Krótki przegląd mijającego tygodnia (04.09)

Archeologiczna sensacja na polach Grunwaldu

Bitwa pod Grunwaldem, Diebold Schilling, miniatura z XV w., fot. Wikipedia

Podczas badań archeologicznych na dawnym polu bitwy pod Grunwaldem odnaleziono dwa świetnie zachowane średniowieczne topory bojowe i kilkadziesiąt innych artefaktów, w tym m.in. fragment rękojeści średniowiecznego kordu (krótkiego miecza). Zdaniem dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dr Szymona Dreja znalezione topory bojowe są sensacją archeologiczną na skalę co najmniej ogólnopolską. W ciągu siedmiu lat naszych badań archeologicznych nigdy nie mieliśmy tak ekscytującego, ważnego i tak świetnie zachowanego znaleziska – podkreślił. Badacze są przekonani, że topory były używane bezpośrednio podczas bitwy grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. Możliwe, że jeszcze w tym roku archeolodzy zorganizują dodatkowe wykopaliska w miejscu odnalezienia toporów, aby szczegółowo przebadać całe stanowisko, które mogło być lokalizacją większego starcia podczas słynnej bitwy.

Dwaj roześmiani chłopcy porwani z holenderskiego muzeum

fot. Wikipedia

Obraz „Dwaj roześmiani chłopcy z kuflem piwa” Fransa Halsa z z ok. 1626 roku znajdujący się na co dzień w niewielkim muzeum Hofje van Aerden niedaleko Utrechtu, padł łupem złodziei. Według oświadczenia holenderskiej policji, złodzieje weszli do muzeum w nocy, uruchamiając alarm. Zniknęli jednak bez śladu zanim policja pojawiła się na miejscu. Co ciekawe obraz został skradziony już po raz… trzeci! Po raz pierwszy zniknął w 1988 roku, wraz z „Widokiem lasu z kwitnącym bzem” Jacoba van Ruisdaela. Dzieła wróciły do muzeum po trzech latach. W 2011 roku te same dwa płótna zostały zrabowane ponownie, ale udało się je wtedy odzyskać już po sześciu miesiącach. Czy tym razem uda się odzyskać dzieło Halsa jeszcze prędzej?

NSZZ “Solidarność” na pocztowym znaczku

W poniedziałek, 31 sierpnia, do obiegu trafił znaczek pocztowy upamiętniający 40-lecie powstania NSZZ „Solidarność”. NSZZ „Solidarność” to pierwsza w krajach komunistycznych, niezależna od władz, legalna organizacja związkowa, której powstanie stało się początkiem przemian z 1989 roku, w tym m.in. obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Na upamiętniającym znaczku pojawiła się w związku z tym dłoń ułożona w geście „Victorii” jako symbolu zwycięstwa, w której konturach umieszczono fragment zdjęcia przedstawiającego spontanicznie zebrany tłum obywateli. Autorem projektu jest Jacek Konarzewski. Znaczek został wydany w nakładzie 1 mln sztuk. Pojawiła się również okolicznościowa koperta.

Na spacer do wirtualnego muzeum

Otwarto Virtual Online Museum of Art (VOMA), czyli pierwsze na świecie w pełni interaktywne wirtualne muzeum sztuki. Na ścianach cyfrowego muzeum będą pojawiały się wypożyczane z międzynarodowych instytucji arcydzieła, takie jak np. “Olympia” Édouarda Maneta, “Ogród rozkoszy ziemskich” Hieronima Boscha, czy “Niewierny Tomasz” Caravaggia. Każdemu dziełu prezentowanemu w wysokiej rozdzielczości towarzyszyć będzie wiele powiązanych mediów i odniesień, które wzbogacą wirtualną wizytę. Każdy zwiedzający będzie mógł przemieszczać się po budynku, a nawet z niego wyjść i przespacerować się po jego terenie. Ponadto w ramach nowo uruchomionego programu Digital Firsts Commission VOMA zaprezentuje prace zlecone przez międzynarodowych artystów współczesnych. Inicjatorem powstania wirtualnego muzeum jest brytyjski artysta Stuart Semple, a kuratorem londyński marszand Lee Cavaliere.

Abakanowicz z wizytą w warszawskim parku

Magdalena Abakanowicz w pracowni, fot. Wikipedia

W ramach obchodów 90. rocznicy urodzin Magdaleny Abakanowicz (1930–2017) w najbliższą niedzielę, 6 września w Parku Rzeźby na Bródnie w Warszawie odbędzie się uroczyste odsłonięcie prac Artystki, „Zinaxin i Dolacin” z 2005 r. Abakanowicz to jedna z najbardziej cenionych polskich rzeźbiarek, klasyczka sztuki XX wieku, twórczyni kompozycji przestrzennych i realizacji w przestrzeni publicznej, nowatorsko przekraczająca konwencje rzeźbiarskie i materiałowe. Prezentacja ikonicznych prac Magdaleny Abakanowicz w Parku Rzeźby na Bródnie to niezwykłe spotkanie najbardziej klasycznych form rzeźby współczesnej z aktualnymi poszukiwaniami, zmierzające do poszerzenia formuły rzeźby w przestrzeni publicznej – mówi Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego oraz Miastem Stołecznym Warszawa, przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Targówek.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora