Krótki przegląd mijającego tygodnia (03.09)

Obrona gdańskiej poczty upamiętniona

fot. Poczta Polska

Gdańscy pocztowcy dzięki Poczcie Polskiej i Narodowemu Bankowi Polskiemu zostali upamiętnieni znaczkiem oraz srebrną monetą kolekcjonerską o nominale 20 zł pod wspólną nazwą emisji „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę”. W ich projektach przedstawiono wizerunki obrońców gdańskiej poczty: dra Jana Michonia, Alfonsa Flisykowskiego i ppor. Konrada Guderskiego na tle wejścia głównego do historycznego budynku Poczty. Poczta Polska i Narodowy Bank Polski uroczyście wprowadzili do obiegu kolekcjonerskie egzemplarze w środę 1 września równocześnie w Warszawie, w Centrum Pieniądza NBP oraz w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej. Jednoczesna emisja okolicznościowego znaczka pocztowego oraz srebrnej, kolekcjonerskiej monety miała miejsce po raz pierwszy w historii.

Odnaleziono zaginioną stolicę Celtów?

Celtycki złoty stater, fot. Wikipedia

W pobliżu miejscowości Gannat w środkowej Francji naukowcy z Uniwersytetu w Tuluzie odnaleźli grodzisko z epoki brązu nazywane “zaginioną stolicą Celtów”. Może liczyć nawet 3 tys. lat. Wykopaliska archeologiczne pozwoliły stwierdzić, że domniemana “stolica” rozciągała się na niemal 30-hektarach powierzchni i umocniona była podwójnym rzędem wałów obronnych i wysokich na 6 metrów kamiennych murów. Ocenia się, że jest to jedno z najbogatszych w artefakty z epoki brązu miejsc, jakie odkryto w Europie. Odnaleziono tu setki skarbów m.in. broń, biżuterię przedmioty związane z rolnictwem, produkcją ceramiki, obróbką drewna i metalu, a nawet elementy rydwanów i uprzęże koni. Wykopaliska wciąż trwają. Do tej pory wydobyto ponad 800 artefaktów – w większości w stanie nienaruszonym. Wszystkie trafią do Museum Anne de Beaujeu w Moulins, w środkowej Francji.

Bilety do Muzeum Pamięci Sybiru już w sprzedaży

fot. Muzeum Pamięci Sybiru

Dokładnie za dwa tygodnie, 17 września (w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę), nastąpi oficjalne otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. W ostatnią środę rozpoczęła się sprzedaż biletów (stacjonarnie oraz online). Muzeum Pamięci Sybiru zostało powołane jako miejska placówka kultury poświęcona ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego. Muzeum zostało ulokowane w jednym z przedwojennych magazynów wojskowych, bezpośrednio przylegającym do bocznicy kolejowej dawnego Dworca Poleskiego. Gotowa jest już stała ekspozycja, która ma przedstawiać historię polskiej obecności na Syberii – od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód. Została umieszczona na przestrzeni ekspozycyjnej o powierzchni 2 tys. m2. Nowe muzeum ma ponadto w planach m.in. organizację różnego rodzaju cyklicznych wydarzeń oraz działań edukacyjnych. Pierwsi zwiedzający będą mogli odwiedzić placówkę dzień po oficjalnym otwarciu, w sobotę 18 września.

Polsko-indyjska historia lotnictwa

TS-11 Iskra bis B, fot. Wikipedia

Do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie trafił odnowiony samolot szkolno-treningowy TS-11 Iskra w specjalnym okolicznościowym malowaniu indyjskim. Egzemplarz to samolot Iskra bis DF nr 3H-1415. Podczas remontu przeprowadzonego w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy otrzymał wygląd samolotu Iskra bis D nr W1741, czyli pierwszego egzemplarza, który w 1975 r. trafił do Indii. Ma to upamiętniać historię współpracy pomiędzy Polską a Indiami dotyczącą kontraktu na dostawy i serwisowanie Iskier, a także 75-lecie Wojskowych Zakładów Lotniczych. Siły Powietrzne Republiki Indii były jedynym zagranicznym użytkownikiem tego typu samolotów. Eksploatowały one ponad 60 egzemplarzy w latach 1975-2004 w Akademii Sił Powietrznych w bazie Hakimpet na przedmieściach Hyderabadu. Iskra TS-11 była pierwszym samolotem odrzutowym, skonstruowanym w Polsce na przełomie lat 50. i 60. przez zespół kierowany przez prof. Tadeusza Sołtyka. Wyposażono go również w silnik polskiej konstrukcji. W związku z oficjalną prezentacją odnowionego samolotu w siedzibie muzeum przygotowano czasową wystawę „Iskra – historia polsko-indyjska” oraz szereg wydarzeń towarzyszących.

Wielka aukcja cennych książek i grafiki

fot. materiały prasowe

Plakaty Axentowicza, litografie Wyczółkowskiego, prace Malczewskiego będzie można zdobyć na 55. Aukcji Książek i Grafiki Antykwariatów Warszawskich Lamus w dniach 18 i 19 września 2021 r. To oczywiście nie wszystko. Na aukcji pojawi się bowiem ponad 880 obiektów, takich jak m.in. starodruki oraz książki z XIX i XX wieku z heraldyki, historii, literatury, regionaliów, książki ilustrowane oryginalnymi grafikami oraz książki w oprawach artystycznych. Wśród nich m.in. rękopisy sredniowieczne, pierwsze wydanie Biblii w przekładzie Jakuba Wujka (1599 r.), dokumenty z podpisami króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim (1794 r.) czy listy Marii Konopnickiej w sprawie nowoczesnego czasopisma dla kobiet. W ofercie znalazły się ponadto pamiątki historyczne (np. dukat powstańczy z 1831 r.), rękopisy, dawne mapy Polski i widoki miast (Gdańska, Krakowa, Warszawy, Wilna), grafika artystyczna oraz fotografie i plakaty. Pełen katalog w wersji PDF można pobrać pod adresem lamus.pl/katalog. Aukcja przeprowadzona zostanie na portalu secretera.pl.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora