Krótki przegląd mijającego tygodnia (03.04)

Obraz van Gogha skradziony w rocznicę urodzin artysty

Van Gogh, Autoportret, fot. Wikipedia

W ostatni poniedziałek, 30 marca, z holenderskiego muzeum Singer Laren skradziono obraz Vincenta van Gogha „Wiosenny ogród” z 1884 r. Dzieło niestety nie było własnością okradzionej instytucji, wypożyczono je z Groninger Museum w Groningen. Złodzieje wybili duże szklane drzwi frontowe ok. 3 nad ranem. Policja pojawiła się na miejscu zdarzenia tuż po uruchomieniu alarmu w muzeum, jednak sprawcom udało się uciec. Jestem wkurzony, że tak się stało. To ogromny cios. Jest to niezwykle trudne, szczególnie w obecnym czasie. – powiedział dyrektor muzeum Jan Rudolph de Lorm. Inne dzieła sztuki nie zostały skradzione. Szacuje się, że wartość obrazu może przekraczać nawet 6 milionów euro. Co ciekawe data kradzieży przypadła na dzień 167. urodzin artysty.

Sopocka aukcja militarów

fot. Sopocki Dom Aukcyjny

Od 30 marca w galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego w Gdańsku trwa wystawa militariów, które w II poł. kwietnia trafią pod aukcyjny młotek. Wśród wystawionych na aukcję przedmiotów znalazła się m.in. broń biała, broń palna, odzież, akcesoria, medale oraz dzieła sztuki. Z pewnością zainteresowaniem będą mogły się cieszyć obrazy Wojciecha i Jerzego Kossaków przedstawiające np. epizody z wojen napoleońskich. Miłośnicy broni będą mogli wybierać wśród m.in. szabli perskich (tzw. szamszirów), karabeli wojskowych, szabli kawaleryjskich, szpad francuskich i europejskich czy strzelb i pistoletów z XVIII w. W bogatej ofercie są również hełmy, czapki rogatywki, pasy oficerskie, prochownice, czy sygnety patriotyczne. Wystawę przedaukcyjną można obejrzeć w Gdańsku po wcześniejszym umówieniu telefonicznym, katalog aukcyjny znajduje się na stronie internetowej Sopockiego Domu Aukcyjnego.

Skarb z Hrubieszowa w zbiorach muzeum

fot. Muzeum w Hrubieszowie

1753 elementów – srebrnych monet (denarów) pochodzących z I i II w. n.e. zostało właśnie włączonych do kolekcji Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie (woj. lubelskie). Ważący ponad 5,5 kg zbiór to największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie i jeden z największych znalezionych dotychczas w Polsce. Rozrzucone na przestrzeni wielu metrów kw. monety zostały odnalezione podczas zeszłorocznych prac rolnych w Cichobórzu w gminie Hrubieszów. Skarb wkrótce zostanie poddany opracowaniu, w wyniku którego powstanie dwujęzyczna publikacja. Będzie to jednocześnie katalog przyszłej wystawy, na której muzeum planuje przedstawić burzliwe dzieje Kotliny Hrubieszowskiej po koniec II w. oraz przybliżyć barwne życiorysy rzymskich cesarzy przedstawionych na monetach wchodzących w skład skarbu – od cesarza Nervy (96-98 r.) aż po Septymiusza Sewera (193-211 r.).

Mozaika ze starego dworca uratowana

fot. Wikipedia

Ogromna mozaika autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego z lat 1964-65, zdobiąca niegdyś wnętrze starego dworca kolejowego w Oświęcimiu, została przeniesiona na fasadę nowej stacji. Dzieło mierzy 24,2 m szerokości i 4,6 m wysokości. Waży prawie 100 ton. Abstrakcyjna kompozycja została wykonana z czarnych, białych i szarych kamieni oraz z brył szklanych w kolorach czerni, bieli i ostrej, karminowej czerwieni. Według części materiałów archiwalnych kompozycja nosiła tytuł „Wyzwolenie”. Jej odsłonięcie nastąpiło w ramach obchodów 20. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Przeniesienie mozaiki nie było łatwym zadaniem. Do tego celu stworzono m.in. pełną dokumentację inwentaryzacyjną w technice skanowania 3D. Dzieło po przeniesieniu poddano gruntownej konserwacji, dzięki czemu odzyskało pierwotną kolorystykę.

Wirtualna podróż do egipskich piramid

Dzięki wirtualnym podróżom można dziś zwiedzić niemal cały świat. W ciągu jednej chwili przeniesiemy się na przykład do… starożytnego Egiptu. Na Google Street View zamieszczono m.in. informacje o egipskich piramidach – grobowcach, w których starożytni Egipcjanie chowali swych władców. “Dzisiaj, przetrwawszy 4500 lat ekspozycji na działanie pogody, piramidy wciąż stoją nieporuszone, jak góry postawione ludzką ręką, jak pomnik ku czci pomysłowości tych, którzy je zbudowali.” – czytamy na stronie. Teraz nowoczesna technologia umożliwia odbycie wirtualnego spaceru wokół tych tajemniczych i majestatycznych budowli. W Street View możemy zobaczyć także inne egipskie zabytki, w tym nekropolię Sakkara, Cytadelę Qaitbay, Cytadelę Kairską, Wiszący Kościół oraz pozostałości Abu Mena.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora