Krótki przegląd mijającego tygodnia (04.05.)

Ekspozycja sprzętu militarnego w kwaterze Hitlera

W Wilczym Szańcu w Gierłoży (niedaleko Kętrzyna, woj. warmińsko-mazurskie), który w latach 1941-44 pełnił funkcję głównej kwatery Adolfa Hitlera w celu dowodzenia wojskami mającymi podbić ZSRR, powstała ekspozycja sprzętu militarnego. Dzięki współpracy zarządzającego tym miejscem nadleśnictwa Srokowo (Lasy Państwowe) z gdańską fundacją Laterba w Wilczym Szańcu pojawił się m.in. niemiecki pojazd pancerny Hetzer z okresu II wojny światowej. Tego typu wozów, nazywanych “niszczycielami czołgów” powstało 2584, produkowane były głównie w czeskich zakładach Skody. 10 lat temu fundacja wydobyła Hetzera z dna Bałtyku, wyremontowała do stanu ekspozycyjnego. Gdy pojawił się on w Wilczym Szańcu, został wyeksponowany na barykadzie w jednym ze schronów jako jeden z eksponatów związanych z Powstaniem Warszawskim – powiedział nadleśniczy Zenon Piotrowicz. Sprzęt militarny związany z Powstaniem Warszawskim pełni teraz w Wilczym Szańcu główny temat ekspozycyjny. Podczas ubiegłorocznej majówki Wilczy Szaniec tylko jednego dnia odwiedziło ponad 5,5 tysięcy turystów a w całym roku ok. 300 tysięcy ludzi.

Kilka słów o wieżyczce z gdańskiej bazyliki

W sobotę 31 maja br. na dachu Bazyliki konkatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku (woj. pomorskie), największym ceglanym kościele na świecie, zamontowano ostatnią z siedmiu małych wieżyczek kościelnych, tzw. sygnaturek. Co ważne, w przeciwieństwie do sześciu pozostałych wieżyczka nie została zrekonstruowana w latach 50. XX w., podczas odbudowy świątyni z powojennych zniszczeń. Sygnaturka w przekroju ma kształt ośmiokąta o średnicy 2 m, a całkowita wysokość konstrukcji to 34 m. Została umieszczona na swoim pierwotnym miejscu, czyli skrzyżowaniu transeptu z nawą główną. Generalne prace remontowe i konserwatorskie gdańskiej bazyliki zostały sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej, budżetu Miasta Gdańska, Towarzystwa Przyjaciół Bazyliki Mariackiej oraz kapitału parafii. Na swoją kolej czekają jeszcze dachy, kamienne portale i bramy prowadzące do bazyliki, oba zewnętrzne zegary – groblowy i słoneczny oraz część okien. Prace planowane są również we wnętrzach świątyni.

Dawne skarby odkryte przez rosyjskich archeologów

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w moskiewskim rejonie Zamoskvorechye niedaleko wału przeciwpowodziowego Kosmodamianskaya rosyjscy badacze odnaleźli blisko 150 artefaktów pochodzących z okresu XV – XX w. Wśród nich są takie znaleziska jak średniowieczna miedziana moneta z Tweru, datowana na XV w. Teren przeznaczony pod zabudowę okazał się być dawnym cmentarzem zlokalizowanym w pobliżu cerkwi śś. Kosmy i Damiana zburzonej w 1932 r. W związku z tym w pobliżu wykopalisk ma powstać placówka, w której odnalezione artefakty ze stanowisk osada Sadovnicheskaya i gród Zemlyanoi zostaną zabezpieczone i udostępniane zainteresowanym. Oba stanowiska są datowane na okres między XVI a XVII wiekiem.

Białoruska wioska w podlaskim muzeum

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku (woj. podlaskie) powstaje tzw. wioska białoruska, czyli zagroda poświęcona budownictwu południowo-wschodniej części regionu. Odwiedzający muzeum będą mogli odwiedzić charakterystyczne dla białoruskiej architektury ludowej historyczne wiejskie chaty, drewniane stodoły (w tym przeniesiona stodoła z Redut) oraz spichlerze. W ramach wioski planuje się realizację kilku tematycznych zagród reprezentujących różne typy budownictwa. Białoruska wioska była planowana od początku powstawania muzeum, dawniej Białostockiego Muzeum Wsi w 1982 r. „[…] jako muzeum mamy obowiązek zachować tradycje wschodniej części województwa, południowo-wschodniej, zamieszkanej w dużej mierze przez Białorusinów. To budownictwo drewniane w tych miejscach ginie równie szybko” – powiedział dr Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Planuje się stałe powiększanie skansenu.

Prace na papierze. Sztuka Współczesna

W ostatni poniedziałek, 30 kwietnia br. w salonie wystawowym warszawskiego Domu Aukcyjnego DESA Unicum otwarto wystawę „Prace na papierze: Sztuka Współczesna”. Na ekspozycji znalazły się współczesne dzieła takich artystów jak; Andrzej Wróblewski, Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Władysław Strzemiński czy Jan Lenica. Artyści działający w XX w. w duchu hasła “sztuka dla sztuki” nieraz zachwycają, bulwersują, szokują swoimi pracami. Jesteśmy świadkami renesansu polskich powojennych artystów na arenie międzynarodowej. Twórczość Andrzeja Wróblewskiego czy Aliny Szapocznikow została w tym roku po raz pierwszy zaprezentowana w Wielkiej Brytanii podczas indywidualnych wystaw. Jedna z najważniejszych galerii sztuki na świecie – londyńska Zwirner Gallery poświęciła Wróblewskiemu retrospektywną wystawę. – mówią organizatorzy wystawy. Odwiedzający ekspozycję będą mieli okazję zobaczyć m.in. „Kobietę z dzieckiem” Wróblewskiego, „Stos” Tatarczyka, “Widok Miejski” Dwurnika, ilustracje Opałki, rysunki Makowskiego i kolaże Dominika. Wśród pokazywanych dzieł znalazły się płótna oraz prace na papierze. Ich ceny wahają się od 35 tys. do nawet 375 tys. euro. Wszystkie prace dostępne będą na aukcji sztuki współczesnej 10 maja br.

 

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora