Krótki przegląd mijającego tygodnia (03.08)

Niezwykły depozyt z czasów II wojny światowej

Do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim trafiła wyjątkowa zastawa stołowa z wielobarwnymi kieliszkami wykonanymi z tzw. szkła uranowego, czyli szkła z domieszką związku uranu. Na niezwykły zbiór złożyły się dzbanki, półmisek, szklane salaterki, kubki, filiżanki, czy metalowa szpatułka do ciasta. Co ciekawe depozyt z czasów II wojny światowej, odnaleziony i przekazany muzeum przez Tomasza Rindfleischa, pochodzi z terenu nieistniejącej dziś wioski Grünhoffen (okolice Stawna, Gmina Kamień Pomorski). Prawdopodobnie depozyt w to miejsce trafił w marcu 1945 roku, przed ucieczką mieszkańców wioski na zachód. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej ma ostatnio szczęśliwy sezon. Niespełna tydzień temu do placówki trafił inny depozyt przekazany przez Grupę Eksploracyjno-Poszukiwawczą “Parsęta” Kołobrzeg. Wówczas placówka wzbogaciła się o liczne materiały oraz ubrania, takie jak sukienka czy rękawiczki. Również w tym roku depozyt aż 18 kanek odkrytych przez Grupę “Medalion” trafił do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Jest to jak dotąd największy depozyt odkryty na terenie naszego kraju.

Gdańska Galeria Złotnictwa ponownie dostępna

Przepiękna kolekcja ponad 200 dzieł rzemiosła artystycznego stanowiąca stałą ekspozycję Galerii Złotnictwa (Oddział Sztuki Dawnej, Muzeum Narodowe w Gdańsku), po wielu miesiącach prac rewitalizacyjnych w obrębie krużganków, została ponownie udostępniona zwiedzającym. Zbiór jest częścią wyjątkowej w skali kraju kolekcji wyrobów metalowych, liczącej ponad 1500 przedmiotów. Są to w większości wyroby gdańskich i pomorskich warsztatów, ale nie brakuje znakomitych przykładów z innych ośrodków, m.in. z Prus Królewskich (Malbork, Elbląg, Toruń) i Prus Książęcych (Królewiec) oraz ze słynnych niemieckich ośrodków – Augsburga i Norymbergi, które wywarły wpływ na rozwój gdańskiego złotnictwa, konwisarstwa i ludwisarstwa. Pomimo znacznych strat wojennych gdański zbiór zabytków metalowych należy do najbogatszych kolekcji dawnego rzemiosła z terenu Pomorza, Prus Królewskich i Książęcych.

Powrót państwa Paderewskich

Do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce po czternastu latach powrócą dwa wyjątkowe portrety z 1907 r. autorstwa franko-szwajcarskiego malarza Charlesa Giron (1850-1914). Obrazy przedstawiają Ignacego Jana Paderewskiego oraz jego małżonkę Helenę z Rosenów Paderewską. Pochodzą z posiadłości Paderewskiego – willi Riond-Bosson w Szwajcarii, z której na mocy testamentu z 1930 r. trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie. Od 1967 r. do 1988 r. były prezentowane w Warce Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, gdzie zaaranżowano salon poświęcony pianiście. Następnie wypożyczono je do – nieistniejącego obecnie – Muzeum Wychodźstwa Polskiego w Łazienkach Królewskich. Od 2004 r. zdobiły ściany gabinetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczyste odsłonięcie dzieł z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego i marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego odbędzie się 2 sierpnia br. w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Co można znaleźć w szafce pod telewizorem?

SONY DSC

Zaginiony sto lat temu przywilej renowacyjny dla Łodzi, wydany w 1433 r. przez Władysława Jagiełłę został odnaleziony przez historyka regionalistę Krzysztofa Laszkiewicza… w szufladzie komody, pod telewizorem! Dokument odnawiający i rozszerzający prawa miejskie dla Łodzi wydane dziesięć lat wcześniej, przez 500 lat znajdował się w archiwach diecezjalnych we Włocławku, skąd zniknął i przez niemal sto lat nieznane było miejsce jego przechowywania. Przez ostatnie 70 lat był przechowywany przez łódzką rodzinę, nieświadomą, jak cenny to dokument. Pismo było jednym z wielu papierów, jakie pozostały po nieżyjącym członku rodziny, który był księdzem – mówi Laszkiewicz. Jeszcze nie wiadomo, jakie będą dalsze losy dokumentu. Do końca sierpnia w Muzeum Fabryki w łódzkiej Manufakturze prezentowana jest wystawa poświęcona dokumentom dotyczącym początków Łodzi. Można na niej zapoznać się z fotokopią dokumentu, jego historią oraz tłumaczeniem.

Świat powstańca w wirtualnej rzeczywistości

Pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne realizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce jest już dostępne! Od środy (01 sierpnia br.) w Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury można uczestniczyć w cyklu bezpłatnych pokazów filmu ,,Kartka z kalendarza”, opowiadającego historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do powstania w sierpniu 1944 r., otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ten wyjątkowy prezent wpłynie na jego dalsze losy. Wyjątkowa technologia w jakiej został zrealizowany film za pośrednictwem specjalnych gogli pozwala widzom przenieść się do świata “Sabały” i niemal wszystkimi zmysłami odczuwać jego przygody. Bezpłatne pokazy będą się odbywać do 16 września 2018 roku.

[mailerlite_form form_id=4]

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora