Krótki przegląd mijającego tygodnia (03.12)

Skarb starożytnych amfor wydobyty z dna morza

Kithira, fot. Wikipedia

Na morskim dnie niedaleko greckiej wyspy Kithira, pomiędzy Kretą i Peloponezem, podwodni archeolodzy odnaleźli wrak starożytnego statku pełen świetnie zachowanych antycznych amfor. Statek zlokalizowany został przez nurków już w 2019 r., jednak dopiero teraz przy wsparciu technicznym Greckiego Centrum Badań Morskich (HCMR) udało się zbadać jego ładunek. HCMR dostarczyło statek oceanograficzny „Aegean” wyposażony w zdalnie sterowany pojazd podwodny MAX ROVER ze zintegrowanym sonarem bocznym, dzięki któremu wrak odsłonił część swoich skarbów. Nieznane jest jeszcze pochodzenie jednostki, jednak wg badaczy to tylko kwestia czasu. Wykorzystując zdalnie sterowanego robota ROV na powierzchnię wydobyto już kilka egzemplarzy amfor, które zostaną dokładnie zbadane. Ich wstępne oględziny pozwalają na stwierdzenie, że zabytki wyprodukowano na Korfu, Skopelos i Chios. Z kolei wiek samego wraku archeolodzy określili na koniec V do połowy IV wieku p.n.e. W tej chwili specjaliści pracują nad stworzeniem fotogrametrycznego modelu 3D znaleziska.

Startuje Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

Stanisław Wyspieński, Róże – karton do polichromii w kościele Franciszkanów w Krakowie, fot. Wikipedia

Dzisiaj rozpoczyna swoją działalność nowo powstałe Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Na ekspozycji umieszczonej w budynku dawnego spichlerza przy pl. Sikorskiego znalazło się ponad 200 prac artysty. W sumie MNK zgromadziło największą kolekcję dzieł tego twórcy – przeszło 1100 obiektów. W jej skład wchodzą między innymi: malarstwo, projekty dekoracji, rysunki, rzemiosło artystyczne, rzeźby, ryciny oraz książki artystyczne. Szczególnie interesujące mogą być m.in. szkice do polichromii z krakowskiego kościoła Franciszkanów, nowy model Akropolis, projekty witraży do katedry na Wawelu, propozycje dekoracji, mebli i tkanin do gmachu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego. Ważnym elementem całego muzealnego kompleksu jest dziedziniec, gdzie zaplanowano organizację spektakli teatralnych oraz prezentację zarówno dzieł patrona muzeum, jak i tych inspirowanych jego twórczością.

Uroczysta ceremonia z okazji otwarcia „Ścieżki bogów”

fot. Wikipedia

W czwartek, 2 grudnia, w Luksorze uroczyście otwarto dla publiczności słynną Egipską Aleję Sfinksów, nazywaną także „Ścieżką bogów”. Ścieżka biegnie od świątyni w mieście Karnak na północy i łączy ją z miastem Luksor na północy, gdzie znajduje się druga świątynia. Aleja ma trzy kilometry długości, a po dwóch stronach drogi stoją wyrzeźbione z piaskowca posągi sfinksów. Przez stulecia były zakopane pod piaskami pustyni, ale egipskim archeologom udało się je wydobyć i ponownie wyeksponować. Jak dotąd udało się odkopać 309 dobrze zachowanych posągów, ale ta liczba może się zwiększyć. Ocenia się, że Egipska Aleja Sfinksów może liczyć ponad trzy tysiące lat. Najstarszy pomnik, jaki odkryto na ścieżce pochodzi z czasów króla Tutanchamona (1333–1323 p.n.e).

Historyczny proporzec na cześć Marynarki Wojennej

Latarnia morska w Świnoujściu 1890-1900, fot. Wikipedia

Na najwyższej latarni na polskim wybrzeżu – latarni morskiej w Świnoujściu w ostatnią niedzielę zawisł historyczny proporzec Marynarki Wojennej. Proporzec wykonany na wzór tego, którego formacja używała w okresie międzywojennym, wciągnięto z okazji 103. rocznicy powstania Marynarki Wojennej (28 listopada 1918 r.). Jego powierzchnia to ok. 150 m kw., nie chcieliśmy pobić żadnego rekordu (wielkości). Chodziło o to, aby na tym pięknym, 68-metrowym maszcie był zauważalny z wielu kilometrów – powiedział Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. Akcję zorganizowały Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich, Świnoujska Organizacja Turystyczna a także wolontariusze. Na latarni proporzec zawiesili alpiniści.

Lwowskie polichromie odzyskały dawny blask

fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W dawnym kościele jezuitów przy ul. Teatralnej we Lwowie odbyła się w czwartek uroczysta prezentacja odnowionego barokowego arcydzieła – fresków Franza i Sebastiana Ecksteinów. Umieszczone na sklepieniu nawy głównej barokowej świątyni (wzorowanej na rzymskim kościele Il Gesù) malowidło odzyskało swój blask po trwającym cztery lata drugim etapie prac konserwatorskich prowadzonych przez polsko-ukraińską grupę konserwatorów z dr Pawłem Bolińskim z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na czele. Renowację malowideł Ecksteinów o łącznej powierzchni przekraczającej 1000 m2 wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”. Łączny koszt drugiego etapu to 2 432 000 zł.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora