Projekt powstaje dzięki stypendium artystycznemu m.st. Warszawy.

Na narty do Cieklina

fot. Wiesław Czechowicz

W Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie koło Jasła (woj. podkarpackie) można obecnie oglądać jedną z największych w kraju kolekcji sprzętu narciarskiego. To przegląd ponad 130 lat tego zimowego sportu na terenie Polski.Wśród eksponatów znalazły się m.in. narty z 1917 r., dawne wiązania i kijki, „Podręcznik narciarski” Aleksandra Bobkowskiego z 1918 r., „Regulamin zawodów narciarskich” wydany w 1927 r., ponad 500 zdjęć, czy kilkaset listów dokumentujących dzieje polskiego narciarstwa w latach 40. XX wieku. Muzeum w Cieklinie powstało 11 lat temu dzięki zabiegom gminy Dębowiec, kolekcjonerów oraz mieszkańcom Cieklina.

Podróż za jeden bilet

fot. Wikipedia

Z okazji Nowego Roku Ministerstwo Kultury Włoch proponuje jednodniowe odwiedziny Koloseum i Forum Romanum oraz pobliskich zabytków archeologicznych, w tym m.in. Domu Augusta, Domu Liwii, kościoła Santa Maria Antiqua, czy świątyni Romulusa, w cenie jednego biletu. Od 1 stycznia 2020 r. atrakcje można zwiedzić za cenę 16 euro. Wcześniej za sam wstęp do Koloseum trzeba było zapłacić 12 euro. Kolejna propozycja to bilet pod nazwą „Full Experience”(pełne doświadczenie) za 22 euro, który umożliwia zwiedzanie tych wszystkich miejsc przez dwa dni. Na przyszły rok planowana jest też inauguracja turystycznej Trasy Nerona w parku archeologicznym wokół Koloseum, obejmującej również pozostałości pałacu cesarza na Palatynie, zniszczonego w wielkim pożarze Rzymu w 64 roku.

Powstanie replika łódzkiego tramwaju

fot. Wikipedia

Kompletny wagon silnikowy zabytkowego tramwaju Lilpop, który jeździł po Łodzi przed II wojną światową wraz z jego wyposażeniem, zgodną kolorystyką, napisami i reklamami zostanie odtworzony na potrzeby wystawy w muzeum na Radogoszczu (Łódź), oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Lilpop jeździł po Łodzi przed wojną, miał 50 miejsc, w tym 18 siedzących. Teraz jego replika będzie częścią ekspozycji na stałej wystawie poświęconej upamiętnieniu historii tragicznego zakończenia działania więzienia na Radogoszczu w okresie okupacji hitlerowskiej. Na ekspozycji odtworzony zostanie m.in. fragment ul. Piotrkowskiej z czasów okupacji. Model wagonu stanie na szynach wtopionych w imitację ulicznego bruku. Wystawie towarzyszyć będą audioprzewodniki w kilku wersjach językowych.

Kotwice z legendarnych wraków

Żelazne kotwice podwodni archeolodzy odnaleźli w miejscu, w którym w lipcu 1519 roku legendarny konkwistador Hernán Cortés, po raz pierwszy wysiadł na ląd na terenie dzisiejszego Meksyku. W celu uniemożliwienia odwrotu okręty zatopiono. Wraków nigdy nie odnaleziono. Najnowsze znalezisko międzynarodowego zespołu badaczy to krok przybliżający archeologów do odnalezienia legendarnych jednostek Cortésa. Techniki datowania, identyfikacja gatunków drewna i analiza morfologiczna pozwoliły określić wiek oraz styl kotwicy. Wyniki badań potwierdziły, że tego typu kotwice były używane właśnie na hiszpańskich statkach Cortésa. Na razie kotwice pozostaną pod wodą. Chwilowo nie ma środków, by je wydobyć i odpowiednio zabezpieczyć, tak aby po pięciu stuleciach spędzonych na morskim dnie, wydobyte na powierzchnię nie doznały nieodwracalnego uszczerbku. Archeolodzy dokładnie przebadali stanowiska i sporządzili szczegółową dokumentację, która posłuży w dalszych badaniach.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora